Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut la toata lumea in primul rand sper sa nu va plictiseasca ce o sa va povestesc

Acum am 25 de ani, insa am patit atatea cat a patit un om la 70 de ani.

In 1992 parintii mei s-au despartit, tatal meu era un om bun insa cand consuma alcool devenea foarte agresiv in adevartul sens al cuvantului, asa ca mama si noi 3 copiii ne-am mutat la bunicii, acolo bunicii ne-au ajutat sa ne facem o casa a noastra. In 1994 tata s-a sinucis, a fost o lovitura grea de la viata pentru mine fiind copil cat si pentu ceilalti el vizitandu-ne saptamanal, la 18 ani prin 2003 am cunoscut o fata care provenea dintr-o familie mai instarita, ne-am inteles foarte bine insa la inceput am avut probleme cu parintii ei datorita faptului (sa-i citez pe parintii ei) eu nu proveneam dintr-o familie mai bogata. Parintii ei s-au mutat la tara ea m-a rugat sa ma mut cu ea asta fiind prin 2005, cu timpul le-am demonstrat alor ei ca sunt mult mai bun decat ma cred ei, mi-am luat permisul de conducere, am terminat o facultate, mi-am luat o masina si toate astea pe banii mei, sa le dovedesc lor ca sunt mult mai bun, cu timpul au inceput sa tina la mine ca la copilul lor. Prin 2006 mi-a murit bunicul care imi era ca un tata el tinundu-i locul o alta lovitura de la viata prin care a trebuit sa trec mi-a fost foarte greu si acum uneori plang, insa am trecut si peste asta.

Prin 2009 saturandu-ma de traiul din romania am zis sa plec si eu in afara sa fac un ban pentru ca vroiam mai mult cine nu ar vrea? Asa ca zis si facut le-am luat pe fratele prietenei, fratele meu si am pelcat in anglia, nu am vrut sa imi iau prietena de teama ca va fi greu si ea nu va rezista, discutand cu ea ca daca va fi bine o voi lua si pe ea la anul, acolo insa am fost putin dezorientat fiind nemultumit de banii care ii faceam si toate lucruriile care mi se intamplase, nu o scuza, sincer nu stiu ce a fost in capul meu, mi-am inselat prietena asta fiind in vara 2009 in anglia, fratelei ei stiind lucrul acesta (si totusi cred ca fratele ei i-a zis ceva insa nu-l condamn). Prin iunie sau iulie 2009 vorbeam ca de obicei cu prietena mea, noi ne alintam cu diferite porecle la un moment dat ea mi-a zis sa nu o mai alint asa, la care eu am intrebat ca ce s-a intamplat ea nimic si la un moment dat tot incerca sa imi explice ca ar fi bine sa incercam sa avem si alte relatii. Eu am inteles ca vrea sa se desparta de mine...am luat primul avion si am venit in romania sa nu mai vb cate telefoane am dat cati banii am cheltuit dar nu ma mai intereseau banii o vroiam doar pe ea si atat....

In anglia imi cumparasem o masina nu dormisem de o saptamana aveam tot felul de ganduri sinucigase am plecat cu masina pana in londra, am condus pana acolo ca un tampit numai 220 km/h nu imi mai pasa de viata mea dar totusi speram sa ma impac cu ea, nestiind ca fata isi facuse alt prieten.

Cand am ajuns in romania pe 23-24 iulie am intrat in casa cand pe hol vad un buchet de flori, in camera alt buchet de flori, am incercat sa purtam o discutie ca 2 adultii dar mi-e imi tot dadea lacrimiile in timpul acela, ea spunandu-mi ca nu si-a gasit pe nimeni dar si-a dat seama ca e mai bine fara mine decat cu mine (nu am inteles nici pana la ora actuala la ce se referea, oricum cred ca nu m-am comportat frumos cu ea daca a ajuns la concluzia asta... precizez ca nu am lovit-o niciodata... si nu as face asta orice s-ar intampla...departe de mine gandul acesta ). Am stat la ea o sapt (dormind separat) in timpul acesta va dati seama am consumat numai alcool, nedormind, nemancat, pentru mine viata se terminase insa tot aveam o speranta ca o voi recastiga. Am aflat ca ea pe 28 iunie ceva de genul a fost la munte cu tipul, noi despartindu-ne oficial pe 13 iulie, si mai multe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intradevar trista poveste de viata ai avut pana la varsta asta. dar daca prietena ta a facut asa ceva inseamna k nu mai tine la tine. si cel mai bun sfat (asta daca ea mai tine la tine) e sa o lasi in pace. sa o ignori total si sa nu o mai cauti. daca tipa mai simte ceva pentru tine se va intoarce singura mult mai repede decat ar face-o daca ai tot insista. si daca nu inseamna k nu mai are sentimente pt tine si nu are rost sa mai speri. e greu si dureros dar asa e viata in general. am trecut printro situatie asemanatoare si simteam exact cum descrii tu la inceput. dar au trecut 2 luni si gandesc altfel deja. sunt o gramada de fete si nu merita sa suferi foarte mult pentru o tipa care ti-a facut asa ceva. acum ca sa citez un sfat care l-am primit si eu ""o femeie nu suporta sa piarda ceva ce iubeste inca"" asa ca daca ea are sentimente pentru tine se va intoarce.dar nu cumva sa faci greseala sa tot insisti si sa o sacai. nu ai face decat sa o indepartezi si mai mult. incearca sa nu o cauti deloc deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ca sa inchid povestea vietii mele neajungandu-mi cate am incasat de la viata, mi-a murit si bunica acum o luna, la care tineam si asa am mai invatat ceva...

