Sari la conținut
Forum Roportal
mau77mau

De ce nu suporta fetele ca partenerii sa fie fericiti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pana in aceasta frumoasa clipa a vietii mele am avut cateva partenere, ba chiar si o sotie

 

Am observat o tentinta generala atat la fostele cat si actuala prietena. Ba chiar si prietenul meu cel mai bun imi impartaseste aceeasi concluzie.

 

Femeile nu suporta ca partenerul sa fie fericit in orice context in care nu sunt implicate si ele. Astfel orice clipa a vietii tale care nu este dedicata lor ar fi bine ori sa nu existe ori sa fie una mizerabila.

 

Si cu ocazia asta o sa mai spulber un mit. Iesitul cu baietii la o bere. Fetele nu sunt deranjate ca se iese la o bere si deci exista perspectiva ca tu sa ajungi manga acasa. Este pur si simplu imposibilitatea de a accepta fericirea partenerului in orice activitate care nu o implica si pe ea. In sprijinul afirmatiilor mele eu sunt complet antialcoolic iar prietenul este in situatie exact opusa - amandoi intampinam probleme similare chiar daca eu vreau sa ies la un suc, patinoar sau o masa in oras fara ea si chiar daca ea nu are timp in momentele alea. Si chiar daca in timpul ala ea se distreaza cumva la randul ei prefera sa ma stie pe mine acasa, singur, trist, eventual gandindu-ma la ea.

 

Eu va spun cu mana pe inima nu am nici cea mai mica suparare daca aud ca ea a fost fericita in orice context al vietii ei cand nu suntem impreuna: ori ca este in oras cu colege, prieteni de facultate, la o petrecere sau pur si simplu in baie cand canta singura ... si nu ma refer ca imi este indiferent ... pur si simplu ma incanta fericirea ei indiferent daca eu am sau nu legatura cu fericirea ei.

 

WTF este in neregula cu voi fetelor ?

Editat de mau77mau
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de femei sau barbati , e vorba de oameni . Depinde de caracterul fiecaruia si nu de ce are in pantaloni .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e gresit sa facem o generalizare din asta. Sunt fata, dar n-am absolut nici o problema daca prietenul meu este fericit in urma unor activitati la care eu nu iau parte.

O sa incerc sa vad situatia prin prisma femeilor de care vorbesti tu. Un prim caz ar fi ca, odata intrata in relatie, femeia tinde sa devina posesiva si egocentrica. La genul ca ar vrea ca intreaga ta lume sa se invarta in jurul ei, tu sa nu ai ochi decat pentru respectiva, sa uiti de orice alta activitate decat cele petrecute alaturi de ea. Poate considera ca iubirea inseamna neaparat sa te lege cu un lant de gat, iar tu sa ii apartii in intregime, sa nu mai ai dreptul la o viata a ta, ci sa i te dedici ei.

Desigur, exista si cazul geloziei. Poate femeia este pur si simplu geloasa pe faptul ca prietenii tai/alte situatii te fac fericit. Poate gandeste ca fericirea pe care ti-o aduce ea se regaseste sub nivelul aceleia provenita de la altii. Poate se simte putin ranita, gandindu-se ca fericirea ta nu tine numai de ea.

 

Tot in calitate de fata, mentionez ca uneori noi n-avem nevoie de motive pentru a reactiona intr-un anumit fel sau pentru a face anumite lucruri. :o:

Editat de SkaterGirl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e vorba de femei sau barbati , e vorba de oameni . Depinde de caracterul fiecaruia si nu de ce are in pantaloni .

 

Exact. Cred ca n-ai avut tu bafta. E de bun simt ca oricine sa inteleaga nevoia omului de langa el de diversitate in activitatile zilnice si interactiune cu altii. Mai ales ca si ele, de buna seama, simt nevoia asta din cand in cand, deci pretentii de genul asta cam sfideaza bunul simt, mai ales cand stiu ca n-ar putea macar sa ofere acelasi lucru. E mare minune ca 2 oameni sa fie compatibili macar 50% dpdv al hobby-urilor; d-apoi sa aiba chef 24 de ore din 24 de exact aceleasi lucruri. E imposibil, de fapt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca sunt permanent impreuna , ambii parteneri se simt sufocati la un momendat ,e inevitabil. Astfel de relatii nu au cum sa dureze. Stiu din proprie experienta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e complicata . Unele fete au manii de posesivitate , ce conduc la egoism . Altele asa au fost invatate sa vada acasa . Si eu am vazut ca un cuplu se mentine greu, si da ai nevoie de diversitate , chiar multa . Cand se ajunge o rutina sau o tacere in care se chinuie ca legatura sa fie umpluta cu ceva e clar ca pute . Nu mai e vorba de fericire ci se ajunge si la o incompatiiblitate . Am invatat de la viata ca unii oameni zic multe si doar uneori fac si ce zic . Se foloseste pretextul dragoste . Se foloseste pretextul fericire . Cand te cuplezi cu cineva ar fi cazul sa vezi cu cine esti . Daca dupa o perioada te plangi ca partenera nu te vrea fericit atunci de ce mai stai cu ea? Nu toti oamenii gandesc la fel , simt la fel . Unii sunt mai sensibli , altii nu . Unii vor atentie mai multa , altii mai putina . Unii se cupleaza si fac din iubit reteta contra singuratatii. Oamenii ce nu se pot integra in societate ajung sa aiba manii cu partnerii , ba ca nu ma iubesti , ba ca ma inseli . Si stupid e cand un om nu se prinde ca grupul de prieteni al partnerului nu l satisface si o tine mare si lata sa fie integrata in discutii fara sens , cu persoane ce nu au nimic in comun si atunci ar fi cazul la o reevaluare . Sunt diverse situatii , totul are o logica dar depinde de caz ... Eu personal mi am dat seama ce inseamna libertatea , nefiind obligata sa fac compromisuri de dragul iubitului . Ori merg pe aceeasi unda ori goodbye . Unii oameni gasesc scuze , acuze , stari egoiste altii sunt incapabili sa perceapa . Cine zice ca fetele se cred buricul universului are o problema de comunicare si de selectie plus analiza

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok ok am exagerat putin la detalii pentru ca sa pricepeti mesajul

 

interesant ce spuneti voi aici ... ma bucur ca am multe raspunsuri de la fete ... multumesc

 

Skater "Tot in calitate de fata, mentionez ca uneori noi n-avem nevoie de motive pentru a reactiona intr-un anumit fel sau pentru a face anumite lucruri."

Rhini: "Cine zice ca fetele se cred buricul universului are o problema de comunicare si de selectie plus analiza"

Finnian: "E imposibil, de fapt"

 

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si baieti de acest gen, posesivi, gelosi ... Oare ei de ce or fi asa ? :|

 

O persoana de genul acesta nu prea reusim sa o schimbam asa ca mai bine singur sau cu altcineva decat sa fi cu cineva extrem de posesiv, ca un strop de posesivitate avem fiecare in noi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt si baieti de acest gen, posesivi, gelosi ... Oare ei de ce or fi asa ? :|

 

O persoana de genul acesta nu prea reusim sa o schimbam asa ca mai bine singur sau cu altcineva decat sa fi cu cineva extrem de posesiv, ca un strop de posesivitate avem fiecare in noi...

 

Totul sta in atentia neprimita si acum partenera sufera consecintele . Eu am invatat din greselile astea si ma bucur sa fiu libera acum insa acei oameni daca nu constientizeaza ei singuri ca au o problema se vor crede nedreptatiti

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×