Sari la conținut
Forum Roportal
vandus

Carti despre fenomenul OZN!

Postări Recomandate

Exista o carte despre un ozn vazut la Cluj, padurea baciu. De unul Badea. In 1972 e cartea. El a vazut obiectul in 1968. Apoi a vazut pe foto o urma in aer, in acelasi loc, in 1969. Dar aparea doar pe fotografie, dupa developare. Este primul care a consemnat, urme in spatiu, fara obiect.

Cartea nu stiu cum se numeste, dar e cam de referintra, ptr urme in spatiu, lasate de ozn.

Poti cauta pe google, baciu, badea. ozn.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru raspuns!

Stiu de Emil Barnea si cazul cu OZN-ul din Padurea Baciu! Foarte interesant!

Poti da mai multe detalii despre carte?

Am citit-o acum 30 de ani.

Cazul a fost in 1968.

Un ozn, la punct fix si filmat de el. Era un fotograf profesionist, la un ziar Din Cluj.

Ce e interesant, din carte s-a aflat ca el a vazut cu aparat foto cu telemetru (parca asa i se spune), un fel de balon lung....la punct fix.

Baloanele nu pot sta la punct fix, le misca vintul, continuu. In telemetru se vedea ca flutura in vint, si statea pe loc. In semitransparenta balonului se vedeau 2 obiecte lenticulare unul peste altul. Deci....garaj camuflat.

Dar totusi nu sint prea inteligenti extraterestrii astia, de isi inchiuiau ca oamenii nu realizeaza ce e acolo.

Fotografie cu acel balon nu stiu daca a facut.

 

Eu tot in acel an am vazut un fel de ceva semistraveziu, deasupra aeroportului Baneasa. Eram linga gradina zoo. Si eram mai multe familii la iarba verde.

Obiectul era la cam 10 km, dupa estimarile noastre. Poate mai mult.

Statea la punct fix, cu aproximatie. Adica se misca f putin, stind mai multe ore practic in acelasi perimetru. Parea un...balon.

Presupun, dupa ce am citit cartea, ca era acelasi obiect de la Cluj.

Zilele astea mi-a spus cineva ca isi aduce aminte de acelasi obiect peste aeroport.

 

Un alt aspect din carte. Dupa un an, din intimplare pe o poza facuta de Badea sau Barnea (numele imi aluneca), tot linga padurea Baciu, aparea in acelasi loc, un ceva negru. Vizibil doar la foto. Parca era in infrarosu, nu mai sint sigur. Fizica nu stie de astfel de fenomene, urme in spatiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×