Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Globalizarea si Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Globalizarea a inceput cu inventarea Internetului. Cu nivelul crescut al educatii majoritatii populatiei lumii,cu asta am problema sa cred asa. Mai de graba as spune ca sunt multe tari la care educatia tinde sa egalizeze cele mai inaintate educatii din lume ,ca de exemplu Ungaria,Polonia si multe altele,sunt tari care tind sa le intreaca,ca de exemplu Singapur si din pacate sunt tari in care valoarea instruirii si educatiei inca nu s-au inteles pe deplin. In ultimele mentionate inca se risipeste multa energie in idei care in restul lumii au "trecut din lume" ca nascocirea a noua-veche istorie,cautarea de tapi ispasitori,incapatanarea de a nu invata din greselile trecutului,antisemitism fara evrei,nationalism extremist intr-o vreme ca frontierele intre tari pierd importanta, regim corupt, mita, lenevie si asa mai departe.

Pe cuvant ca nu scriu asta cu scop de a jigni dar iata vecina voastra Ungaria care sa eliberat de jugul comunist in acelas timp ca voi,romanii. De la inceput, comunistii au fost indepartati de la regim si nu li sa permis sa continue sa implineasca servicii publice,sa devina noua elita/aristocratie si sa faca noi legi numai in folosul lor. Privatizarea. In Ungaria sa facut pe baza de cine propune pret mai inalt, inclusiv straini. In Romania s-au vandut fabrici si industrii cu preturi derizorii deoarece au fost vandute numai la cetateni romani. Asa ati facut legea. Cu fondurile enorme care au fost primite, Ungaria a putut sa inainteze economia sa asa ca azi nu este deosebita de tarile apusul Europei.Nu vei intalnii muncitori unguri care muncesc in alte tari. Romania a vandut industrii cu valoare de miliarde de dolari cu cateva milioane care ele nu au ajuns sa inbunatateasca starea economica a cetatenilor.

Somajul face ca milioane de cetateni sa caute de lucru in alte tari,departe de tara lor si familile lor. Asa se intampla numai in cele mai sarmane tari din lume. Si inca intalnesc aci la forum din cand in cand, manifestari antisemite.Nimic nu va face ca sa "va luati in mana" si sa incepeti sa ganditi destept? Invatati de la alte tari care au reusit mai mult.A invata de la altii nu-i rusine.Sa nu inveti este rusine.

Desigur ca se vor gasi persoane care se vor "jigni" de ce am scris.Nu am scris cu intemtia de a jigni. Eu nu am nimica cu poporul roman sau Romania.Daca am avut o data, de mult sa uitat.Stau in tara mea si ma uit cum se chinuieste poporul vostru si asta numai in urma greselilor care nu inceteaza sa faca. Ma uit si ma intreb,cum se face ca ei nu inteleg situatia lor? Dece in loc sa repare tara se duc sa caute de lucru in Spania,Italia si in altele tari care inca li se permite sa vina sa munceasca?.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.....................

Desigur ca se vor gasi persoane care se vor "jigni" de ce am scris.Nu am scris cu intemtia de a jigni. Eu nu am nimica cu poporul roman sau Romania.Daca am avut o data, de mult sa uitat.Stau in tara mea si ma uit cum se chinuieste poporul vostru si asta numai in urma greselilor care nu inceteaza sa faca. Ma uit si ma intreb,cum se face ca ei nu inteleg situatia lor? Dece in loc sa repare tara se duc sa caute de lucru in Spania,Italia si in altele tari care inca li se permite sa vina sa munceasca?.

 

De ce te f*** grija de ceea ce facem noi , romanii? Stai in tara ta si nu te gandi la noi , o sa ne descurcam noi si fara sfaturile tale "dezinteresate" . Romania e tara in care te-ai nascut si care , foarte probabil , a contribuit la formarea educatiei pe care o ai. Ce a putut sa te faca sa fi avut odata ceva "cu poporul roman sau cu Romania" in asa masura incit sa ne balacaresti pe diverse topicuri ? De ce doar trancanesti aruncand cu noroi si nu te intorci sa faci ceva productiv ?

De sfaturi precum cele oferite de compatriotul tau Nati Meir suntem satuli.......

 

Apropo , ce legatura are titlul topicului cu postul tau ?

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vecina voastra Ungaria.... De la inceput, comunistii au fost indepartati de la regim si nu li sa permis sa continue sa implineasca servicii publice

 

 

Ce comunişti să fie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am nimica cu poporul roman sau Romania.Daca am avut o data, de mult sa uitat.

Minti.

 

Iti ridici poporul in slavi, asa cum va invatati unii pe altii, 'poporul ales', te victimizezi si denigrezi romanii (cat si oricine nu e taiat imprejur).

Evident, sub 'obladuirea' bunelor intentii si setei de dialog rational si (vezi-Doamne) argumentat.

 

Iesi afara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceva care ai uitat probabil:Ungaria a fost singura tara din rasaritul Europei care a incercat sa se rascoale in 1956 contra regimului comunist insa s-au trezit cu o invazie a armatei rosii care au oprit cu violenta rascoala.

 

Da. Şi Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

 

Spre informarea ta, clasa politica romaneasca din anii 60 si 70 a fost cea mai buna din ultimii 200 ani. In acesti 20 de ani s-a construit practic Romania moderna. Atunci Romania a trecut de la stadiu de tara medievala, la tara moderna. Atunci s-au construit orase intregi, s-au facut universitati, scoli, bibliteci. Pacat doar de ce s-a intamplat in anii 80, cand mai multe decizii politice gresite au cam sters cu buretele lucrurile bune facute in anii 60 si 70.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu as relativiza un pic afirmatia. modernizarea aia s-a facut in anii 60 si 70, dar aia a avut loc in toata europa, nu numai la noi. la noi din pacate a fost destul de superficiala. alte autoritati, adica ne-comuniste, ar fi reusit o modernizare si mai profunda - asta o intelegem daca vedem cum arata orasele, blocurile, institutiile anilor 70 din europa occidentala si cum arata la noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×