Sari la conținut
Forum Roportal
Smart boy

Ip static sau rutabil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As vrea daca se poate, sa imi spuna cineva care sunt avantajele SI dezavantajele unui ip rutabil fata de cel al unui ip static.As vrea sa imi fac abonament la internet si nu stiu de care sa imi aleg.Si mai e o intreare, ISP te intreaba la inceput daca vrei ip statis sau rutabil, sau, iti da direct, de care vrea el??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ISP iti da de care au ei. De obicei, celalalt "model" costa.

IP Static:

Pro:

- poti sa gazduiesti site/server jocuri

Contra:

- nu poti sa descarci de pe rapidshare mult

 

IP Dinamic:

Pro:

- poti sa descarci de pe rapidshare mult

Contra:

- nu poti sa gazduiesti site/server jocuri direct, dar poti sa folosesti un DNS gratuit

 

Mai sint si alte pro/contra, dar nu-mi vin acum in minte.

Nu ai spus pentru ce ai tu nevoie de ip static, respectiv dinamic. Pentur o folosire obisnuita a netului, oricare este perfecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...multumesc...dar in mo dnormal isp-ul nu ar trebuii sa te puna sa alegi intre static sau routabil???si eu am mai gasit o prblema, dar nu stiu daca e posibil si anume, aceea ca de exemplu daca joc cs, nu exista riscul, ca, prin restarul modemului sa imi vina ip-ul banat al cuiva?sau ip-urile sunt mereu noi???

Editat de Smart boy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faci confuzie intre rutabil si dinamic.

IP rutabil este cel din clasele definite ca publice in internet, spre deosebire de IP-urile private care sunt folosite in LAN si nu sunt rutabile pe internet. Mai multe detalii gasesti aici: http://en.wikipedia.org/wiki/IP_address

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faci confuzie intre rutabil si dinamic.

IP rutabil este cel din clasele definite ca publice in internet, spre deosebire de IP-urile private care sunt folosite in LAN si nu sunt rutabile pe internet. Mai multe detalii gasesti aici: http://en.wikipedia.org/wiki/IP_address

aahm..deci ip rutabil=ip public, ip static=cel care ramane fix, ip dinamic=cel care se schimba.Iar ip privat se foloseste in LAN...si acum, revenind, nu exista posibilitatea de a lua ip-ul altcuiva, astfel, daca el a luat ban, eu sa nu pot juca??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu exista posibilitatea de a lua ip-ul altcuiva, astfel, daca el a luat ban, eu sa nu pot juca??

Ba exista posibilitatea asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×