Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Cum imi aleg avocatul

Postări Recomandate

Eu,la viata mea,mi-am luat cele mai mari tepe de la... :roll: avocati!

Dom'le,"cine imparte,parte-si face!",de acord...dar,de la a-ti face parte si pina la a insela...e ceva deosebire! :roll:

Cum se alege,cum se angajeaza un avocat,ce trebuie sa stim,de cine si de ce trebuie sa ne ferim ca sa nu plingem la final? Cum si unde ne plingem despre prestatia unui avocat :pardon:

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E intotdeauna bine sa alegi un avocat care vine prin recomandare de la cineva in care ai incredere si care a avut deaface personal cu acel avocat,cu rezultate pozitive.Asta cred ca e valabil in orice tara.Si cand zic intotdeauna ma refer la 99 %.

O alta recomandare este sa consulti si un al doilea punct de vedere (un a doilea avocat) ca sa ai puncte de comparatie si sa poti lua o decizie mai educata despre cine alegi sa te reprezinte.

Nu stiu daca la voi cazurile castigate sau pierdute ale unei firme sau persoane particulare sunt subiect de public research dar daca sunt e bine sa te documentezi despre procentajul de succes a avocatului respectiv cat si despre orice eventuala publicitate negativa sau controversa legata de persoana lui juridica.

Fereste-te de avocati care profitand de faptul ca nu esti familiara cu termeni juridici si proceduri,te tin in intuneric si nu iti explica absolut nimic preferand sa te aplaneze cu explicatii superficiale si asigurari de genul "nu va faceti griji,ne ocupam noi de tot".Normal ca el se ocupa doar nu tu DAR tu ca client trebuie a fii informat daca doresti,despre ce masuri se vor lua,cum si strategia cazului in termeni generali macar.Multi oameni inteleg mai bine decat avocatii isi inchipuie.

De aspectul financiar nu stiu ce as putea sa spun.Presupun ca locuiesti in Romania si am auzit ca acolo sunt altfel de practici cand vine vorba de plata.Presupun ca avocatul trebuie platit indiferent daca iti castiga cazul sau nu,fie prin depozit si plata finala sau plata in avans sau procentaj din ce-ti revine tie,nu stiu....depinde de natura cazului.

Despre chestia cu reclamatia,iar numai cineva din Romania poate sa se pronunte.

 

Cam atat am avut eu de sfatuit.

 

PS: Nu suntem toti magari. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll: M-ai facut sa ma loghez! :roll: Cu ultima ta afirmatie... :roll:

Esti avocat? :roll:Scz...dar,stii cum se zice:"persoanele de fata,se exclud!" :roll: dar,ramine cum am stabilit!

Vorba lui Napoleon... :D

Oook! Teoretic,e cum zici tu.Stim si noi...numai ca" teoria,ca teoria...practica,ne omoara. " :roll:

Ca am experiente triste si in tara si in afara ei;de unde,trag concluzia ca naravurile nu au granite. :roll:

Iti explic maine de ce, ca acum postez pe fuga. :pardon: In ce tara esti? :roll:

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:pardon: M-ai facut sa ma loghez! Cu ultima ta afirmatie...

Esti avocat? Scz...dar,stii cum se zice:"persoanele de fata,se exclud!" dar,ramine cum am stabilit!

Vorba lui Napoleon...

Oook! Teoretic,e cum zici tu.Stim si noi...numai ca" teoria,ca teoria...practica,ne omoara. "

Ca am experiente triste si in tara si in afara ei;de unde,trag concluzia ca naravurile nu au granite.

Iti explic maine de ce, ca acum postez pe fuga. In ce tara esti?

Stai linistita,a zis bine Napoleion.Nu e bine sa se ia omul pe sine insusi prea in serios all ze time.:roll:

Plus ca am auzit toate bancurile cu avocati si trebuie sa recunosc ca la unele am ras cu lacrimi.

Asa e,in teorie tot universul este un Da Vinci iar in practica Picasso de te apuca migrenele.

