Sari la conținut
Forum Roportal
Cosmail

Despre sucul de iarba de grau verde

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt una dintre persoanele care au avut o parere gresita despre tratamentele naturiste, considerandu-le nefondate stiintific, facute dupa ureche, leacuri babesti sau shamanice. Auzisem si de aloe vera si de calugarul Mihai de la Prilog,etc. Mi-am schimbat ideea in timp, incepand de anul trecut, cand un bun prieten mi-a prezentat cazul tatalui sau (si apoi urmand zeci de cazuri cateva chiar de la mine din familie),care era grav bolnav ,cu probleme de ulcer-peste 30 de ani consumand zilnic cateva plicuri de bicarbonat, de hipertensiune aberanta uneori, probleme vasculare. Il cunosteam si eu pe tatal lui, insa am aflat la un moment dat ca incepuse o terapie de suc de iarba de grau verde(nu stiu cine a mai auzit de asta, chiar as vrea sa stiu daca mai sunt persoane care au aflat sau folosit asa ceva), iar dupa vreo 3-4 luni de zile, cand si-a refacut analizele si le-a supus analizei medicului de familie, acesta a ramas socat ca erau nu bune, ci PERFECTE, in conditiile in care el cunostea f bine situatia dansului. Apoi am cunoscut o doamna invatatoare cu fiica de aprox. 40 de ani cu cancer si chisturi ovariene care de asemenea a scapat de ele dupa e astfel de terapie. Asta m-a indemnat si pe mine sa incerc un experiment pe parintii mei si pe soacra mea care au probleme cardiovasculare grave(cardiopatie ischemica, hipertensiune arteriala), deci situatie asemanatoare. Dupa aprox. 2-3 luni ,soacra mea nu a mai luat nici o medicamentatie ,iar tata a redus medicamentatia de la 3 pilule zilnice la una singura, in conditiile in care se stie ce risc constituie sa intrerupi un tratament pt astfel de bolnavi. Deja cunosc o persoana din Hunedoara cu cancer in metastaza la plamani si rinichi in ultima faza(i s-a intrerupt tratamentul cu citostatice fiind deja prea riscant) care dupa trei luni a aflat de la medic ca poate chiar sa mearga la servici, asa de mult se schimbase starea ei(era tintuita la pat).In Satu Mare de unde sunt eu, mai sunt vreo 2-3 persoane cu cancer care incep sa-si revina, si in jur de 100 de persoane care tin aceste terapii cu diverse probleme de sanatate(boli incurabile ulcer, diabet, chisturi, afectiuni cardiovasculare etc.).

Ma intreb daca printre internautii de pe aceste forumuri sunt care au auzit despre aceste terapii, care au o putere de regenerare generala a organismului extraordinara. Chiar mi-ar placea sa schimbam opinii, eu fiind multumit si recunoscator pt ca problemele parintilor mei sunt pe cale sa se rezolve dupa zeci de ani de tartamente conventionale ineficiente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara.

 

ma intereseaza un singur aspect. daca terapia folosita in cazul cunostintelor dvs. este in stare naturala(orz sau grau ) sau starea deshidratata ( de la naturisti).

 

vreau sa specific un aspect de la bun inceput :sotul meu este bolnav de cancer (depistat in urma cu 6 luni), iar terapiile de genul celei de mai sus imi dau cele mai mari sperante de viata. deci, nici urma de polemici , strict metodele alternative.

 

cu o singura conditie : am avut o vecina in urma cu aproape 20 de ani( am avut pentru ca m-am mutat la 200 km, nu pentru ca ar fi murit), care a fost bolnava de cancer ovarian.

 

locuiam aproape de periferia orasului, iar extravilan( deci, mai mult de 20 de ani, caci era pe vremea regimului comunist), erau culturi de grau, orz, orzoaica, porumb, etc.

 

o vedeam zilnic (pe vremea aceea fetele erau harnice maturau in fata casei si stergeau geamurile, :P ), cum se intorcea cu bratul de orz verde , pe care il zdrobea si-l lasa intr-un tifon la scurs, ca sa nu se oxideze de la strecuratori. sucul proaspat il bea.

 

ciudat , totusi, pentru ca solul era puternic fertilizat chimic. nu culegea decat inainte de ierbicidare.

 

traieste si astazi, m-am interesat dupa diagnosticul sotului meu.

 

singurul mod de a bea suc de orz verde in zilele noastre , a fost din mag. naturiste, starea deshidratata si este destul de costisitor.

 

multumesc anticipat pentru raspuns.

multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata.

 

ce am gasit pe google:

 

Orzul verde are un efect curativ deosebit, incetinind totodata procesul de imbatranire a celulelor.

