Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce anume te obsedeaza atit de tare dintre cele pe care ti le-am spus de simti nevoia sa-mi raspunzi doar mie, Catalin? Tu chiar nu vezi ca te razboiesti cu mine? Ca, de unde mai ieri scriai "viata mea trista" astazi zici ca nu mai ai nici o rana. Totusi, de ce ai postat ce-ai postat si, vorba Amarenei, ce vrei tu de la noi? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt asta e fericirea, nu?

De aceea tine doar de momente

Laurii unei bataliii cistigate in nenumaratele lupte din/cu viata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vai tu inca sunt ranit si inca plang, asta crezi tu? pai ar fi trebuit sa stau cu o lama pe vene...dar spre surprinderea ta amtrecut testul, tu dusman al meu? pai ce ne cunoatem ? mi-e mi se pare ca tu incerci sa fii cea desteapta si incerci sa imi dai lectii de viata mie? cred ca ar trebuii sa te analizeti mai bine...si in cel mai rau caz du-te la un psihiatru poate te ajuta el... cred ca e singura speranta pentru tine...

uhuuuu mai usor mama... da cum vine asta pana mai ieri erai devastat si vroiai sa te sinucizi si acuma "vai tu inca sunt ranit si inca plang, asta crezi tu? " e ceva nu gluma.

 

Fata iti spune ce gandeste,nu ai de ce sa reactionezi asa chiar daca te deranjeaza.Cand postezi pe un forum trebuie sa te astepti la pareri si pareri,sfaturi si sfaturi...

Nimeni nu spune ca nu ai trecut prin ceva "tragic" dar partea cu inselatul a fost ca un "dar" dupa un compliment,ceva de genu "Mi-a placut ce ai facut DAR..... "

 

Sper sa intelegi ce iti zic nu ce vrei tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru compatimirea ta insa doresc sincer sa te abtii sa mai comentezi, oricum nu stii decat sa demoralizezi omul ma bucur ca nu am zis nimic cand eram in acel moment de criza, ca tu ma faceai sa imi iau capat zilelelor...nu stii sa vb cu un om decat sa il demoralizezi ar trebuii sa stii ca Dumenzeu e mare si iarta, tu de ce nu ai ierta? si de ce nu ai da o vorba buna la cineva care are nevoie? chiar daca totusi a gresit? aici ar trebuii sa te gandesti si tu si sa incetezi sa faci pe psiholoaga, ia-o ca pe un sfat si fi iertatoare, daca eram badaran ii impuscam in cap si terminam povestea insa tu nu vezi partea buna a lucruriilor, faptul ca am iertat si incerc eu singur sa imi gasec niste scuze... in puii mei arata si tu putina compasiune fata de semenii tai...ori tu esti perfecta iar noi cei care avem probleme suntem mai putin perfectii? si cauti sa ne demoralizezi(sau poate nu iti dai seama ca o faci din cauza excesului de zel)? (m-am repetat a 3 oara, dar imi pare rau asta faci) si ce crezi ca daca aveam probleme cu tata cand eram mic faptul ca se imbata si ne batea asta ar fi scuza tuturor? crezi oare ca de asta ai pierdut tu prima iubire? din cauza ca tatal tipului il batea si el te-a inselat? acum iti dai seama ce prostie poti sa spui? si apropo daca tu nu ai avut probleme in dragoste cum ai ajuns pe forumul acesta sa nu imi spui ca din dorinta de a ajuta oamenii, ca nu cred....

Dumnezeu e mare si iarta, dar uite ca viata nu iarta, Cataline.

Iar faptul ca vroiai sa te sinucizi din atata lucru demonstreaza cat de slab esti. Nu e nimic de admirat sau de compatimit, ci de plans.

Viata merge inainte, nu e cazul sa te lamentezi. Poate inveti ceva din experienta asta si a 2 a oara vei proceda altfel.

 

N-a zis nimeni ca este perfect, dar sa stii ca toti am trecut mai mult sau mai putin printr-o situatie similara. Viata e de rahat, dar nu ne mai plangem si nu mai asteptam compatimire.

Beat this.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu e mare si iarta, dar uite ca viata nu iarta, Cataline.

Iar faptul ca vroiai sa te sinucizi din atata lucru demonstreaza cat de slab esti. Nu e nimic de admirat sau de compatimit, ci de plans.

Viata merge inainte, nu e cazul sa te lamentezi. Poate inveti ceva din experienta asta si a 2 a oara vei proceda altfel.

 

Nu este vorba doar de slabiciune,desi poate fi interpretata si asa,cu siguranta.

Din pacate,cam asta e structura noastra umana,sa repetam modelele comportamentale invatate in familie si nici macar nu ne dam seama.

In familiile de sinucigasi,procentul ca alti membri ai familiei sa repete actul suicidal este destul de mare.In acest caz este vorba chiar de tatal sau care a facut nefericitul gest.

Catalin ar trebui sa incerce sa constientizeze ce anume se intampla cu el,sa isi analizeze foarte atent emotiile pentru a le putea gestiona.Eu i-as recomanda daca are posibilitatea financiara si intelege importanta acestui gen de autocunoastere,sa apeleze si la psihoterapie.L-ar ajuta foarte mult sa se inteleaga si sa depaseasca problemele.

Referitor la relatia cu acea fata,eu cred ca oricum legatura nu mai era chiar atat de stransa precum o credea el,dovada ca se inselau unul pe celalalt si practic s-a rupt de la sine,chiar daca el a suferit.