 

Profesez in Canada si presupun ca aici ajuta mult si faptul ca in unele branse predominant cele de drept civil cu specific in litigatii,firma care te reprezinta nu incaseaza nici un dolar inainte sau pe parcus.Se stabileste pretul lor in avans care este un anume procentaj din suma financiara pe care spera sa ti-o obtina,fie ca e caz de divort (necontestat si fara dispute de custodie a copiilor...astea merg repede),mostenire,despagubire,etc.

Daca nu-ti castiga cazul nu primesc nimic.Ca atare este in interesul reprezentantei sa "faca pe dracul in 4" ca sa te reprezinte bine si cu succes.

Daca suma obtinuta nu este cea anticipata,se renegociaza comisionul firmei care va fi considerabil redus.

 

O exceptie fac avocatii cu specializare in drept penal si cei din bransa civila din domeniul imobiliar.Pe aia ii platesti in avans si lichidare.Fereasca sfantul sa ai nevoie de un avocat "penal" :roll: ca ti-a scos casa si budigaii la licitatie si nici macar nu-ti garanteaza ca nu vei primi chiftele cu prajina printre gratii.

 

Te las cu un banc care pe mine ma bagat sub masa.E in engleza,scuze...prea mult de tradus dar intelegi banui:

 

10 Husbands, Still a Virgin

A lawyer married a woman who had previously divorced ten husbands.

On their wedding night, she told her new husband, "Please be gentle, I'm still a virgin."

"What?" said the puzzled groom.

"How can that be if you've been married ten times?"

 

"Well...

Husband #1 was a sales representative: he kept telling me how great it was going to be.

Husband #2 was in software services: he was never really sure how it was supposed to function, but he said he'd look into it and get back to me.

Husband #3 was from field services: he said everything checked out diagnostically but he just couldn't get the system up.

Husband #4 was in telemarketing: even though he knew he had the order, he didn't know when he would be able to deliver.

Husband #5 was an engineer: he understood the basic process but wanted three years to research, implement, and design a new state-of-the-art method.

Husband #6 was from finance and administration: he thought he knew how, but he wasn't sure whether it was his job or not.

Husband #7 was in marketing: although he had a nice product, he was never sure how to position it.

Husband #8 was a psychologist: all he ever did was talk about it.

Husband #9 was a gynecologist: all he did was look at it.

Husband #10 was a stamp collector: all he ever did was... God! I miss him!

 

But now that I've married you, I'm really excited!"

"Good," said the new husband, "but, why?"

 

"You're a lawyer. This time I know I'm gonna get f****d!"

 

:roll:

Editat de Nahreen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) ........... :D

Moooama, :doh: ce film de groaza mi-ai postat cu treb'soara ista in engleza. ;) Iti croncanira dujmanii mei ca nu stiu engleza?

Teapa,lor... :beee: ca mi-am luat traducator. :P

Apropo' de bancul cu iezii... si vizorul ;) banuiesc ca il stii,e vechi.

Bancurile dintr-o limba in alta isi cam pierd farmecul. :- Dar romanii sunt pasnici; se omoara intre ei...ca fratii!

Fara legatura cu bancul. 8)

Deci:am nevoie de un avocat!(Pacat,ca pledezi in Canada)

Stiu ca nu trebuie sa angajez un avocat necunoscut,de pe strada,de pe culoarele tribunalului,chiar daca imi arata o legitimatie ...sau recomandat de persoane pe care nu le cunosc bine.

Mai stiu ca nu trebuie sa dau niciun ban din mina fara sa primesc factura.

Totusi...cind e avocatul fostului meu sot,cam greu sa-i pun "sula in coaste"(ca sa citam un geniu in viata... :o: ) si ma trezesc ca ma stoarce ca pe o lamaie si nu-mi rezolva nimic profitind de bunul meu simt,de increderea acordata si de faptul ca nu am stiut sa ma inteleg cu el asupra platii.

Ce-i de facut?

Cum e cu plata procentuala,in avans...in...diverse moduri? :unsure:Cind,cum,unde,cit se plateste un avocat?

Ca ma trezesc ca-mi ia banii "inainte,ca la bordel" si ma lasa balta ca dupa ce-mi ia banii,nu-mi face nicio factura,niciun contract sau chiar daca il face scrie pe acesta o suma derizorie nicidecum suma platita de mine.

