Sari la conținut
Forum Roportal
NASTYPRIMUL

Puteti anticipa un cutremur?

Postări Recomandate

Voi, nu animalele sau alte schimbari din jur.

Urmariti ce se intimpla cu voi inainte de unul chiar mic din Vrancea. Sau unul mai mare din alte parti ale lumii. Fara obsesie.

Va rog mult sa nu va obsedeze, ca ar fi cam rau. Asa razant, in viata normala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot clar...am globul meu si vad acolo aproximativ cand urmeaza sa se intample ceva. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi, nu animalele sau alte schimbari din jur.

Urmariti ce se intimpla cu voi inainte de unul chiar mic din Vrancea. Sau unul mai mare din alte parti ale lumii. Fara obsesie.

Va rog mult sa nu va obsedeze, ca ar fi cam rau. Asa razant, in viata normala.

Singura data cand am anticipat un cutremur, a fost cred ca acum vreo 4 ani, nu mai retin exact. Stiu ca in Bucuresti s-a resimtit mai puternic, eu locuiam pe atunci in interiorul "D"-ului carpatic. Atunci, am resimtit 3 puncte de varf, fara ca trepidatiile sa inceteze complet si, durata a fost destul de lunga, cred 20-30 de secunde.

Cum s-a intamplat: era trecut de miezul noptii, ma pusesem in pat sa dorm, si atipisem. La un moment dat, a disparut brusc orice urma de somn, fara tresarire, fara sa fi avut vreun vis. Pur si simplu, am constientizat ca sunt treaz. In jur, staruia o stare de liniste, dar o liniste care mi se parea stranie. Si totusi, un gand imistaruia in minte, asociat cu o teama adanca: "CUTREMUR!!!".

Eram atent, cu toti porii fiintei mele, sa depistez orice simptom caracteristic unui cutremur. Cred ca am asteptat, cuprins de acea teama, 20-30 de secunde. Nu pot sustine cu tarie ca atat a durat, pentru ca timpul paruse a se dilata. Eram in alerta, dar aprecierea de moment cam atat a durat.

Apoi, am inceput sa resimt vibratii fine, si nu stiam daca le pot interpreta corect sau nu. La lustra aveam multe cristale, iar la vitrina unui dulap, erau multe fasii de sticla stand cuminti in lacasul lor. Din partea lor nici un zgomot. Si totusi, vibratiile resimtite din trup, se amplificat. Si acea voce interioara imi repeta intr-una "CUTREMUR!!!".

Si brusc, a inceput sa se clatine patul. Credeam ca este o iluzie, ca ma autosugestionasem eu. Dar, cand au inceput prismele din lustra si fantele de sticla ale vitrinei sa zdrangane, am sarit ca ars. M-am repezit sub pragul usii camerei mele, evaluand intensitatea clatinaturilor si, am numarat trei momente de varf pe durata a aproximativ 30-30 de secunde. Nu stiam ce as avea de facut in cazul intensificarii cutremurului, oricum nu ar fi fost de preferat sa ma prinda pe scarile blocului, o replica mai puternica, eu stand la un etaj mai mare.

Asta a fost, eu cred ca am perceput subconstient acel cutremur inca din faza incipienta, cand numai aparatele detectau miscarile seismice. Cred ca a fost una dintre cele mai tari momente ale vietii mele, fiecare traire fiind inregistrata in mintea mea cu o acuratete care si acum, ma ajuta sa retraiesc acele momente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum s-a intamplat: era trecut de miezul noptii, ma pusesem in pat sa dorm, si atipisem. La un moment dat, a disparut brusc orice urma de somn, fara tresarire, fara sa fi avut vreun vis. Pur si simplu, am constientizat ca sunt treaz. In jur, staruia o stare de liniste, dar o liniste care mi se parea stranie. Si totusi, un gand imistaruia in minte, asociat cu o teama adanca: "CUTREMUR!!!".

Eram atent, cu toti porii fiintei mele, sa depistez orice simptom caracteristic unui cutremur. Cred ca am asteptat, cuprins de acea teama, 20-30 de secunde. Nu pot sustine cu tarie ca atat a durat, pentru ca timpul paruse a se dilata. Eram in alerta, dar aprecierea de moment cam atat a durat.

