Sari la conținut
Forum Roportal
lllucci

Neplata salariului

Postări Recomandate

Buna seara!Am si eu o intrebare pentru cei care au idee!Patroana la care sunt angajata,nu vrea sa imi plateasca salariul,pe motiv ca nu e multumita de mine.Sunt angajata ei de o luna,dar nu mai vreau sa lucrez pentru ea pentru ca am dubii si in privinta cartii de munca.Nu mi s-a incheiat nici un contract de munca,desi aceasta femeie zice ca trebuie sa ii fiu recunoscatoare pentru tot ce a facut pentru mine.Unde pot depune plangere in acest caz?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la Inspectoratul teritorial de muncă (ITM)

 

conform noilor reglementări trebuie să-ţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara!Am si eu o intrebare pentru cei care au idee!Patroana la care sunt angajata,nu vrea sa imi plateasca salariul,pe motiv ca nu e multumita de mine.Sunt angajata ei de o luna,dar nu mai vreau sa lucrez pentru ea pentru ca am dubii si in privinta cartii de munca.Nu mi s-a incheiat nici un contract de munca,desi aceasta femeie zice ca trebuie sa ii fiu recunoscatoare pentru tot ce a facut pentru mine.Unde pot depune plangere in acest caz?

Pot sa intreb cumva la ce magazin lucrezi? Am auvut o problema asemanatoare.

 

la Inspectoratul teritorial de muncă (ITM)

 

conform noilor reglementări trebuie să-ţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am zis: conform noilor reglementări contractul de muncă şi revisalul (registrul informatic de evidenţă al salariaţilor) actualizat trebuie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!Am si eu o intrebare pentru cei care au idee!Patroana la care sunt angajata,nu vrea sa imi plateasca salariul,pe motiv ca nu e multumita de mine.Sunt angajata ei de o luna,dar nu mai vreau sa lucrez pentru ea pentru ca am dubii si in privinta cartii de munca.Nu mi s-a incheiat nici un contract de munca,desi aceasta femeie zice ca trebuie sa ii fiu recunoscatoare pentru tot ce a facut pentru mine.Unde pot depune plangere in acest caz?

Asa cum a precizat Diela trebuie sa depui o plangere scrisa la ITm de care apartii. Singura problema care ridica semne de intrebare este daca ai semnat CIM in momentul angajarii? In cazul in care nu ai semnat CIM si nu ai nici o dovada scrisa (copie cim , etc)prin care sa se dovedeasca ca ai lucrat la firma respectiva, eu nu cred ca are rost sa depui plangere la IMT.

 

Asa cum a precizat Diela trebuie sa depui o plangere scrisa la ITm de care apartii. Singura problema care ridica semne de intrebare este daca ai semnat CIM in momentul angajarii? In cazul in care nu ai semnat CIM si nu ai nici o dovada scrisa (copie cim , etc)prin care sa se dovedeasca ca ai lucrat la firma respectiva, eu nu cred ca are rost sa depui plangere la IMT.

Ca si o completare la ce am mentionat anterior "FRATILOR MAI INTERESATI-VA SI VOI DE CE DREPTURI SI OBLIGATII VA REVIN IN MOMENTUL ANGAJARII" - daca nu stiti unde sa va interesati macar cititi Codul Muncii, sectiunea care va priveste personal si numai asa puteti sa va feriti de abuzurile si asa grosolane ale "PATRONILOR".

VA TRIMIT ATASAT LINK-UL: http://www.codul-muncii.home.ro/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×