Sari la conținut
Forum Roportal
irca

Shepherd's Pie vegetariana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si daca tot am intrat in Postul Pastelui, ma gandeam ca o reteta de mancare potrivita pentru aceasta perioada si care sa fie gustoasa si buna de gatit, va prezint Shepherd's Pie vegetariana

 

Timp gătire 2 h

Complexitate redusa

 

Ingrediente

 

mazare 200g,

spanac 150g,

o ceapa mare taiata julien,

100g ardei gras felii,

felii de soia 50-70g uscat,

5-6 cartofi mari, pt piure,

condimente,

sos de rosii,

 

Mod de preparare

 

Se curata cartofii si se taie cubulete, se pun la fiert in apa cu sare si se paseaza dupa ce s-au fiert bine. Eu in piure pun diverse, cam tot timpul, deci putem pune fie ceapa calita(verde e foarte buna), fie branza(daca nu tineti post) sau tofu, condinente(boia, cimbru, chimen macinat, piper). Se pune soia la inmuiat pt 30 minute, in apa fierbinte(eu am pus in ea un mix de legume uscate-gen delikat- dar natural, de la Plafar). Am uns cu ulei un vas de yena si am pus pe straturi mazarea, spanacul congelat si tocat, ceapa taiata felii, ardeiul gras, soia inmuiata.

 

post-219673-1266482428_thumb.jpg

 

Apoi am facut un sos din bulion si ceva condimente(cilli ca-mi place iute, boia dulce, maghiran, etc.) si am turnat peste legume. Apoi am asezat piureul, pe toata suprafata, niveland totul.

 

Se da la cuptor pt 30-40 minute, pana intra furculita cu usurinta, printre straturi si pana se rumeneste frumos piureul. Este delicioasa, calda sau rece si merge de minune mancata ca fel principal, fiind consistenta.

 

Pofta buna!

 

Reteta propusa de Guguluff pe forum culinar.ro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, doar ca nu prea suna a sheperd's pie, cu spanac, sos de rosii, delikat si branza :spiteful: . Daca ar fi sa fac asa ceva as inlocui pur si simplu carnea cu soia, si evident as pune tot gravy si nu sos de rosii (navand nimic de origine animala).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sună gustos, dar pare cam mult de lucru

 

 

Se pare numai, se poate face repede, cititul de indicatii ia timp mai mult.

 

Unele cumpara aluatul congelat, doua foi, una in tava cu alta se acopera, se lasa doar la dezghetat.

Daca nu, se face rapid din faina, unt foarte rece, sare si apa cu gheata (doar apa se foloseste) se amesteca , se pune la odihnit tot la rece si se intinde cat e de mare tava. Intre timp se caleste tot ce ai la indemana + o conserva de naut si niste verdeturi, in cuptor pana se coace, devine auriu pasta si se maninca imediat cu salata verde!!! Se taie o cruce pe pasta de sus sa iasa aburii in cuptor.

 

Eu fac doar cu fructe, mere sau ce am aproape, insa-mi place si cu branza si ceapa, ca o tarta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×