Sari la conținut
Forum Roportal
Alice

Biologie - exercitii

Postări Recomandate

asta e contul copilului meu, dar asta nu conteaza...

am nevoie de ajutor cu copilul meu

am o fata cls a 5-a

e un copil destept are numai note de 9, 10, doar ca cu biologia nu se descurca si nici eu nu ma descurc prea bine (asta e mostenire de familie).

am vb cu profesoara si am vazut ce la va da ca teme, asa ca as vrea sa stiu dinaite ca sal ajut.

Are cam asa ceva

1.Explica

-ce se intampla daca se face o mica taietura in coaja unui molid si ce concluzie se desprinde;

-de ce frunzele coniferelor raman verzi iarna;

2. In comparatie cu plantele inferioare, gimnospermele au radacina, ...., ...., ..... si ..... . In comparatie cu gimnospermele, angiospermele au si ...... .

si la 3. are un rebus la care eu numi dau seama conifer arbust ??? format din 6 patratele cu penultima litera a.

 

cam asa ceva este

Stiu co sa para ciudat dar va rog sa ma ajutati, nu pre aam timp sa ma documentez (in plus am cam uitat de cand am fost clasa a 5-a)

 

 

MULTUMESC ANTICIPAT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful:

Imi plac pozele tale, dar incearca sa nu mai ... postezi la misto .. :cheer:

Tare poza. Si mesajul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite ceva raspunsuri:

 

- daca faci o taietura in coaja unui molid se aduna o solutie groasa, cleioasa care se usuca si cicatrizeaza rana. concluzia este ca acest arbore produce rasina

 

- frunzele lor nu cad iarna deoarece si-au micsorat suprafata de contact cu mediul cand s-au transformat in ace si deoarece aceste ace sunt imbibate de rasina care le fac sa nu inghete

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×