 

Toti avem drame in viata noastra, unii mai multe, altii mai putine. Unele sunt adevarate tragedii, altele sunt tragice prin importanta alocata.

 

Ce conteaza este atitudinea pe care o aveam fata de evenimente. Ea este mult mai importanta decat evenimentele in sine.

 

Ce pe un om distruge, pe altul il face si mai puternic. Diferenta dintre cei doi sta in atitudine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intradevar trista poveste de viata ai avut pana la varsta asta. dar daca prietena ta a facut asa ceva inseamna k nu mai tine la tine. si cel mai bun sfat (asta daca ea mai tine la tine) e sa o lasi in pace. sa o ignori total si sa nu o mai cauti. daca tipa mai simte ceva pentru tine se va intoarce singura mult mai repede decat ar face-o daca ai tot insista. si daca nu inseamna k nu mai are sentimente pt tine si nu are rost sa mai speri. e greu si dureros dar asa e viata in general. am trecut printro situatie asemanatoare si simteam exact cum descrii tu la inceput. dar au trecut 2 luni si gandesc altfel deja. sunt o gramada de fete si nu merita sa suferi foarte mult pentru o tipa care ti-a facut asa ceva. acum ca sa citez un sfat care l-am primit si eu ""o femeie nu suporta sa piarda ceva ce iubeste inca"" asa ca daca ea are sentimente pentru tine se va intoarce.dar nu cumva sa faci greseala sa tot insisti si sa o sacai. nu ai face decat sa o indepartezi si mai mult. incearca sa nu o cauti deloc deloc.

 

Chiar nu am cautat-o deloc, imi pare rau daca s-a inteles asta, eu am venit atunci acasa numai sa stiu adevaratul motiv pentru ca nu imi zicea nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate c-a fost o doamna, uite-asa

a aflat c-ai inselat-o dar sentimentele pentru tine au facut-o sa nu-ti faca circ si alte cele

a inchis ochii si a crezut ca daca il accepta pe altul o sa te uite mai usor

 

pe tine te framanta de ce nu ti-a facut ea scandal?

din pacate ti-ai primit rasplata pentru greseala mai repede decat ai fi crezut

avand in vedere cele petrecute tu tot te-ai considerat al' mai vrednic de ea?

(ce-ar fi ca ea sa ramana vesnic cu intrebarea de ce ai inselat-o? poate nici tu n-ai avea raspuns)

 

n-ai ce sa faci decat sa-ti asumi responsabilitatea faptelor si sa-i respecti amintirea daca asta a fost alegerea ei, dragostea cu sila nu se poate si "ce-ai omorat, omorat ramane..."

probabil nici nu vei mai face astfel de greseli

aminteste-ti ce-a fost frumos, invata ce-i de invatat, mergi inainte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie sa fii asa de dura cu mine nu am cerut explicatii sau mila ci doar povesteam ce mi s-a intamplat, am zis ca e vina mea si ca regret tot imi pare rau cautam putina intelegere... dar se pare ca nu am parte de ea, iti multumesc totusi ca ai dat importanta cazului meu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu trebuie sa fii asa de dura cu mine nu am cerut explicatii sau mila ci doar povesteam ce mi s-a intamplat, am zis ca e vina mea si ca regret tot imi pare rau cautam putina intelegere... dar se pare ca nu am parte de ea, iti multumesc totusi ca ai dat importanta cazului meu

 

Poate-ti va de ajutor:

 

 

Sa nu-ti dezvalui taina din suflet celor rai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. dar se pare ca nu am parte de ea

tonul n-a fost dur, asa ai perceput tu cuvintele mele directe

tu vrei ca cei de pe forum sa-ti impartaseasaca suferinta, ceea ce eu zic ca e putin probabil caci n-am trecut noi prin experienta ta, cum nici tu n-ai trecut prin ale noastre

atata timp cat stii ca ai gresit nu stiu ce intelegere mai poti cere... gresim, suntem oameni

dar trebuie sa ne asumam consecintele greselilor cu demnitate

ma gandesc la persoana cu care esti acum, sa nu-i dai sperante desarte daca inca n-o poti iubi

 

Sa nu-ti dezvalui taina din suflet celor rai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca dupa o relatie de 6 ani,cu toate greselile nu poti sa inlaturi toate sentimentele pentru persoana respectiva,poate nu sunt in masura sa zic asta ,dar sunt de parere ca mai ai o sansa la ea...dar acum nu o rani si pe femeia cu care esti acum...gandestete cum a fost pentru tine,gandestete cum te-ai simtit tu cand ea te-a parasit pentru altu,asa a simtit si ea cand a aflat ca ai inselat-o...Eu nu inteleg de ce ai inselat-o... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Eu nu inteleg de ce ai inselat-o... :cheer:

 

Noi oamenii mai facem si greseli. E greu sa te stapanesti.

Dar nu le constietizam atunci cand le facem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×