Sari la conținut
Forum Roportal
livius

M-am hotarat sa-mi cumpar Mercedes

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut, sunt nou pe forum, am gasit site-ul in timp ce cautam anunturi pe net....am sa va spun pe scurt despre ce e vorba ca sa va faceti o idee. eu sunt student in bucuresti si lucrez la o firma de curierat. din cauza serviciului meu a trebuit sa fac scoala de soferi si sa-mi cumpar masina (lucrez la aeroport iar din regie pana acolo drum lung al dracu). stau in camin deci nu am un domiciliu stabil dar masina momentan este prioritate si nu am ce sa fac. nu sunt copil de bani gata , nici pe departe dar datorita salariului si firmei la care lucrez am facut un imprumut la banca sa-mi cumpar logan (aprox 7000 de eur). imediat ce am pus mana pe bani nu m-am mai gandit la logan (care este o masina de tot rahatul-parerea mea) si am inceput sa caut pe autovit, nu neaparat sa cumpar masina de la vreun samsar ci sa ma orientez la preturi. nu am vazut nimic care sa-mi placa (prostul nu e prost destul daca nu e si fudul), cu exceptia catorva masini gen alfa romeo care daca iti pica ceva la ea asa ramai cu ea daca nu ai bani. cum sunt bota in ceea ce priveste masinile mi-am cam ros nefericit unghiile pana azi. dupa ce am coborat din break-ul colegului meu in parcarea de la munca am vazut un mercedes de prin 78 limuzina care efectiv mi-a luat suflarea. masina arata impecabil din toate punctele de vedere, vopsea originala efectiv impecabila pe din afara. am prins putin curaj si am intrebat a cui este. am aflat cu stupoare ca masina a fost cumparata acum 3 saptamani de un coleg de-al meu (el este curier) de la cineva la uimitorul pret de 1500 de eur. nu mi-a venit sa cred...m-am uitat la un logan de langa ea si credeti-ma ca loganul era total eclipsat. colegul care a cumparat-o a povestit ca este impecabila si in ceea ce priveste motorul si tot ce tine de motor. nu mi-a venit sa cred. urmeaza sa o vanda cu 3000 de eur. i-am spus ca ii dau 2000 pe ea dar nici nu a vrut sa auda. masina consuma undeva la 15-17 litrii de benzina la suta de km dar are si instalatie gpl si cica pe gaz il duce la bani cat duce o dacie obisnuita pe benzina. mi se pare absolut uimitor. nu iau de bun tot ce spune el dar omul se pricepe la masini si a zis ca ofera garantie verbala oricarui o cumpara de la el. acum intre noi fie vorba ce a facut mercedesul acum 25 de ani sa fie in ochii mei mai frumos de cat un logan , ca sa nu mai vorbim de pret mi se pare ceva extraordinar. am luat netul la puricat si am vazut mercedes cobra, care mie personal imi place estetic si despre care se spune ca nu are moarte la preturi de toata jena 1500-2500 de euro. am vb cu un prieten care se pricepe la masini si mi-a spus ca e extraordinar de fiabila consum 7-9% (modelul diesel) iar daca se intampla sa pice vreo piesa se gaseste la dezmembrari. acum cei care se pricep ii rog sa dea cu parerea , eventual cateva sfaturi. eu in 1-2 luni imi iau permisul iar masina asta o pot cumpara cu 3-4 salarii deci nu ma ating de banii de imprumut ceea ce e extraordinar. estetic daca masina nu are caroseria afectata iar vopseaua este originala nu stau pe ganduri...o cumpar. totusi fiind o masina sh nu as vrea sa dau prea mult pe ea sa pastrez niste bani in cazul in care are vreo problema si necesita ceva schimbat. cei care se pricep si ma pot ajuta, sau stiu pe cineva care se pricepe sunt rugati sa posteze. va multumesc si astept parerile voastre.

Editat de livius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa rescrii mesajul frumos si spatiat, eu unul nu am avut rabdare sa citesc decat printre randuri.

Mercedesurile Cobra sunt modele f fiabile, daca gasesti unul cu o caroserie beton nici nu are rost sa te uiti la motor, ala mai bine ti-l rezolvi tu si ai si garantie (ori il refaci ori il pui de la alta masina). Dar tot masina veche va fi, deci ori o iei cu 1500-2000 si mai bagi inca 2000 de euro pentru a avea o masina buna, ori bagi bani doar cat sa o faci sa mearga si sa te scapi de ea.

 

Consumul poate fi si 12% la motoarele mai mari, trebuie sa te gandesti si la impozit si sa te orientezi catre un motor mai mic. Piese intr-adevar se gasesc peste tot si chiar se aduc si noi.

