Sari la conținut
Forum Roportal
IMPERIAL

Creatii proprii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor!

Am inceput sa pictez pe panza si apoi pe sticla in urma cu patru ani, deprinzand singura tehnicile de lucru. M-am documentat, am cumparat materiale si am trecut la treaba. Astept opiniile, sugestiile si chiar criticile voastre pentru a-mi imbunatati perspectiva si calitatea produsului finit!

 

http://picturapesticla.wordpress.com/category/galeria-1-pictura-pe-sticla/page/2/

post-404754-0-13029800-1398347644_thumb.jpg

post-404754-0-12025000-1398347764_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

so...cred ca e ok sa postez aici. era un user aici intr-o perioada, constantin nutu, ceva de genul. mi-a facut pe piatra de rau o icoana, prima din poza, o am de 6-7 ani cred. a fost facuta la comanda, gen personalizata. sambata ajung la o petrecere si vad pe un perete o icoana care semana teribil cu a mea, atat de tare ca am facut poza. nu era semnata de acelasi autor. si cele mai mici detalii seamana perfect. da, e o imagine 'populara', insa mi se pare ciudat rau. una peste alta puse imaginile si sunt identice.

 

deja nu mai e atat de speciala a mea....:(

 

 

am I crazy? nu seamana astea 2 teribil de mult? si daca da, de ce au autori diferiti daca primul spunea ca e lucrarea lui?

 

post-81199-0-69252000-1404138497_thumb.jpg

 

post-81199-0-64436800-1404138517_thumb.jpg

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Ampera: Nu trebuie sa fii dezamagita.Undeva exista o icoana(originalul presupun) pe care ambii artisti au copiat-o fiecare in stilul lui.Lucruri de astea se intampla des.Dar primul(cel care ti-a facut icoana)nu trebuia sa-ti spuna ca e a lui,adica creata de el ci ca a copiat-o.De aici tu ai tras concluzia ca era unica si de unde si dezamagirea vazind-o exact la fel la altcineva.Dupa mine,cea de-a doua e mult mai bine pictata.Ai intrebat ce este cu ea?Poate afli istoricul ei.Trebuie sa stii cand a fost pictata.Poate si al doilea artist a luat-o de undeva.

Un artist se poate inspira si chiar copia un anume stil dar nu sa creeze o imagine identica=plagiat!

Poate lua elemente dintr-o pictura si combina cu propriile idei si astfel crea ceva ce poate fi in adevar numit unic.Picasso de ex a copiat in prostie si cu nerusinare arta africana primitiva pe care a incorporat-o insa in stilul lui personal si nimeni nu poate sa-l judece pt asta.Inspiratia e altceva in comparatie cu copiatul identic.

Uita-te la portretele lui Modigliani si ai sa vezi cata similaritate e intre stilul lui si al lui Brancusi.De ce? Pt ca ambii au fost prieteni si Modigliani a invatat multe de la Brancusi si si-a insusit ceva din stilul acestuia dar evident nu a copiat identic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×