Sari la conținut
Forum Roportal
sweety_girl

uofff...m-am saturat de profu de mate

Postări Recomandate

Sincera sa fiu nu prea stiu de c fac topicul asta...poate sa ma descarc...uofff profu asta al meu de mate e nebun la cap...vb foarte serios... ma innebuneste...

deci daca nu facem pregatire ne lasa....si nu mai vreau :- am mai fost corigenta si anul trecut si era groaznic...cat despre faptul sa fac pregatire....nu prea am resurse...ca daca faci pregatire tre sa faci de vreo 2 ori pe sapt....si e naspa. Eu una am deja un 4 si un 3 ...si nu inteleg nimic....el nu ne face sa intelegem...preda repede si apoi unul doua exercitii...si lucrare...de unde sa stiu eu ceva daca nu facem destule exercitii...ma enerveaza asa tare.. :P Si e si un bosorog urat...cu un ochi stramb...cand intra in clasa ne sperie pe toti...parca-i moartea :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca este complexat de acel ochi stramb si isi varsa nervii pe voi...? :- Cunosc si eu astfel de cazuri de profi de mate, care predau in ritmul asta, la tabla dau numai exercitii care le fac la pregatire, la teste si teze la fel... O solutie ar fi sa vorbesti cu dirigintele sau cu parintii (daca te va crede cineva). Altceva nu vad ce ai putea sa faci, e o situatie complicata.

Editat de Queen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincera sa fiu nu prea stiu de c fac topicul asta...poate sa ma descarc...uofff profu asta al meu de mate e nebun la cap...vb foarte serios... ma innebuneste...

deci daca nu facem pregatire ne lasa....si nu mai vreau :- am mai fost corigenta si anul trecut si era groaznic...cat despre faptul sa fac pregatire....nu prea am resurse...ca daca faci pregatire tre sa faci de vreo 2 ori pe sapt....si e naspa. Eu una am deja un 4 si un 3 ...si nu inteleg nimic....el nu ne face sa intelegem...preda repede si apoi unul doua exercitii...si lucrare...de unde sa stiu eu ceva daca nu facem destule exercitii...ma enerveaza asa tare.. :P Si e si un bosorog urat...cu un ochi stramb...cand intra in clasa ne sperie pe toti...parca-i moartea :P

Chestia asta imi aminteste de vremea cand eram in generala...tot asa,aveam un prof de mate intors pe dos rau de tot....este oarecum aceeasi situatie...daca nu faceai pregatire cu el,nu te trecea...si asa,clasa noastra avea cam 17 corigenti...asa sunt majoritatea profilor de matematica,putin dusi...singura metoda prin care poti trece intr-adevar clasa la profii de mate astia mai duri,este sa lucrezi mult de tot...iti pot cauta defecte si iti pot pune bete in roate,dar nu au cum sa nu iti dea un amarat de 5,atata vreme cat stii...spun asta pentru ca am trait-o pe propria-mi piele...

Numai bine! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce ai mai putea sa faci daca tii neaparat sa scapi de acest prieten drag tie :P daca toti sunteti de acord, puteti face o cerere sa nu il mai aveti ca profesor, mentionand si motivele care ,zic eu , sunt destul de intemeiate

dar trebuie sa fiti uniti, sa mergeti pana la capat, ca daca nu reusiti sa scapati de el, pe urma o sa faca si mai rau

iti zic din experienta, am avut un asemenea specimen, se gasesc peste tot :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ai pe cineva care te poate ajuta, nu ezita sa ceri ajutorul, sau poate chiar sa iei cateva ore in particular, dupa ce vei intelege un pic din materie o sa ai un pic de incredere in tine, si osa fie mult mai bine :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ai pe cineva care te poate ajuta, nu ezita sa ceri ajutorul, sau poate chiar sa iei cateva ore in particular, dupa ce vei intelege un pic din materie o sa ai un pic de incredere in tine, si osa fie mult mai bine

hehehe, e cam greu cu increderea asta in sine! cand eram si eu clasa a 8 a si aveam la fel, o profesoara nebuna rau, era dusa bine (oricum, a zis cineva ca cei care termina facultatea de matematica ies putin sariti de pe fix din facultatea :D si bine a mai zis), aveam numai 3,4,5 si asta in fiecare an, dintr-a cincea pana am terminat generala. :P

bine, nu am ramas corigenta niciodata, am fost prea isteata pentru ea ca sa ma lase corigenta, media cinci am avut intr-un singur semestru in clasa a 7 a, in rest predomina media 6 si 7... Si cum ziceam, faceam meditatii la matematica in clasa a 8 a, pentru ca mama imi spunea ca n-am sa iau sigur capacitatea cu mediile astea.. :P si la meditatii faceam absolut tot, tot stiam, de imi zicea meditatoarea ca eu sunt de nota 10 la matematica, cum de am 5? :P . eh, dar in momentul in care ajungeam la ora de mate si era vorba de iesit la tabla, ma faceam mai mica decat scaunu :D si nu mai stiam nimic, daca ma intreba ceva, ziceai ca in viata mea nu am facut matematica, nu stiam nimic! :- nu mi-era frica de profesoara, daca asta deduceti din tot ce am scris eu aici. ba chiar o consideram caraghioasa si sclerozata, dar nimic mai mult. :">

