Sari la conținut
Forum Roportal
Dochianne

Hercolubus sau Planeta Rosie

Postări Recomandate

 

 

Frumoasa Enki, am o mica nelamurire in ceea ce te priveste. In care paragraf te-ai regasit din ceea ce am scris mai sus, din moment ce ai simtit nevoia urgenta de a-mi da replica? :P

 

 

Iti dau un sfat prietenesc: nu te identifica cu ceea ce scriu, deoarece exista posibilitatea de a ramane cheala... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stimate Kether, eu privesc lucrurile in ansamblu. Ti-am explicat aici de ce am intervenit:

Si cat se straduie unii sa dreaga busuiocul, acolo unde cu doua mesaje inainte sustineau realitatea unei astfel de teorii, acum aduc scuza cum ca da, omul are imaginatie si foarte bine ca are.... .
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietene, acolo nu se scuipa. Ei nu stiu ce inseamna a scuipa. Noi oamenii scuipam, injuram, ne ridicam poalele in cap.

Arma este pentru de-alde noi... :P

Da, ei sint prea suavi ca sa scuipe. Cind se ineaca cu ceva, inghit. Suav si elegant. :)

 

Deja am gasit si imnul oficial al planetei Hercolubus:

 

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stimate Kether, eu privesc lucrurile in ansamblu. Ti-am explicat aici de ce am intervenit:

 

 

 

K, am inteles, imi cer scuze daca m-am dus cu gandul prea departe. :)

 

 

Sa revenim on topic.

 

Pai in doi ani de zile as rade toate dealurile si muntii de pe pamint, numai asa, de-al naibii... :P

 

Dar stai, daca pamintul si pietrele la ei sint asa suave, inseamna ca dai dealu' jos doar cu un scuipat. La ce le mai trebuie arma aia? :)

 

:)

 

 

Prietene, acolo nu se scuipa. Ei nu stiu ce inseamna a scuipa. Noi oamenii scuipam, injuram, ne ridicam poalele in cap.

Arma este pentru de-alde noi... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vai, cat de usor ne este sa demontam orice tendinta de nou. Acest om, fie ca fabuleaza ori fie ca nu fabuleaza, macar incearca sa iasa din aceasta lume trista si plina de mizerie, formata cu propriile noastre minti pietrificate, cu tendinte materialist-ateiste. Pot da o multime de exemple de oameni adevarati care care au murit arsi, ucisi cu pietre, schinjuiti, tocmai datorita faptului ca au indraznit sa iasa din tiparele timpului lor, au incercat sa revolutioneze lumea invechita in care traiau.

Dar de ce crezi ca materialistii ar fi lipsiti de imaginatie? Important este sa distingi fantezia de realitate.

 

omul are imaginatie si foarte bine ca are.... Da. are imaginatie. Unii chiar iau de bune imaginatia lui si o vand altora drept realitate.

De ce sa nu dam si noi dovada de imaginatie? Eu, de exemplu, pot considera ca povestea despre societatile de pe Venus si Marte ar fi o parabola a civilizatiilor incasa si azteca, iar Her Co lubus ar fi civilizatia europeana (Columb si Hernando Cortez) care au distrus civilizatiile precolumbiene.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa nu dam si noi dovada de imaginatie? Eu, de exemplu, pot considera ca povestea despre societatile de pe Venus si Marte ar fi o parabola a civilizatiilor incasa si azteca, iar Her Co lubus ar fi civilizatia europeana (Columb si Hernando Cortez) care au distrus civilizatiile precolumbiene.

uite mai, ca ai gasit un mesaj codat! Esti tare! :o: Da, daca e sa o iei asa, textul incepe sa devina interesant. Desi descrierea societatilor alora nu prea se pupa ea dpdv al armoniei si pacii cu felul de-a fi al inca si aztecilor. Partea cu planeta=conquistadorii merge bine insa. Iar textul in ansamblul lui face referire la un eveniment trecut, si se mai spala de penibilul care atarna de el cand emitea pretentia unui eveniment astronomic din viitorul apropiat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa nu dam si noi dovada de imaginatie? Eu, de exemplu, pot considera ca povestea despre societatile de pe Venus si Marte ar fi o parabola a civilizatiilor incasa si azteca, iar Her Co lubus ar fi civilizatia europeana (Columb si Hernando Cortez) care au distrus civilizatiile precolumbiene.

Hmm... nici chiar asa, ca civilizatiile precolumbiene numai suave nu erau, popoarele supuse lor erau tinute intr-o robie dura, faceau sacrificii umane zeilor, ba parca se mai dedau si la canibalism ritualic.

Deci nu erau chiar asa suavi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmm... nici chiar asa, ca civilizatiile precolumbiene numai suave nu erau, popoarele supuse lor erau tinute intr-o robie dura, faceau sacrificii umane zeilor, ba parca se mai dedau si la canibalism ritualic.

Deci nu erau chiar asa suavi.

Fireste, aveti dreptate, dar trebuie să priviţi totul din perspectiva unui columbian, probabil, după poză, cu s

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×