Ce lasa urme nu este atat despartirea de persoana in sine,de multe ori,ci acea senzatie de abandon,de devalorizare atunci cand cineva ne paraseste.(cu atat mai mult pentru o alta persoana)

Eu zic ca ar trebui sa invete din ce a trait,sa isi puna ordine in ganduri si sentimente,dupa cum i-am spus mai sus si sa priveasca cu fruntea sus viitorul pentru ca viata este o calatorie frumoasa care merita traita!

Editat de heaven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic,f trist pt tine Catalin.Ai gresit si tu,a gresit si ea,oricum amandoi sunteti la fel de vinovati.

Nici tu nu trebuia sa o inseli,dar nici ea pe tine chiar daca stia ca tu ai inselat-o,adica ce fel de om face asta?Nu mai bea ca faci prostii.Gaseste-ti un hobby,cauta-ti noi prieteni si poate dupa un timp cand vei fi pregatit gaseste persoana potrivita,daca o vei gasi,daca nu viata poate fi traita si de unul singur si poti avea chiar multe multe avantaje cand esti singur,dedica-te la ceva bun si frumos.

Ai avut o viata grea,dar nimic nu te impiedica sa le faci celor din jur viata mai frumoasa decat ai avut-o tu.Fii un om mai bun,arata ca regreti ce ai facut si Dumnezeu si soarta vor avea grija de tine.

Daca faci bine mereu vei gasi bine,iar daca vei gasi rau sa stii ca de fapt ai gasit tot bine.

Tu ai primit ce meritai ca ai inselat de la soarta,dar nu te indoi ca prietena ta va scapa usor,crede-ma.Si sa nu crezi ca te va uita vreodata,ati stat 6 ani impreuna si cu siguranta isi aduce aminte de tine si de cat de mult ai insemnat pt ea,insa doar ea stie asta.Sunt convins ca-i pare rau.Si viata nu s-a terminat,poate intr-o zi vei fi cu ea din nou,cine stie.

Dar nu te gandi sa te sinuciz sau sa faci alte lucruri rele cum ar fi sa te imbeti,droghezi etc...mai bine de banii aia faci fericit un sarac sau macar pastreaza-i.

Daca faci lucruri bune vei primi putere sa treci peste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut la toata lumea in primul rand sper sa nu va plictiseasca ce o sa va povestesc

....

 

 

 

 

Trebuie sa mergi mai departe...viata ne rezerva multe bucurii si tristete. Important este sa stim sa trecem peste. Eu sunt de parere ca fiecare lovitura pe care o primim de la viata, ne face mai puternici. Acolo, undeva, exista o fiinta speciala pentru tine, trebuie doar sa deschizi ochii si sa vezi ceea ce este in jurul tau.

Ai facut foarte bine ca te-ai gandit la mama ta.

Si eu am trecut prin multe, chiar daca ca varsta suntem cat de cat apropiati. Si am mers mai departe.

Asta trebuie sa faci si tu, iar in privinta fostei tale prietene...UIT-O...acum esti cu aceasta fata, la care tii, si presupun ca si ea tine la tine...

Cladeste-ti o viata, fii tu insuti...si sa stii ca nu toate femeile sunt ca fosta ta prietena. Nu face greseala de a compara toate femeile pe care le intalnesti, fiind ca fosta (ma refer la comporament).

Cat despre plans....plangi...pana nu vei mai avea lacrimi...si mergi mai departe.

Iti doresc mult noroc, si sa fii iubit asa cum meriti...pentru ca fiecare dintre noi meritam sa fim iubiti si sa iubim...

 

Sa ne auzim cu bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vai tu inca sunt ranit si inca plang, asta crezi tu? pai ar fi trebuit sa stau cu o lama pe vene...dar spre surprinderea ta amtrecut testul, tu dusman al meu? pai ce ne cunoatem ? mi-e mi se pare ca tu incerci sa fii cea desteapta si incerci sa imi dai lectii de viata mie? cred ca ar trebuii sa te analizeti mai bine...si in cel mai rau caz du-te la un psihiatru poate te ajuta el... cred ca e singura speranta pentru tine...

 

 

Hehe , daca te intereseaza sa ai o alta prietena sau macar sa ai cu cine sa vorbesti , you can count on me :doh:

 

Am 20 de ani , ma cheama Laura , daca vrei sa mai vorbim da-mi reply la post-ul asta :)

 

Si on-topic: Nu am citit tot postul dar la faza cu cei apropiati care iti mor si dupa care suferi atat de mult , iti pot spune ca poate este mai bine sa nu pui suflet in orice relatie cu orice persoana. Poate asta te ajuta sa treci mai usor peste. Eu , de fel, ma prefac ca tin MULT la rude sau familie , in realitate prefer sa imi zic in minte ca mai bine raman rece ca mai tarziu sa nu-mi plang in palme ca raman singura si ca nu mai am pe nimeni etc. De exemplu, i-am dat papucii ultimului prieten pentru ca se instalase plictiseala si monotonia , cel putin pentru mine , la urma im reprosa ca eram foarte rece , si m-am felicitat pentru faptul ca mi-am tinut in frau sentimentele si in final nici n-am suferit , nici n-am plans. La primul prieten am facut niste lucruri foarte stupide de care mi-e rusine sa le spun pe net , am plans si chiar am avut ganduri sinucigase (timpul a sters ranile totusi) .

 

Eu sunt genul de persoana caruia ii place singuratatea la fel de mult ca statul impreuna cu cineva . Din punctul asta de vedere sunt fericita pentru ca nu o sa fiu genul de fata care fuge dupa maritis, si copii nu imi doresc . Am multe lucruri care imi ocupa timpul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca totul are un rost...din ce ai patit vei stii ce sa faci in continuare si cum sa procedezi...si stii cum se zice "dupa ploaie vine si soare" mai devreme sau mai tarziu vei fi si u fericit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×