Sari la conținut
Forum Roportal
Justme2409

Master

Postări Recomandate

Buna seara.Termin facultatea de informatica anul acesta.Mi-as dori foarte mult un master fie in America(SUA sau Canada), fie in Europa(Anglia sau Franta).Stiti cumva la cat ar ajunge?Nu am note mari, deci e total exclus sa obtin o bursa.Este totusi prea tarziu (e martie deja) pentru a incepe o procedura de inscriere?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.bursemaster.ro/index.asp

 

Dar cred ca ar fi bine sa te concentrezi pe licenta totusi. Asta daca nu ti-o platesti, desigur.

Ca e trendy :P

 

Bineinteles ca imi fac si licenta :EU :scare: Nu era nevoie sa fii rea :wub:

Dar ma gandeam totusi la posibilitatea unui master in alta parte decat Romania.

 

Bineinteles ca imi fac si licenta :EU :cheer: Nu era nevoie sa fii rea :P

Dar ma gandeam totusi la posibilitatea unui master in alta parte decat Romania.

 

multumesc de link

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost rea, ci doar incercam sa te sfatuisc sa iei etapele pe rand. Daca te-a ofensat tonul meu, imi cer scuze.

Si eu aveam planuri in ultimul an de facultate si uitasem sa iau in calcul varianta licentei picate. Socul esecului a fost direct proportional cu planurile MARI pe care le aveam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara.Termin facultatea de informatica anul acesta.Mi-as dori foarte mult un master fie in America(SUA sau Canada), fie in Europa(Anglia sau Franta).Stiti cumva la cat ar ajunge?Nu am note mari, deci e total exclus sa obtin o bursa.Este totusi prea tarziu (e martie deja) pentru a incepe o procedura de inscriere?

 

Mai bine ti-ai cauta de lucru in domeniu. 1 an de lucru face mai mult decat 100 de mastere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a cerut sfaturi de viata, ci doar cateva lamuriri in legatura cu un masterat in strainatate, asa ca o sa va rog sa va limitati la asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara.Termin facultatea de informatica anul acesta.Mi-as dori foarte mult un master fie in America(SUA sau Canada), fie in Europa(Anglia sau Franta).Stiti cumva la cat ar ajunge?Nu am note mari, deci e total exclus sa obtin o bursa.Este totusi prea tarziu (e martie deja) pentru a incepe o procedura de inscriere?

In mod normal, eligibilitatea inscrierii este data in primul rand de absolvirea facultatii, de-asta se numeste in mod sugestiv Masterat. Cat despre strainatate, am fost si eu tentata, am facut insa Master in Romania, si a fost destul de scump si aici. E destul de mult, avand in vedere ca bursa nu se afla in calcul.

Editat de Lucast

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Costurile difera de la program (universitate) la program, si le poti gasi cu usurinta pe site-urile respective. Info e insa un domeniu aparte; imensa majoritate a informaticienilor lucreaza pe aplicatii si nu pe cercetare pura (e.g. dezvoltare de noi limbaje) si asta face, intr-adevar, ca utilitatea masterului sa fie mult mai nuantata ca in alte domenii. Vrei master de dragul masterului (anumite cursuri, atmosfera, locatie, etc) sau pentru a te ajuta sa prinzi un job anume?

 

Un prieten bun care a terminat info cu note slabute a incercat tot asa, cu o bursa, n-a reusit, apoi s-a angajat in tara, a lucrat si s-a specializat din mers, si acum e consultant la Bruxelles, n-are treaba. Poate mai mult ca in orice alt domeniu, in info practica e baza. Sunt convins insa ca sunt absolventi de info pe aici care ar putea sa-ti spuna mai concret ce si cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×