Dupa descriere, e vorba despre telepatie. Cineva din Vrancea a intrat inconstient pe lungimea ta de unda. Asa se explica faptul ca presimtirea a fost cu 20-30 secunde inainte, in stare de somn. Daca ai fi fost treaz nu ai fi avut presimtirea asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa descriere, e vorba despre telepatie. Cineva din Vrancea a intrat inconstient pe lungimea ta de unda. Asa se explica faptul ca presimtirea a fost cu 20-30 secunde inainte, in stare de somn. Daca ai fi fost treaz nu ai fi avut presimtirea asta.

Categoric, daca mintea mea ar fi fost sub influenta agitatiei cotidiene, nu as fi perceput nimic.

Este posibil sa fi interferat inconstient cu cineva care urmarea seismografele. Din cate imi amintesc de la stirile tv ulterioare, seismografele inregistrasera o perioada indelungata de vibratii, inainte ca ele sa devina perceptibile fizic de oameni. Bine, indelungat in cazul unui cutremur ne referim si la cateva zeci de secunde. Oricum a fost cel mai lung cutremur pe care l-am trait constient, si la stiri anuntasera ca faza incipienta si cu faza de apogeu, s-au intins pe o perioada de 40-50 de secunde, nu mai retin. A fost un cutremur foarte lung. bine ca a fost doar de 5,5 grade daca nu ma insel. La durata aceea, sa fi fost de vreo 8 grade, ne prapadeam o gramada :cheer: .

 

La care din ele a fost faza asta?

Daca te referi la ce data, a fost cam de multicel sa imi amintesc cu exactitate. Acum 4 sau 5 ani in urma. A avut loc in jurul miezului noptii, a avut 5,5 grade si a durat 40-50 se secunde, bineanteles, cu tot cu faza nesimtita fizic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este posibil sa fi interferat inconstient cu cineva care urmarea seismografele.

Nu doar din cauza asta. Undele seismice fac c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

17 Dec 2009 - ziua in care am trait cateva minute de cosmar .

Ora 1:17 AM - cu aproximatie .

 

Eu nu mi-am dat seama ce se intampla decat in momentul in care a inceput toata camera sa se cutremure ( practic se clatina cladirea ) . Si din cauza spaimii secunde intregi nu m-am putut misca deloc - cred ca si respiratia mi s-a oprit cateva secunde . A fost cea mai urata experienta din viata mea . Am simtit frica de moarte ( simteam senzatia de prabusire ) .

 

Dar sora mea , pe urma mi-a povestit . Ea a presimtit totul . Statea la PC in bucatarie . Statea asezata la masa . Nu batea nici un vant insa se auzea un suierat ciudat . Precum un vant puternic s-ar apropia , dar era clar ca nu era vorba de asa ceva . Si se auzea tot mai aproape si aproape . Conexiunea la internet s-a intrerupt si s-a nascut acea senzatie ciudata de presimtire a ceva foarte rau ... uneori cred ca toti experimentam asa ceva . Ea spunea ca a fost groaznic . Citez : " stiam la ce sa ma astept , am fost sigura dupa zgomot , dar nu voiam sa cred , nu voiam sa contientizez si speram sa nu fie doar o presimtire falsa " . Insa usa de la terasa s-a deschis larg , masa a inceput sa se clatine si ea era sa cada pe spate cu scaunul ( doar ca a caltinat-o doar inspre spate apoi inapoi si tot asa - pana cand s-a ridicat si a fugit in dormitor ) .

 

In concluzie - au fost secunde doar , inainte . Si ce anume poti sa faci in cateva secunde ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pisicile,cainii,pestii si pasarile in general...se zice ca pot anticipa cutremurele chiar cu zile poate luni inainte....acelea sunt cutremurele naturale....dar pe cele artificiale cum sa le anticipi?

 

numai eu am observat ca in ultimul timp se produc cutremure foarte puternice pe banda rulanta...? eu ma indoiesc ca sunt naturale

 

in 2004 in Indonezia...cu un thunami carea a omorat vre-o 300 000 oameni,apoi la jocurile olimpice din China iar acum in Haiti si Chile.....

 

Sa nu ma zic de cutremurul care a ras un oras din Japonia de prin '90 cam asa ceva...Kobe parca se numea.orasul....

Editat de andi_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×