Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
Justme2409

Master

Recommended Posts

Buna seara.Termin facultatea de informatica anul acesta.Mi-as dori foarte mult un master fie in America(SUA sau Canada), fie in Europa(Anglia sau Franta).Stiti cumva la cat ar ajunge?Nu am note mari, deci e total exclus sa obtin o bursa.Este totusi prea tarziu (e martie deja) pentru a incepe o procedura de inscriere?

http://www.bursemaster.ro/index.asp

Dar cred ca ar fi bine sa te concentrezi pe licenta totusi. Asta daca nu ti-o platesti, desigur.

Ca e trendy :P

Bineinteles ca imi fac si licenta :EU :scare: Nu era nevoie sa fii rea :wub:

Dar ma gandeam totusi la posibilitatea unui master in alta parte decat Romania.

Bineinteles ca imi fac si licenta :EU :cheer: Nu era nevoie sa fii rea :P

Dar ma gandeam totusi la posibilitatea unui master in alta parte decat Romania.

multumesc de link

Nu am fost rea, ci doar incercam sa te sfatuisc sa iei etapele pe rand. Daca te-a ofensat tonul meu, imi cer scuze.

Si eu aveam planuri in ultimul an de facultate si uitasem sa iau in calcul varianta licentei picate. Socul esecului a fost direct proportional cu planurile MARI pe care le aveam.

Buna seara.Termin facultatea de informatica anul acesta.Mi-as dori foarte mult un master fie in America(SUA sau Canada), fie in Europa(Anglia sau Franta).Stiti cumva la cat ar ajunge?Nu am note mari, deci e total exclus sa obtin o bursa.Este totusi prea tarziu (e martie deja) pentru a incepe o procedura de inscriere?

Mai bine ti-ai cauta de lucru in domeniu. 1 an de lucru face mai mult decat 100 de mastere.

Nu a cerut sfaturi de viata, ci doar cateva lamuriri in legatura cu un masterat in strainatate, asa ca o sa va rog sa va limitati la asta.

In mod normal, eligibilitatea inscrierii este data in primul rand de absolvirea facultatii, de-asta se numeste in mod sugestiv Masterat. Cat despre strainatate, am fost si eu tentata, am facut insa Master in Romania, si a fost destul de scump si aici. E destul de mult, avand in vedere ca bursa nu se afla in calcul.

Edited by Lucast

Costurile difera de la program (universitate) la program, si le poti gasi cu usurinta pe site-urile respective. Info e insa un domeniu aparte; imensa majoritate a informaticienilor lucreaza pe aplicatii si nu pe cercetare pura (e.g. dezvoltare de noi limbaje) si asta face, intr-adevar, ca utilitatea masterului sa fie mult mai nuantata ca in alte domenii. Vrei master de dragul masterului (anumite cursuri, atmosfera, locatie, etc) sau pentru a te ajuta sa prinzi un job anume?

Un prieten bun care a terminat info cu note slabute a incercat tot asa, cu o bursa, n-a reusit, apoi s-a angajat in tara, a lucrat si s-a specializat din mers, si acum e consultant la Bruxelles, n-are treaba. Poate mai mult ca in orice alt domeniu, in info practica e baza. Sunt convins insa ca sunt absolventi de info pe aici care ar putea sa-ti spuna mai concret ce si cum.