Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

C-asa-i romanu', poet

Face versuri si-n ...closet...

 

:nep:

 

Merci pentru lauda, nu o merit :P . Este pur si simplu intelepciune din batrani, care se potriveste prietenului lui dingo :) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Merci pentru lauda, nu o merit :) . Este pur si simplu intelepciune din batrani, care se potriveste prietenului lui dingo :o: .

Pai asta zic si eu... cum au romanii vorbe care se potrivesc in atat de multe situatii... iti dai seama cati si-au luat-o in freza inaintea noastra? :nep:

 

Doar ca atunci nu erau cocalari si pitzipoance, erau Ion si Maria... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asta zic si eu... cum au romanii vorbe care se potrivesc in atat de multe situatii... iti dai seama cati si-au luat-o in freza inaintea noastra? :nep:

 

Doar ca atunci nu erau cocalari si pitzipoance, erau Ion si Maria... :)

:P

Ai o foarte mare dreptate. Deh, istoria trebuie sa se repete, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiti care e asemanarea intre bani si sex? nu-ti dai seama de importanta lor decat atunci cand lipsesc.

 

Baiatul castiga foarte bine, mai bine decat multi de pe-aici, dar banii nu sunt totul si daca stai tot timpul cu frica : "nu pot trai fara jobul asta" inseamna ca de fapt nu traiesti. Banii vin, banii se duc si stiu sa zica doar la revedere. Un tip serios, cu un dram de inteligenta isi va gasi de lucru si aici si acolo, chiar daca la inceput va lucra pe mai putini bani, toti tindem sa ne atingem limitele. Eu zic doar atat, baiatul are mai mult creier decat toti de-aici si nu-i e frica de viata, are tot respectul meu. Un loc de munca e doar un loc de munca si nu merita sa iti faci viata sa se invarta in jurul lui, indiferent de suma care se vehiculeaza in contractul de munca. Traieste-ti viata, fa ce-ti place, bani oricum nu vei avea cati vrei niciodata... c-asa e omu, si-asa sunt banii. Pararea mea: lasa-l sa se duca, e baiat mai destept decat il prezinti tu aici si se va descurca foarte bine, si cum madam si fara. Iar cei care se uita la salariul lui... ganditi-va ca a ajuns la un astfel de salariu tocmai prin modul in care gandeste, iar voi acum ii puneti la indoiala inteligenta :nep:). Rad cand vad lumea spunand: daca as avea eu atati bani... BANUL NU INSEAMNA NIMIC, este doar un mijloc de control, cand realizezi acest lucru, intelegi ca mult mai important e sa faci ceea ce simti ca trebuie sa faci si sa iti traiesti viata. Un trai decent inseamna doar un trai decent, nu inseamna o viata traita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"s-a chinuit foarte mult sa ajunga pe pozitia in care lucreaza acum "

 

Asa a zis. Daca era foarte cautat si atat de bun incat sa nu isi puna problema unui loc de munca, nu "se chinuia". Eu cunosc oameni care au ajuns sus fara sa miste un deget, au fost cautati de firme si rugati sa mearga sa munceasca la ei. Si s-au dus pe bani multi, din prima. Pentru ca i-a dus capul.

 

Pe eroul nostru ma indoiesc sincer ca il duce asa repede mintea.

 

Iar pe tine, Heto, te-as intreba ce varsta ai si daca esti casatorit sau inca traiesti cu parintii...

Ai 24, am vazut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu conteaza nici viata si nici persoana mea aici. Sa spunem ca nu simt nevoia de "a ma chinui sa ajung intr-o anumita pozitie" si ca nu sunt intretinut de parinti. Daca vrei mai multe detalii despre mine, despre viata mea si despre cum vad eu lucrurile, imi poti lasa un pm. Momentant reformulez ideea expusa mai sus: Omului nu trebuie sa-i fie frica sa ia decizii in viata, este singurul mod de a progresa.

Editat de Heto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BANUL NU INSEAMNA NIMIC

Aici te contrazic un pic.Banii inseamna destul de mult in ziua de azi.Da ce e drept nu aduc fericirea dar o cam intretin.Stii ca dragostea trece prin stomac orice ar fi :nep:

Oricum eu zic asa ca inteligenta lui ,ma refer la faptul ca e un bun programator si a avansatt si este apreciat unde lucreaza nu prea are a face cu felul lui de a se descurca intr-o situatie noua. Nu e vb ca ii sunt puse la indoiala capacitatile lui,insa cand e vb de viitorul tau e bine sa cantaresti anumite lucruri nu sa te arunci cu capul innainte :)

 

Iar pe tine, Heto, te-as intreba ce varsta ai si daca esti casatorit sau inca traiesti cu parintii...

Ai 24, am vazut.