ghinionul a facut ca si in liceu sa dau peste un specimen identic, numai ca in varianta masculina... :P

e la fel si acest profesor (vedeti rubrica perlele profesorilor sa va faceti o idee macar), numai ca nu e asa de exagerat. si nici la el nu am ramas corigenta pana acum. 8) in continuare mi se pare ca nu inteleg nimic, el ne povesteste de plimbarile lui pe la lido, de pupat, de etc si in ultimele 10 min vrea sa ne si predea, sa facem si exercitii si sa si intelegem. dar mi se pare inofensiv, sincer. ;)

sfatul meu sweety_girl este sa nu iti mai fie asa groaza de el...sa il vezi ca pe un nebun caraghios (pentru ca in esenta chiar asa si este) si sa privesti cu detasare tot ceea ce are legatura cu ora lui...in felul asta nu te va mai intimida, cum a facut-o pana acum, vei fi mai relaxata si ai sa vezi ca incet-incet vei reusi sa te mentii la limita normalului (adica la media 5).

PS: daca nu vrei sa te duci la orele lui suplimentare, nu te duce, pentru ca nu esti obligata! asa va vedea ca nu iti este frica si se va mai domoli..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Decit sa ne lamentam fiecare de ce profi avem sau am avut mai degraba am ajuta-o cumva.

Sa ne spuna in ce clasa e si ce anume nu pricepe.

Poate se gaseste cineva mai bazat care poate sa-i dea macar niste indrumari.

Cine stie? Poate locuieste in acelasi oras cu ea. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ne face sa intelegem...preda repede si apoi unul doua exercitii...si lucrare...de unde sa stiu eu ceva daca nu facem destule exercitii...

ce clasa esti?

da-mi un exemplu de problema de matematica pe care nu o poti rezolva: adica sa incepi sa o rezolvi si sa imi arati unde te inpotmolesti!

 

deschid un topic cu probleme "cu" matematica la sectiunea hobiuri!

daca vrei ajutor, ne intlanim acolo!

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand ms la toti cei care ati raspuns aici....chiar nu credeam ca o sa bage cineva topicul asta in seama... :dee...eu sunt in clasa a 11a, in galati...momentan nu prea ce sa va spun...ca am dat lucrare azi la limite...si sper sa iau un 5....eu zic ca am facut...am inteles cat de cat...dar cu prima ocazie cand nu stiu sa fac un exercitiu vi-la spun cu placere...poate puteti sa ma ajutati.... :-

 

ce ai mai putea sa faci daca tii neaparat sa scapi de acest prieten drag tie :dee daca toti sunteti de acord, puteti face o cerere sa nu il mai aveti ca profesor, mentionand si motivele care ,zic eu , sunt destul de intemeiate

dar trebuie sa fiti uniti, sa mergeti pana la capat, ca daca nu reusiti sa scapati de el, pe urma o sa faca si mai rau

iti zic din experienta, am avut un asemenea specimen, se gasesc peste tot :P

usor de spus,greu de facut...faza e ca nu suntem o clasa prea unita...abia ne-am format...in fine mai complicat cu liceul meu...si multa lume inaintea noastra a facut reclamatii si chestii de astea...si nu a mers in nici un fel...tot in liceu este...si parca nici sa riscam in halul asta nu are rost....ne complicam degeaba fara nici un rezultat.. :P

 

Chestia asta imi aminteste de vremea cand eram in generala...tot asa,aveam un prof de mate intors pe dos rau de tot....este oarecum aceeasi situatie...daca nu faceai pregatire cu el,nu te trecea...si asa,clasa noastra avea cam 17 corigenti...asa sunt majoritatea profilor de matematica,putin dusi...singura metoda prin care poti trece intr-adevar clasa la profii de mate astia mai duri,este sa lucrezi mult de tot...iti pot cauta defecte si iti pot pune bete in roate,dar nu au cum sa nu iti dea un amarat de 5,atata vreme cat stii...spun asta pentru ca am trait-o pe propria-mi piele...

Numai bine! :D

ai dreptate...chiar sunt nebuni toti...dar mai nebun ca asta nu e nimeni :D cat despre lucrat mult....incerc sa fac cat mai mult...dar cum daca nu inteleg nica...uofff

 

Poate ca este complexat de acel ochi stramb si isi varsa nervii pe voi...? :8):

:P cu siguranta din cauza asta isi varsa nervii pe noi :P

Editat de sweety_girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu un asa specimen.....pacat ca nu sunt pe cale de disparitie...tot asa vroia sa facem pregatire la el, am facut cat am facut pregatire dar nici la pregatire nu intelegeam si eu aveam un examen de data ( capacitatea) si nu puteam sa stau asa de dragul lui ca sa am note de trecere la mate. M'am dus si am facut pregatire la altcineva si stiam si la sc...si am stiut si la examen...dupa pregatirea asta eram de nota 9 :flowers: si profu de mate se cam oftica....dar ce sa'i faci....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×