Sari la conținut
Forum Roportal
Cris1234

Ce sugereaza acest enunt?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce sugereaza un enunt de genul: "este adevarat ce a spus X, pentru ca el nu minte niciodata" ?

 

Ma puteti ajuta cu aceasta tema? Imi trebuie pentru scoala (clasa a 12a profil real).

Editat de Cris1234

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu exact la ce materie iti trebuie, dar din cate imi dau eu seama avem de-a face cu un rationament prin metoda inductiei: "x nu minte niciodata => x nu minte acum = x spune adevarul".

 

altceva nu stiu ce sugereaza. credulitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi trebuie la filosofie , acest exercitiu este la lectia " Problema intemeierii si problema surselor cunoasterii " , am facut ceva la scoala cu inductiv , deductiv , analitic si sintetic ...profa ne-a mai zis ceva de niste principii :identitatii , noncontradictiei si principiul tertiului exclus . Poate o fi ceva de pe aici...Barem cateva idei daca aflu , imi trebuie maine :spiteful:

Editat de Cris1234

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai, incentextul zis de tine, adica in problema "intemeiere si sursele cunoasterii", enuntul respectiv poate fi inteles ca o afirmatie bazata pe o concluzie trasa din experiente anterioare. respectivul se poate insela atunci cand afirma asa ceva, afirmatia lui este mai degraba bazata pe o probabilitate mare, dar nu poate fi o garantie. garantia ar putea veni doar comparand ce spune X cu realitatea.

 

mai departe nu ma aventurez, poate ti-am spus vreo aiureala, vezi si tu ce mai ai prin carte, ce mai gasesti pe net si ce idei iti mai dau altii ...

Editat de Lynxulnegru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai, incentextul zis de tine, adica in problema "intemeiere si sursele cunoasterii", enuntul respectiv poate fi inteles ca o afirmatie bazata pe o concluzie trasa din experiente anterioare. respectivul se poate insela atunci cand afirma asa ceva, afirmatia lui este mai degraba bazata pe o probabilitate mare, dar nu poate fi o garantie. garantia ar putea veni doar comparand ce spune X cu realitatea.

 

mai departe nu ma aventurez, poate ti-am spus vreo aiureala, vezi si tu ce mai ai prin carte, ce mai gasesti pe net si ce idei iti mai dau altii ...

Multumesc mult , nici nu am nevoie mai mult de atat :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×