Sari la conținut
Forum Roportal
Mircea Eusebiu

Ma tem de mutatul impreuna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pe mine nu ma surprinde ca tu esti indecis si nehotarat

ma surprinde in schimb lipsa ei de maturitate

nu mai bine ii explici clar ca nu poti sa-i oferi in acest moment garantii si promisiuni de care nu vei putea probabil sa te tii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Puteti sa incercati un concubinaj o perioada.Trebuie insa sa vi-l asumati amandoi.Nu ai decat sa-i spui ca insuratoarea nu este pe lista ta de prioritati acum si nici prea curand ,dupa cum imi pare mie. Daca accepta sa vina si sa va mutati impreuna,fara ca asta sa insemne mai mult decat un concubinaj, atunci asta este.Daca nu ,tot asa.

Dupa o perioada este posibil sa constatati ca nu sunteti o viitoare posibila familie sau dimpotriva ,sa va dati seama mai ales tu,cat de bine va este impreuna.Atunci este posibil sa nu mai ai tu stare pana nu o vezi la altar.

Eu va doresc mult noroc impreuna.Relatiile acestea un pic atipice ,daca reusesc pot fi foarte frumoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa traiesti baroane :cheer: . Se vede de la o posta sau de la mai multe ca esti indecis , mutatul impreuna presupune niste lucruri si casatoria cu mult mai multe lucruri , e clar ca fata isi doreste sa se casatoreasca si te ales pe tine pentru ca tine la tine si pentru ca ea te considera ca ai fi barbatul cu care trebuie ea sa si petreaca intreaga viata . In situatia data sunteti fiecare pe terenul lui si fiecare vrea ceva , din pacate eu nu te vad matur in a o aduce la tine acasa pentru ca tu nu vrei nici asta si nici sa te muti . Stind impreuna chiar si 2 sau 3 luni vezi comportamentul se vede si al tau cit ai fi de pregatit si ea cit poate sa faca pentru a mentine relatia asta . Personal in urma cu ceva timp ( citiva ani ) am fost cam in aceeasi situatie cu a ta si am ales :spiteful:. Fiecare face alegeri ia si tu o decizie la rece toata ideea este sa te gindesti la tine ce iti aduce liniste si fericire pentru sufletul tau . Pe de alta parte sincer sa fiu mi-as dori o persoana decisa inspre a realiza o familie si alte lucruri frumoase mai ales ca exista potrivire si sentimente iar o fata la virsta asta stie sa iubeasca cam din toti porii si pare matura daca vrea ce vrea . Incearca sa pui toate lucrurile cap la cap cu ce vrei tu de acum incolo si ia decizii singur si in plus vezi ce va doriti amindoi de la relatia asta . Intradevar esti intrun impas . Nu vrei sa o pierzi ca stii ca ai ceva in suflet pentru ea si nu numai , banuiesc ca te intelege foarte bine si stie ce e cu tine in fiecare moment dat fiind virsta ta mai mica ea are experienta de viata mult mai multa decit tine si asta pe aproape orice plan . Oricum sfatul este sa discutati din toate punctele de vedere si sa vedeti exact ce decizii luati si dincolo de asta eu pe tine te vad ca nici nu vrei sa o pierzi si sa sufere dar nici nu te bagi mai departe pentru ca inca nu esti matur pentru a face un pas ca sa va mutati impreuna pentru toata viata ..... asteptam raspunsuri .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concubinajul este ca si cum ai sta in mijlocul strazii pe rosu.Nu stii daca politistul care te fluiera te iubeste, sau soferul de pe basculanta care vine val-vartej iti declara dragoste vesnica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Concubinajul este ca si cum ai sta in mijlocul strazii pe rosu.Nu stii daca politistul care te fluiera te iubeste, sau soferul de pe basculanta care vine val-vartej iti declara dragoste vesnica.

 

Concubinajul e foarte bun pentru cei care vor sa se casatoreasca; e ca un test.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....sacrificiul mare vine din partea ei...dar imi este teama ca in cazul in care nu va merge aceasta relatie ea va trebui sa se intoarca in orasul ei,cu o stare destul de nasoala,sau cu coada intre picioare cum s-ar spune la noi.ca a venit in alt oras pentru o relatie cu un pusti ce nu a mers.....

nu stiu ce sa fac...sunt cam confuz.....

 

Sa inteleg ca asta este in fapt, problema ta, pentru care nu te hotarasti ce sa faci? .. teama pentru imaginea ei, in caz de rateu?

Sau cumva ăsta este doar un pretext pentru indecizia ta de a finaliza relatia cu o persoana mai mare decat tine, sau in general, pentru a incepe o viata de cuplu in mod oficial, legalizat.

Incearca mai intai sa stabilesti exact care iti sunt temerile, ce le genereaza, daca poti sau nu sa treci peste ele. Situatia, voi doi o cunoasteti cel mai bine, noi, aici, ne dam fiecare cu parerea din pozitia de terti ce au la dispozitie un text, pus de tine, insa tu esti cel mai in masura sa decizi care este pasul urmator, asa cum si ea poate decide ce sa faca.

 

Daca vei primii aici numai sfaturi de genul : "Ia-o ba, ce mai stai, va fi ok, asculta-ne pe noi" , si dupa o perioada mai mult sau mai putin scurta, de convetuit impreuna, incep sa apara disensiunile intre voi, pe cine vei gasi vinovat ?

 

Pe cei care s-au inselat la sfat, sau pe tine, care ai urmat acel sfat?

 

Eu zic sa iti inchizi nitel gandurile in sala de sedinte, si sa stai serios de vorba cu ele, ...singur, fata de noi, tu ai un avantaj, ...... ai toate datele problemei, esti in centrul ei, un loc care iti permite o vedere la 360 de grade, excelenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este ca un test, este ca o mare pacaleala in cadrul careia fiecare incearca sa se pacaleasca pe celalalt.

 

De ce sa se pacaleasca?

Stand impreuna se cunosc mai bine. Asa iti dai seama ca nu trage apa la wc, ca lasa firmituri pe masa, ca nu duce gunoul si inca alte 10 mii de lucruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai toate datele problemei, esti in centrul ei, un loc care iti permite o vedere la 360 de grade, excelenta.

 

Pe de o parte, numai el stie cu adevarat despre ce e vorba, dar nu poate fi obiectiv... alte pareri pot sa ii dea o imagine mai clara, poate, a ceea ce vrea sau trebuie sa faca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×