Sari la conținut
Forum Roportal
Ionel mihai

Sfaturi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna. Am o mare rugaminte la voi in privinta unor sfaturi cu privire la pictura. Doresc sa ma initiez in tainele picturii si am inceput, dupa ce m-am mai informat pe acest forum, prin a picta in tempera pe carton. Ce vreau sa va intreb, pt. inceput, este daca pot folosi cartonul pe care pictez, si anume un carton normal, gasit pe la serviciu, nu-i stiu greutatea dar are un mm grosime, foarte rigid si dens nefiind absorbant sau rugos. Este bun acest caron pt. al folosi sau trebuie un carton special tratat cumva? Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum il descrii pare a fi un carton Duplex, desi acesta nu e rigid...trebuie sa fie absorbant ca sa adere vopseaua dar nici prea absorbant

Carton%20duplex.jpg

cel mai indicat ar fi sa aplici niste culoare pe o bucata din el sa-ti dai seama cum se comporta

daca nu vrei sa tai din el atunci incepe undeva intr-o margine

sa ai grija sa nu folosesti apa in exces pentru ca va comporta prin uscare denivelari, deci sa nu aplici vopsea cu pensula mare, imbibata in apa multa pe suprafata mare

defapt ti-ar trebui o carpa de bumbac cu care sa indepartezi excesul de apa de pe pensula

Ar fi tare bine daca ti-ai pregati intr-un recipient mic(de ex o ceasca de cafea)o emulsie dintr-un galbenus de ou, amestecat cu niste apa, eventual si un strop de otet, dupa ce uzi pensula, iei putina emulsie cu varful apoi iei culoare, asta va ajuta culoare sa adere mai bine si va avea aspect mai bun

Vei observa ca prin uscare (cateva min) culoarea va capata alt aspect, deci exerseaza pe margine

nu stiu vreun grund potrivit pentru carton

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de raspuns. Am citit de emulsia cu ou care spune ca s-ar usca si mai repede. Am folosit culoare pe carton, chiar am ,,pictat'' :spiteful: doua desene si am observat, cum ai dreptate in ce ai spus, ca vopseaua nefolosita cu emulsie se usuca dar culoarea acestora este stearsa-mata. Recunosc ca nu sunt inca gata picturile si ca am dat cu culoare poate mai putina si cu ceva mai multa apa, dar am de gand, si trebuie sa revin asupra lor in continuare. Incerc sa ,,fur'' cat mai multe din tainele meseriei, am spus ca sunt ,,boboc'' si am citit ceva materiale pe net, inclusiv cu privire la amestecul de culori dar, daca sunteti amabili, as vrea sa reusesc sa folosesc umbrele si lumina asa cum ar trebui; pana acum imi cam ies asemene unor pete, poate ca n-am insistat mai mult pe ,,pierderea'' treptata a contrastului culorii. Poate ca o sa va tachinez mai mult cu privire la tehnica picturii dar imi doresc enorm ca sa reusesc sa pictez, poate intr-o buna zi si in ulei :rot: . Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atasez prima mea tentativa in tempera pe carton; accept orice sugestie sau critica, o sa-mi prinda foarte bine pt. ceea ce va urma :beee: .

 

...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atasez prima mea tentativa in tempera pe carton; accept orice sugestie sau critica, o sa-mi prinda foarte bine pt. ceea ce va urma :) .

mainile nu ti-au iesit bine deloc si aripile puteau iesi mult mai bine

ai pictat dupa fotografie?

expresia fetei e cam trista, melancolica

sugestie: fundalul il poti face mai difuz, neregulat, mult mai deschis

buzele parca sunt date cu ruj, se pot face intr-o culoare mai vie de carnatie

transmite lucrarea un feeling placut dar se poate mult mai bine

oare ce urmeaza? o icoana?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×