Sari la conținut
Forum Roportal
Zetecx

Salut!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am incheiat un contract promisiune de vazare-cumparare de bun viitor cu o societate comerciala de constructi pentru doua apartamente. Am respectat toate transele de plata 1% la incheierea acteleor iar apoi in functie de demararea lucrarilor 9% iar la terminarea structuri de beton 10% . La ambele apartamente am achitat cate 20% din pretul lor dar firma constructoare a intarziat cu lucrarile la primul durata finalizari a fost pe data 30 iunie 2009 acesta este finalizat, din spusele lor se asteapta documentatia apartamentelor .Al doliea apartament durata finalizari a fost pe data de 30 octombrie 2009 numai ca la acest bloc demararea lucrarilor se afla acum februarie 2010 doar cu structura de beton finalizata. Iar un bloc are cam in jur de 70-80 apartamente. Va voi prezenta din aceste contracte TERMENUL LUCRARILOR - 4.1. PROMITENTUL-VAZATOR se obliga sa termine complet constructia blocului in termen de 18 luni calculate cu incepere din momentul turmari fundatiei din beton a blocului. 4.1.1. PROMITENTUL-VANZATOR se obliga sa termine constructia bunurilor imobile care fac obiectul prezentei promisiuni, pana la data 30 octombrie 2009, cu mentiunea ca acest termen se poete prelungi in mod gratuit pe o perioada de inca maxim 3 luni.Dupa expirarea acestui termen de 3 luni , PROMITENTUL-VANZATOR va datora PROMITENTULUI-CUMPARATOR penalitati prevazute de art. 4.1.2. . 4.1.2. In cazul in care PROMITENTUL-VANZATOR va intarzia predarea apartamentului fata de termen de predare stipulatla punctul 4.1.1.,acesta va datora PROMITENTULUI-CUMPARATOR o penalitate de 200 euro, echivalat ca valoare cu valoarea chiriilor practicate la acea data pentru apartamentele similare de pe piata. In contiuarea sunt intrzieri in cazul conditilor climatice nefavorabile care trebuiesc anuntate la care nu au fost probleme sau nu m-au anuntat. Eu asi dori rezilierea contractului la apartamentul al doilea si sa imi puna acesti 20% la primul apartament care vreau sa il cumpar daca nu intarzie si cu acesta prea mult sau sa imi inapoieze bani. Ce parerii aveti si ce ma sfatuiti sa fac ? Va multumesc pentru sfaturi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este asa clar continutul contractului. Din cate observ, exista stipulate penalitati pentru nefinalizarea in termen. Primul pas este sa soliciti plata acestor penalitati. Nu rezulta cum se platesc aceste penalitati: pe zi de intarziere, pe luna, o singura data.... Daca se platesc o singura data fara alte specificatii, inseamna ca dupa plata penalitatilor termenul de predare ramane nedefinit. In aceste conditii, rezolutiunea sau rezilierea nu se poate cere pentru neexecutarea obligatiei. Se poate cere instantei insa stabilirea unui termen de finalizare (punerea in intarziere), dupa care contractul sa fie desfiintat. Se mai poate si la buna intelegere dintre parti - daca esti un bun negociator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×