 

El contine de 250 ori mai multa vitamina A decat salata, de 25 ori mai mult potasiu decat bananele, de 11 ori mai mult calciu decat laptele, de 11 ori mai mult fier decat telina, de 7 ori mai multa vitamina C decat portocalele, de 10 ori mai multa vitamina B1 decat spanacul, cea mai mare cantitate de SOD, o enzima cunoscuta pentru eficienta in inactivarea radicalilor liberi.

 

Se pune orzul la inmuiat o zi, dupa care se seamana in ghi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna seara.

 

ma intereseaza un singur aspect. daca terapia folosita in cazul cunostintelor dvs. este in stare naturala(orz sau grau ) sau starea deshidratata ( de la naturisti).

 

vreau sa specific un aspect de la bun inceput :sotul meu este bolnav de cancer (depistat in urma cu 6 luni), iar terapiile de genul celei de mai sus imi dau cele mai mari sperante de viata. deci, nici urma de polemici , strict metodele alternative.

 

cu o singura conditie : am avut o vecina in urma cu aproape 20 de ani( am avut pentru ca m-am mutat la 200 km, nu pentru ca ar fi murit), care a fost bolnava de cancer ovarian.

 

locuiam aproape de periferia orasului, iar extravilan( deci, mai mult de 20 de ani, caci era pe vremea regimului comunist), erau culturi de grau, orz, orzoaica, porumb, etc.

 

o vedeam zilnic (pe vremea aceea fetele erau harnice maturau in fata casei si stergeau geamurile, :o: ), cum se intorcea cu bratul de orz verde , pe care il zdrobea si-l lasa intr-un tifon la scurs, ca sa nu se oxideze de la strecuratori. sucul proaspat il bea.

 

ciudat , totusi, pentru ca solul era puternic fertilizat chimic. nu culegea decat inainte de ierbicidare.

 

traieste si astazi, m-am interesat dupa diagnosticul sotului meu.

 

singurul mod de a bea suc de orz verde in zilele noastre , a fost din mag. naturiste, starea deshidratata si este destul de costisitor.

 

multumesc anticipat pentru raspuns.

multa sanatate.

 

 

 

Imi pare rau de necazul din familia dumneavoastra, sper sa va pot ajuta cu cateva informatii despre sucul asta, in ultimele 6-7 luni am citit f mult despre efectele sale demonstrate stiintific in mediul clinic de vreo 60 de ani. Sucul de grau verde este in forma lichida(nu e deshidratat), se extrage prin presare din iarba de grau verde inainte de a face boabe(15-18 cm inaltimea ierbii),iar apoi este criogenat(inghetat in azot lichid, nu stiu daca ati auzit de aceasta tehnologie). Motivul pt care este conservat prin criogenare este ca e singura metoda prin care nu se adauga nici un conservant sau antioxidant, care ar perturba echilibrul biochimic initial. este meritul unui inginer biochimist maghiar de origine romana, care a renuntat la un moment dat la chimia anorganica, reprofilandu-se in medicina naturista. Se foloseste samanta si sol bio, netratat chimic si nemanipulat genetic(graul din agricultura pierde mult din proprietati), de aceea am suras putin citind despre fosta vecina, intr-adevar facea bine ce facea. Si orzul este f bun mai ales pt problemele cardiovasculare, japonezii il considera alimentul perfect. Insa, iarba de grau verde este mult mai eficient pt mult mai multe boli asa-zise incurabile. Multa lume nu stie dar cancerul se poate vindeca, organismul are capacitatea optima de a lupta prin sistemul sau imunitar impotriva tumorilor. Metoda de conservare este criogenarea sau congelarea rapida pt ca s-a demonstrat experimental ca in jumatate de ora de la presare intra rapid in fermentatie din cauza oxigenului sau a luminii, caldurii.

 

Despre calitatile concrete ale sucului va pot spune f multe, pot in schimb sa va trimit un material cu date f concrete, si despre Institutul Medical Hippocrates unde si acum dupa 60 de ani se fac tratamente aproape exclusiv cu acest suc, rezultatele sunt naucitoare in timp f scurt. Lasa-ti-mi o adresa de E-mail pe care va voi trimite acest material, apoi mai putem discuta daca veti considera ca este ceva care l-ar ajuta pe sotul dumneavoastra. In Romania se gaseste doar de putin timp, cam de un an, insa se va raspandi rapid vorba despre el; in SUA sunt locuri unde e aproape un cult aceasta terapie, Guvernul American l-a inclus in sistemul sau medical, iar in Europa se gaseste doar in Ungaria( de aprox. 5 ani).De la vecinii nostri a ajuns aici, prin sansa unor buni prieteni de-ai mei, asa ca ma consider oarecum norocos sa fiu intre primii care il "experimenteaza". Preventiv consum si eu sucul asta, e bine sa te gandesti la viitor 8)).

 

Adresa mea de e-mail este: cosmailmr@yahoo.com.

 

Va doresc cele bune si mai vorbim. La revedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×