Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Este, oare, Biblia evreilor identică cu cea primită de Moise

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci cine este cuvantul lui Dumnezeu ce trebuie sa vina in anul 5500 si ce nea-m astepta de la cuvantul lui Dumnezeu?

 

Pai de la Cuvantul lui Dumnezeu ne-am astepta sa ne zica ca este Cuvantul lui Dumnezeu.

De la Cuvantul lui Dumnezeu ne-am astepta sa ne salveze adica sa ne aduca leacul nemuririi.

De la Cuvantul lui Dumnezeu ne-am astepta sa ne salveze adica sa ne aduca intrarea in rai.

De la Cuvantul lui Dumnezeu ne-am astepta sa ne salveze adica sa ne aduca minuni caci este parte din Dumnezeu.

 

1. Cine a spus ca este cuvantul lui Dumnezeu si a venit in anul 5500?

A zis Moise ca a este Cuvantul lui Dumnezeu si a venit Moise in anul 5500? NU Moise a venit in anul 3800 si ceva si nu a zis ca e Cuvantul Lui Dumnezeu.

A zis Mohamed ca a este Cuvantul lui Dumnezeu si a venit Moise in anul 5500? NU. Mohamed a venit in anul 5930.

A zis Luther ca a este Cuvantul lui Dumnezeu si a venit Moise in anul 5500? NU. aprox 1500+5430=6930 aproximativ.

 

A zis Iisus ca este Cuvantul lui Dumnezeu.

 

Da a zis si asa incepe Evanghelia lui Ioan, cea mai mistica Evaghleie dintre toate. Ia ascultati:

 

Ioan Capitolul 1

1. La

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ramine cu colosala dumitale "descoperire" ca Iisus at fi venit acum 270 de ani? Asta rezulta din calculele dumitale care nu tin cont de faptul ca astazi suntem in anul 5770.

 

 

Draga Domnule Ben Gal, eu tocmai la Zohar ma refeream. Si daca va ganditi putin cati dintre cei ce invata acele invataturi mor de moarte inopinanta , si catora li se intampla lucruri groaznice ... De ce? Va sfatuiesc sa va paziti de acele invataturi care au aparut prima data in 1200+ desi multi cred ca ar fi de mai inainte.

Dar pentru ca nu vreau sa va supar o sa incetez pentru un timp pana sunteti gata sa discutati pentru aflarea adevarului.

Cred ca ai putea folosi timpul pentru instruire personala.

Cit despre Zohar: Shimon Bar-Yohai a trait cam la 1000 de ani inainte de data pe care o dai aici. Vad ca te gioci cu miile de ani de parca ar fi cartofi.

 

 

 

Eu am citit despre 5500 de ani in documentul acesta: http://www.earlychristianwritings.com/text...s-roberts2.html

 

5500...???

FIECARE ESTE RASPUNZATOR PENTRU CEEA CE POSTEAZA AICI. LINK-URILE INCLUSE.

Credibilitatea dumitale acum nu e cine stie ce..

De altfel nici in acel link nu vad acel, devenit acum faimos, 5500.

Cinstit ar fi sa recunosti ca ai gresit. Nu mai da vina pe altii. Cel putin arata UNDE scrie 5500 in acel link.

Cred ca pina la clarificare cinstita din partea dumitale, nu ma mai voi referi la mesajele false pe care le arunci aici.

Editat de ben_gal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suntem in anul 5770 de la Potop sau de la inceputul lumii. Daca aveti cronologia evnimentelor Biblice imi doresc sa o citesc.

Asta e ce scrie wikipedia de Zohar:

"The Zohar first appeared in Spain in the 13th century, and was published by a Jewish writer named Moses de Leon. De Leon ascribed the work to Shimon bar Yochai, a rabbi of the second century CE during the Roman persecution[2] who, according to Jewish legend,[3][4] hid in a cave for thirteen years studying the Torah and was inspired by the Prophet Elijah to write the Zohar. This accords with the traditional claim by adherents that Kabbalah is the concealed part of the Oral Torah." Eu de aici am luat data. http://en.wikipedia.org/wiki/Zohar

 

Azi celebram pe Sfantul Ioan, copilul preotului de la Templu, Zaharia acre a fost hranit de ingeri la nastere si care a pregatit venirea lui IIsus, Cuvantul lui Dmnezeu. In cinstea lui sa mai acopar niste puncte asa cum le inteleg eu. Daca aveti date concrete eu vreau sa le citesc.

 

 

De ce nu mai putea exista Vechiul Iudaism?

 

Vechiul Iudaism bazat doar pe Tanakh sau Vechiul Testament nu mai putea exista pentru ca pofetul Daniel a spus ca se va construi al doilea Templu si ca in timpul celui de-al doilea Templu va veni Mesia. Cum al doilea Templu a fost construit si distrus, daca oamenii incepoeau sa citeasca din Vechiul Testament , ajungand la Cartile lui Daniel venea intrebarea:

 

Cine e Mesia care trebuia sa vina in timpul celui De-al doilea Templu?

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem in anul 5770 de la Potop sau de la inceputul lumii. Daca aveti cronologia evnimentelor Biblice imi doresc sa o citesc.

Vad ca insisti. Desi am scris ca nu mai raspund, vreau sa te ajut. Ai fi trebuit sa te documentezi inainte de ai pus aici chestii eronate.

Nu Potop si nu minunea de la Maglavit.

 

5770 de la inceputul lumii.

 

 

 

Cine e Mesia care trebuia sa vina in timpul celui De-al doilea Templu?

 

Iar scrii prostii. Unde scrie ca Mesia trebuia sa vina in timpul celui De-al doilea Templu?

Mesia trebuie sa vina intr-un timp cind Templul este DISTRUS si El in va reconstrui. Va fi acesta al III-lea Templu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×