Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

am si eu o rugaminte

am de facut un excel cu liste de cantitati..

ma gandesc sa centralizez toate articolele in mai multe sheeturi, pe categorii, si intr-unul din sheet-uri sa inserez lista si pretul sa-l i-au din celelalte... am incercat cu vlookup dar nu am reusit...

ideea e ca vreau sa introduc articolele din alta parte.. nu din sheet-uri si doar pretul sa-l introduc

doar ca am foarte multe tipuri de articole si vreau sa dau pe casuta de pret si sa selectez sheet-ul si sa imi caute el automat dupa denumire articolele asemanatoare

 

 

 

ma ajuta cineva

?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Ma poate ajuta cineva si pe mine sa invat cum se poate crea un buton de optiuni in excel?

De ex. vreau intr-o coloana sa am un buton de optiuni din care sa selectez dimensiunea: mic, mare, mediu.

V-as fi f. recunoscatoare celor care imi puteti da un raspuns!

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

Ma poate ajuta cineva si pe mine sa invat cum se poate crea un buton de optiuni in excel?

De ex. vreau intr-o coloana sa am un buton de optiuni din care sa selectez dimensiunea: mic, mare, mediu.

V-as fi f. recunoscatoare celor care imi puteti da un raspuns!

Multumesc!

1. de la View/Toolbars bifezi Forms

2. din Forms click pe Option Button (cel rotund) apoi definesti in pagina pozitia si marimea lui. Nu merge cu drag-n-drop.

 

3. click dreapta pe el, alegi Format Control, din tabul Size bifezi Lock aspect ratio .. din Properties bifezi Don't move or size with cells (si daca vrei debifezi Print object)

4. il copiezi de 2 ori (ca sa scutesti bifurile alea)

5. numesti fiecare buton in parte : Mic, Mediu, respectiv Mare

 

6. click dreapta pe butonul denumit "Mic", selectezi Assign Macro

7. in casuta Macro name scrii "Mic" , apoi click pe New

8. se deschide editorul Visual Basic, unde urmeaza sa scrii codul care sa-ti modifice ceea ce vrei.

in cazul de fata vei scrie :

Sub Mic()

Rows("3:6").Font.Size = 8

End Sub

9. Save, apoi Close (se va salva si inchide doar Editorul)

Pentru "Mediu" si "Mare", aceiasi pasi ca la punctele 6 si 7, modificand marimea 8

10. Si gata

.. ..

Obs.: orice text scris in liniile 3,4,5,6, va fi modificat, indiferent de coloana.... Daca vrei sa modifici doar o linie, o coloana, anumite casute, te joci cu (=citesti despre) referintele la o casuta (Cells), arie (Range), linie (Rows), coloana (Columns) din Help-ul Editorului Visual Basic.

Intrebari ?

Butoanele pot fi si pe o singura fereastra, care sa apara in urma comenzii Alt+F8 si alegerea unui Macro. Avantajul va fi ca nu se vor vedea butoanele, dezavantajul : ca va trebui Alt+F8 si Run Macro, pentru fiecare modificare.

Editat de Interpus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am o intrebare despre reprezentarea unor date:

cum pot sa analizez 2 tipuri de date pe mai multi ani. De ex numarul de locuinte date in folosinta corelat cu numarul de locuitori de la anii 80 - 90. Adica vreau sa urmaresc daca exista o legatura intre cresterea nr de loc si cea a locuintelor.

Mersi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am o intrebare despre reprezentarea unor date:

cum pot sa analizez 2 tipuri de date pe mai multi ani. De ex numarul de locuinte date in folosinta corelat cu numarul de locuitori de la anii 80 - 90. Adica vreau sa urmaresc daca exista o legatura intre cresterea nr de loc si cea a locuintelor.

Mersi.

"Legatura" intre doua serii de date se studiaza prin metoda corelatiei.

Detalii mai multe poti gasi la

http://statisticasociala.tripod.com/cor_par.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Am si eu o problema, am facut un tabel in Excel care imi calculeaza tichetele de masa lunar.

Am salariati si cu norma intreaga si la timp partial, la toti le calculeaza tichetele corect prin regula de trei simpla, rezultatul find afisat rotunjit.

Problema este insa ca totalul general este de multe ori eronat.

Banuiesc ca acest lucru se datoreaza faptului ca rezultatul formulei de trei simpla apare rotunjit in casuta, dar totalul general nu tine cont de rotunjire.

 

Cum as putea sa fac formula totalului general sa tina cont de rezultatul rorunjit afisat si nu de cel nerotunjit.

 

Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incluzi formula care iti calculeaza numarul de tichete/angajat in formula

=ROUND(formula_ta,0)

 

Domnule, esti mare! Acum este corect.

M-ai scapat de un stres mare, pana acum am comandat tichetele de cateva ori gresit (regland luna urmatoare) pentru ca nu am verificat si eu totalul general.

Acum nu era mare chestie, dar ma enerva la culme ca nu functioneaza corect.

Precizez ca nu am mari cunostinte in domeniu, sunt la nivel de hobby, de aici si lipsurile evidente...

Daca nu este cu suparare, voi mai apela la ajutor.

 

Multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×