Luindu-mi banii inainte fara un act, cum il mai pot revoca fie,si pierzind banii platiti...din moment ce are in mina toate actele mele :D (originale,printrun concurs de imprejurari) si imi cunoaste toate secretele de acum?

Eu,am o succesiune in curs... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bagherra, poti sa zici din ce oras esti? Ca in functie de asta pot sa iti zic la ce avocati ar trebui sa mergi si de care sa stai departe. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bagherra, poti sa zici din ce oras esti? Ca in functie de asta pot sa iti zic la ce avocati ar trebui sa mergi si de care sa stai departe. :beee:

Nu-s in tara...

Dar,m-ar interesa din tara ce stii despre unu' Claudiu Tonea. :P Ca mi-a mincat niste bani degeaba.Actele mi le-am facut singura cind am venit in tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-s in tara...

Dar,m-ar interesa din tara ce stii despre unu' Claudiu Tonea. :) Ca mi-a mincat niste bani degeaba.Actele mi le-am facut singura cind am venit in tara.

Sper ca nu esti in America si nu ai caz penal. Nu are rost sa-ti iei avocat acolo. Pledezi vinovat cu avocatul din oficiu, faci 5-7 ani si iesi mai bine decat daca pierzi procesul si iei 17-30.

Acolo toti avocatii coopereaza cu procurorul si se considera un avocat bun unul care obtine o propunere de 5 ani in loc de 8.

Dar tot trebuie sa te duci inauntru.....

 

Am auzit ca si in Romania e la fel.

 

Pe civil, nu stiu.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper ca nu esti in America si nu ai caz penal. Nu are rost sa-ti iei avocat acolo. Pledezi vinovat cu avocatul din oficiu, faci 5-7 ani si iesi mai bine decat daca pierzi procesul si iei 17-30.

Acolo toti avocatii coopereaza cu procurorul si se considera un avocat bun unul care obtine o propunere de 5 ani in loc de 8.

Dar tot trebuie sa te duci inauntru.....

 

 

Pe civil, nu stiu.....

Zelica draga nu mai vorbi mama prostii.Nu am nimic impotriva avocatilor din oficiu dar nu-mi spune tu ca unul care lucreaza pe salariu lunar de nimic te reprezinta mai bine decat unul care incaseaza 300 $ pe ora.Calitatea serviciilor si rata de succes sunt in functie de cat te tine buzunarul.Nu zic ca e un lucru bun dar din pacate asta e realitatea.

Normal ca unii accepta 5-7 ani daca sansa sa piarda si primeasca mai mult este foarte mare.Tu ce ai face,te-ai agatza de sanse minime daca-ti spune avocatul ca doar printr-un miracol ai castiga procesul ?

Si ca sa stii si tu,nu in toate cazurile procurorul ofera sau accepta vreun deal si atunci iti garantez ca ar trebui sa angajezi un avocat tzapan care sa te scoata din 20 to life.Iar astia sunt privatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zelica draga nu mai vorbi mama prostii.Nu am nimic impotriva avocatilor din oficiu dar nu-mi spune tu ca unul care lucreaza pe salariu lunar de nimic te reprezinta mai bine decat unul care incaseaza 300 $ pe ora.Calitatea serviciilor si rata de succes sunt in functie de cat te tine buzunarul.Nu zic ca e un lucru bun dar din pacate asta e realitatea.

Normal ca unii accepta 5-7 ani daca sansa sa piarda si primeasca mai mult este foarte mare.Tu ce ai face,te-ai agatza de sanse minime daca-ti spune avocatul ca doar printr-un miracol ai castiga procesul ?

Si ca sa stii si tu,nu in toate cazurile procurorul ofera sau accepta vreun deal si atunci iti garantez ca ar trebui sa angajezi un avocat tzapan care sa te scoata din 20 to life.Iar astia sunt privatii.

Te rog sa-mi impartasesti daca ai avut EXPERIENTA pe propria piele. Eu pot da detalii amanuntite. Procesul justitiei in SUA nu exista in cazul guvernului federal, care are o "conviction rate" de 98,5%. Inclusiv judecatorii protesteaza fata de puterea procurorilor.

Si, am destui prieteni care fac 17 ani in loc de 5 si au platit 250.000 $ la avocati.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×