Sari la conținut
Forum Roportal
ousor

O noua revolutie?

Evaluează acest topic

Revolutie  

30 membri au votat

  1. 1. Credeti ca ar ajuta cu ceva o alta revolutie?

    • Da
      11
    • Nu sunt sigur
      5
    • Nu
      14
  2. 2. Vreti o noua revolutie?

    • Da
      15
    • Nu sunt sigur
      4
    • Nu
      11


Postări Recomandate

Am auzit in ultimult timp tot mai multa lume care s-a saturat de sefi acestui stat,de toti parlamentarii si toti hotii pusi sus...

Voi ce parere aveti? Ar folosi la ceva o noua revolutie? Argumentati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O noua revolutie nu este posibila.Actuala clasa politica conduce asa cum conduce, fiind aleasa democratic de catre populatie.La fel Constitutia si pe cale de consecinta toate celelalte legi.

Decuplarea actualei clase politice se poate face doar pe calea alegerilor libere.

Taxarea guvernantilor poate merge pana la greva generala ,nesupunere civica sau nesupunere fiscala,demonstratie sau alte metode democratice.

O eventuala revolutie ar fi tratata ca o metoda nedemocratica si sanctionata ca atare. Ce rost ar avea ,cand exista metode democratice.

Pentru cei care nu mai cred in metodele democratice pentru ca nu functioneaza ,revolutia nu este o solutie.Majoritatea lor, de fapt se tem de repercusiunile pe care le-ar avea demersul democratic asumat si cred ca o revolutie i-ar ajuta sa se piarda in multimea nemultumitilor.Acestia sunt primii care fug din calea scutierilor.Revolutiile se fac cu idealisti dedicati si curajosi ,uneori inconstienti in curajul lor.

Pentru cei care prefera anonimatul ,mai la indemana ar fi terorismul politic.Si pentru asta trebuie curaj ,iar finalitatea este nefericita 100%. Aceasta insa i-ar infricosa cu adevarat pe incompetentii,coruptii si neispravitii nostri politicieni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da...cum de nu m-am gandit la o solutie de genu asta? Si avand in vedere ca sunt mai mic si inca nu ma pricep prea bine la politica,exista vre-un partid care ne sustine noua parerile sau exista vre-o modalitate in care noi sa ne exprimam nemultum irile fara sa recurgem la vre-o greva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mataluta pare ca vrei sa ma iei la misto.

Daca ai intradevar varsta de la profil ,atunci nu esti in masura sa faci nimic.Nici greve ,nici revolutii ,nici doamne fereste pe haiducul politic.Tot ce poti sa faci este sa inveti ,sa-ti pui la punct un sistem logic si moral de valori, cultura generala si politica,sa te specializezi in domeniul care te atrage si dupa 18 ani cand poti sa votezi ,vorbim despre primul pas,votul alb sau neprezentarea la scrutin.

Mie refuzul prezentei la vot imi place tare mult. Atunci cand se vor prezenta sub 10%,adica doar clientela politica si membrii de partid, cei care castiga alegerile nu mai au nici o reprezentativitate.Atunci se sesiseaza si organismele europene,are perfecta acoperire politica si greva generala sau fiscala ,chiar si nesupunerea civica,demonstratia , revolutia,totul este indreptatit moral si politic.Legea devine in acel moment cea care este opusa dreptului civic,politic si moral al alegatorului de a refuza toate variantele propuse. Guvernul care nu mai reprezinta pe nimeni trebuie sa fie inlaturat ,iar politicienii care tin de ciolan in dispretul vointei cetateanului,pot fi sanctionati justificat moral ,cu o sanctiune fizica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspuns,am priceput. Acum poti sterge sau inchide acest topic... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am auzit in ultimult timp tot mai multa lume care s-a saturat de sefi acestui stat,de toti parlamentarii si toti hotii pusi sus...

Voi ce parere aveti? Ar folosi la ceva o noua revolutie? Argumentati!

 

 

Revoluţia să fie făcută de cei care i-au votat pe Băsescu-V

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici o revolutie nu a reusit sa schimbe complet mentalitatile sau sistemele economice chiar intra-atat incat sa vezi o despartire neta intre starea de dinainte si cea de dupa. toate - chiar daca au avut si etape violente - au produs schimbari in timp indelungat.

 

ideal ar fi sa facem noi schimbarile alea multe, nespectaculoase care tin de civilizatie si munca si seriozitate si sa nu ne imaginam ca o alta revolutie ar fi vreo solutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E tare asta. Cine sa iasa in strada? Le este frica de ziua de maine, iar noi cum suntem romani ramanem cu visurile.Revolutia se face cu sange iar noi nu vrem sa fim donatori :spiteful: Nici prima nu am facut-o,apoi a doua :rot:

Jocurile au fost facute. O stim si noi.Si ei.

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea si Burel001,exista si un mijloc diplomatic,dar inafara de a nu ne duce la voturi...Care ar fi acele mijloace diplomatice?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×