Ama,da ce conteaza viata lui personala? Acu sincer nu de el era vb....

da conteaza ca inca e tanar si poate mai necopt la minte asa ca mine,insa in cazul de fata e irelevant ?:P

 

iar legat de faptul ca "Eu cunosc oameni care au ajuns sus fara sa miste un deget, au fost cautati de firme si rugati sa mearga sa munceasca la ei. Si s-au dus pe bani multi, din prima. Pentru ca i-a dus capul." te-as contrazice un pic,poti sa fii cat de inteligent si sa ai talent cu carul daca nu muncesti degeaba.Talentul conteaza 1% iar munca si efortul depus 99%.Si asta e regula care se mentine in orice situatie :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi s-a intamplat o mica rasturnare de situatie. Ei 2 s-au certat din cauza ca fata vrea din vara sa se mute din Germania in alta tara pe motiv ca germanii sunt reci si nu se poarta frumos cu ea. Si un alt motiv ar fi ca ea acum locuieste intr-un apartament de 4 camere in care stau 6 persoane si cu nici una din ele nu se intelege bine. Prietenul meu i-a zis ei ca vrea sa mearga si el acolo doar daca va fi ceva serios si nu se vor tot muta dintr-o tara in alta degeaba. Si un alt lucru interesant care s-a intamplat e faptul parintii fetei au vorbit cu prietenul asta al meu si i-au zis lui sa incerce sa o convinga in continuare sa se intoarca in Constanta pentru ca ei au reusit sa-i faca rost (prin pile, normal) de un post in primarie in care ea va trebui sa stea de luni pana vineri cate 8 ore la un birou fara sa faca absolut nimic si va primi in mana 1.800 de lei. Dar cand s-a dicutat cu Ana, ea a inceput sa zica acceleasi lucruri ca inainte si anume faptul ca nu suporta clima, ca va pierde 5 zile din saptamana degeaba la lucru si asa i se va duce viata. Si tot azi ea i-a zis prietenului meu sa plece in Germania miercurea viitoare si sa nu mai astepte 2 saptamani. Si ca banii nu sunt o problema, pentru ca cei 400 de euro pe care parintii ei ii trimit lunar o sa le ajunga chiar daca el nu isi gaseste de lucru. Din ce am vorbit azi, el mi-a zis ca ar fi tentat sa plece saptamana viitoare. Eu acum chiar nu m-am bagat deloc intre ei si il las in pace sa faca ce vor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"BANUL NU INSEAMNA NIMIC"

Banii sunt totul, asta a fost din todeuna in cele din urma daca ai banii poti face orice cat despre "banii nu aduc fericire" fals banii aduc fericire, sau sunt un factor foarte important in obtinerrea ei. Si nu a meritat niciodata sa renunti la bani pentru dragoste, pentru ca dragosteai ca o floare, in cele din urma moare :nep:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Fiecare cu sistemul lui de valori si cu perceptia lui despre viata, am spus mai sus ca banii si sexul au cam aceeasi calitate, nu-ti dai seama de importanta lor decat atunci cand lipsesc... asa ca fiecare isi construieste viata in functie de ceea ce ii lipseste si ce are, crescand uneori importanta unora dintre elemente tocmai pentru ca lipsesc(de cate ori nu ti s-a intamplat sa realizezi cat de important era pentru tine un ceva sau "cineva" doar dupa ce n-a mai facut parte din viata ta?). Nu trebuie sa fii bogat precum tiriac pentru a fi fericit. Totul tine de moderatie si de acceptarea limitelor. Daca vrei sa argumentez de ce nu conteaza banii, o pot face, dar topicul este despre altceva si anume despre un GIGI care a prins o FIFI, s-a inamorat si e dispus sa renunte la un job bun(din punctul unora de vedere, de parca la un job tot ceea ce conteaza este cat castigi) pentru a pleca in Nemtia si a fi cu ea. Din umilul meu punct de vedere(ca o completare... tot programator) mi se rupe de job, indiferent cat castig, daca simt ca asta ma limiteaza. Imi gasesc oricand in alta parte, iar daca nu imi gasesc ma apuc de vandut rosii in piata, de o ciorba tot fac, dar faptul de a-mi fi frica de viitor, doar pentru ca in momentul de fata am un loc de munca relativ bun, iar altii CRED despre asta ca e maximul ce il pot atinge EI in viata, mi se pare o prostie. La modul in care pune tipul asta problema (imi bag picioarele si plec in Germania) nu mi se pare ca "s-a chinuit" sa ajunga acolo, pur si simplu a facut ce a crezut de cuviinta ca trebuie sa faca, si drumul l-a dus acolo, asa cum o sa-l duca si in continuare.

 

Asa ca, tot respectul pentru EL si pentru ca are curaj sa-si ia viata in piept fara sa-i pese de cei care ar da orice sa fie in locul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×