Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am de lucrat foarte mult cu functii in Excel si calcul tabelar cu link-uri de date de la un document la altul.

O parte din functii le mai stiu si le aplic dar o buna parte din ele imi sunt straine.

Am pus io mina pe niste carti dar sunt prea generale.

In afara de citeva definitii nu m-am ales cu vreo clarificare. Sunt prea didactice.

Practic ce am invatat pina acum le stiu din help, incercind si lucrind cu ele.

 

Ceva cu niste exemple ar fi o solutie pentru mine.

De exemplu pentru alte softuri am gasit asa ceva si m-au ajutat mult.

 

Imi puteti recomanda ceva?

Poate sa fie si carte din magazin dar sa ma lumineze cit de cit.

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stie cineva cum se paroleaza o formula ?

 

La deschiderea unei noi foi de calcul in Microsoft Excel toate celulele au implicit optiunea "Locked" activata. Asta inseamna ca atunci cand protejezi o foaie de calcul cu Tools - Protection - Protect Sheet... toate celulele vor fi protejate si nu mai poti scrie nimic in ele. Daca vrei sa fie protejate numai celulele care contin formule trebuie mai intai sa dezactivezi aceasta optiune ("Locked") la acele celule care nu contin formule si in care presupun ca vrei sa introduci datele variabile ( :flowers: ) Selectezi acele celule care vrei sa fie neprotejate, alegi Format - Cells... - Protection si debifezi optiunea locked. Abia dupa ce ai dezactivat "Locked" la celulele care vrei sa nu fie protejate poti sa protejezi documentul cu Tools - Protection - Protect Sheet.... Sper ca-ti vor fi de folos indicatiile mele, daca intr-adevar asta doreai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu invat dupa un tutorial de la facultate care mi se pare destul de bun,are si exemple

nu stiu cat de complex este ca abia m-am apucat sa invat si eu execelul :">

http://www.management.ase.ro/birotica/

 

 

ms mult de tot pt siteul dat..ala de la ase pfiuu salvarea mea!! raman datoare cu un suc :P :tease: :P

 

:)

 

:) sper sa termin la timp proiectu..t pup si tzi urez nb shi un nou an fericit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimeni nu lucreaza cu Excelul? :lol:

 

Salut!

 

Stiu ca acest topic este vechi, insa poate mai sunt persoane care cauta tutoriale Excel pe net si da de discutia voastra (asa cum am facut si eu acum cateva zile). :roll: Pe www.lec-academy gasiti o groaza de tutoriale (filmulete in limba romana) despre functiile Excel. Si e foarte tare ca tot apare informatie, in fiecare saptamana. :o:

 

Sper sa va fi fost de ajutor,

 

Adina :imao:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×