 

Pentru afaceri din astea in care nu esti sigur daca tii sau nu masina, recomand marcile nemtesti: BMW, Mercedes, Audi, VW (dar nu Opel sau Ford). Eu am un Audi 80 si sunt multumit de el deocamdata, dar incepe sa se simta devansul tehnologic. Totusi, e la un nivel comparabil cu Solenza (si asta dupa 20 si ceva de ani).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai 7000 eur si vrei sa iei o masina te sfatuiesc sa iei o toyota Yaris diesel. sh sau noua (ar fi un efort dar merita - 3 ani garantie) Masinile japoneze bat la fiabilitate cam tot ce se misca pe roate in tara asta. Poti sa iei si un Yaris sh pe motorinadar sa nu aiba mai mult de 200 mii km parcursi. Motorul te tine pana la max 400 mii km iar consumul este rusinos de muc, 3,7 in afara si 5 in oras....

A avut un coleg de al meu o cobra din 18, caroseria buna, scaunele bune, motor de 2000 dar un cilindru mergea prost, radiatorul era fisurat si pierdea, caloriferul avea si ala un por. Asa cum spunea si Ligius, daca ar fi avut curajul sa mai bage 2000 eur sa ia piese originale care se gasesc in Germania (nu din Turcia) sa faca toate reparatiile ar fi avut masina adevarata.

Pentru nevoile tale zic eu ca yarisul pe motorina e mai mult decat satisfacator si sa stii ca are si sprint si frana ca lumea. Intra pe www.masini.ro si mai vezi pe acolo, au si forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu masinile japoneze o reprezinta service-ul. Principiul lor e simplu: dau masinile la marginea profitului, piesele le vand cu profit. In plus, la o masina noua, exista o carte de service pe care trebuie sa o indeplinesti: uleiul, placutele de frana, filtre, etc. La Dacia te costa cam 2 mil o revizie, la Suzuki 10 mil. Daca nu le faci pierzi garantia (si asta cam conteaza).

Cand cumpar o masina ma gandesc si ce se intampla daca o lovesc si e vina mea, daca se strica ceva si nu e in garantie - de asta am si recomandat marci nemtesti. Desigur, raportul pret-calitate imediat inclina spre alte tipuri de masini, dar uneori trebuie gandit pe termen lung (daca masina va trebui tinuta mai mult timp).

In plus, o Toyota va pierde la valoare mult in timp, Mercedes are panta cea mai lina de scadere a pretului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu zic ca nu e buna masina care vrei sa o cumperi...dar totodata sa te gandesti ca motorul se uzeaza mult mai repede daca exista o statie de GPL pe ea si binenteles ca scade puterea lui cand este folosita instalatia...parerea mea este ca ar trebui sa iti iei inima in dinti si sa intri pe siturile din Germania Austria si sa iti cumperi cum spunea Liqius ceva bun la pret si mai bun.. parerea mea este ca un butoias (A80) sunt masini mai mult decat bune si eu am avut..dar pana la urma totul depinde deceea ce vrei sa faci cu masina.. numai sa te folosesti de ea pentru a merge la serviciu si inapoi sau ai de gand sa te folosesti de ea prin tara in interesul serviciului...totusi un BMW consuma destul de mult,mercedes poate e prea mult pentru inceput,dar un golf sau un audi de prin 2000..ioesi foarte bine in maxim 5000 de euro -7000 euro si crede-ma ca sunt masini care te tin destul de mult daca le aduci de dincolo...oricum tu trebuie sa te uiti la caroserie in interior si nu in exterior sa vezi cat este de buna si cate altele care cel mai bine este sa te duci la un service cu ea si afli pe loc ce o doare... sa ne spui ce te-ai gandit pana la urma sa iti cumperi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Mai esti interesat de un Mercedes?? Am un mercedes 200D (Bot de cal) in stare foarte buna ,motorina, totul original pe el , interior impecabil , caucicuri noi , multe piese de schimb , un singur proprietar , sunt interesat sa-l vand

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

baietii au dreptate masinile astea sunt exceptionale.

nu sunt pretuite la noi asa cum ar trebui.

nu costa f multi bani dar trebuie intretinute.

si nu i chiar asa ca daca are caroseria buna nu tre sa te uiti la motor.

pe mine m a costat 24 de mil sa refac motorul.

adevarul este ca acum mananca soseaua.din pacate eu am bagat cam 3000 de euro in ea si acum trebuie sa o vand.

daca te intereseaza scrie mi la cosmin262000@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

Stiu ca nu prea sunt in subiect dar vreau sa intreb daca stie cineva unde pot gasi o carte tehnica sau manual de reparatii pentru un mercedes.

Abia am cumparat un 260 E 4 matic si are mici probleme de rezolvat

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai are cineva vreun Mercedes "bot de cal" de vinzare? Sint interesat....As vrea sa trimit mesaj lui @sebaa si @chris20052006,dar nu ma lasa forumul...ma poate ajuta cineva?...mai aveti mercedesurile alea de vinzare?tel.0721658700

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×