Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toata povestea a inceput pe 14 decembrie 2009, cand eu si cu un prieten de-al meu (el are 27 de ani) am mers la un suc sa ne intalnim cu alti prieteni la o discutie. Acolo el a intalnit o fata pe nume Ana (tot de 27 de ani) si cum nici unu din ei nu aveau prieteni, s-au indragostit si a urmat o poveste de dragoste timp de aproximativ 3 saptamani. A durat doar 3 saptamani pentru ca pe 5 ianuarie 2010, Ana a plecat inapoi in Germania unde statea ea. Initial ea ia zis lui sa mearga impreuna cu ea, dar el a zis ca nu poate pentru ca el lucreaza ca programator aici in Constanta si s-a chinuit foarte mult sa ajunga pe pozitia in care lucreaza acum (el acum castiga in mana 5.500 lei pe luna). Cat despre Ana, ea a plecat in Germania dupa ce a terminat liceul si nu a lucrat niciodata pana acum si traieste acolo din banii pe care ii trimit parintii ei din Constanta. Parintii ei i-au zis inca de la inceput ca nu o tin acolo degeaba, asa ca ori studiaza, ori isi cauta de lucru, asa ca ea e momentan la a 3-a facultate. Ei nu ii pasa de facultate si s-a inscris la toate facultatile doar ca sa nu lucreze, pentru ca zice ca ea vrea sa se bucure de tinerete si nu vrea ca tot timpul sa ii fie blocat cu o slujba.

Ok, toate bune si frumoase pana astazi, cand prietenul asta al meu a venit in vizita pana la mine si mi-a zis ca s-a hotarat sa renunte la slujba pe care o are acum si sa se mute in Germania cu prietena lui. Cica ea a reusit sa ii gaseasca acolo un post de chelner la un restaurant, dar pe mult mai putini bani decat castiga el acum, dar a zis ca banii acum nu conteaza. El intai i-a propus ei sa se mute ea inapoi in Constanta, dar ea a refuzat pe motiv ca nu ii place clima din Constanta si asta a fost si motivul pentru care ea a plecat din Constanta in Germania. Si el a zis azi ca vineri va vorbi cu cei de la firma la care lucreaza acum si le va zice ca renunta la functie si peste 2 saptamani vrea sa plece in Germania. Eu am incercat sa ii explic ca nu are rost sa dea cu piciorul la tot ce a facut aici timp de aproape 6 ani pentru o fata cu care a fost doar 3 saptamani, dar el e hotarat sa plece si zice ca se va descurca si ca si chelner atata timp cat va fi langa ea.

 

Voi ce parere aveti de toata situatia asta? Are rost sa incerc sa il mai fac sa se razgandeasca sau sa nu ma bag?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l in pace. Da cu capu' de sus, si-l sparge si vine inapoi - acu' daca ii spui tu ceva zice ca esti al dracu' si ai ceva cu fericirea lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa-l in pace. Da cu capu' de sus, si-l sparge si vine inapoi - acu' daca ii spui tu ceva zice ca esti al dracu' si ai ceva cu fericirea lui.

 

Problema e ca s-a chinuit aproape 6 ani ca sa obtina functia care o are acum. El mergea si lucra pe gratis in weekenduri numai ca sa impresioneze is sa fie promovat. Si anul trecut a fost promovat si daca el renunta acum la functie nu o va mai primi inapoi daca se intoarce, pentru ca va fi angajat altul in locul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar omu' e manat de emotii, daca i-ai spus de treaba asta si nu ii pasa lasa-l in pace. Daca ti-ai facut datoria fata de el ca prieten si i-ai spus tot ce aveai de spus si el tot vrea sa plece, lasa-l in pace. Cand se intoarce o sa isi ceara scuze ca nu te-a ascultat si ... cam atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca el e constient ca se duce acolo sa munceasca chelner si s-o intretina si pe ea, ca ea nu munceste.. Sa se duca sanatos. Dragostea-i mai rea ca c*****a. O sa-si dea cu tesla-n.. cand o sa-si dea seama ce prostie a facut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll: :) Nici nu stiu de care sa zic mai intai: despre aia de 27 de ani care si la varsta asta traieste pe banii parintilor... sau despre prietenu' tau care pleaca de aici de la un post bun, ca sa fie chelner in Germania pe bani mai putini, ca sa ... ce?. :)

Atat am de zis: Mare ti-e gradina Doamne!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dingo, TREBUIE sa-ti faci mai mult decat datoria si sa aplici toate metodele de convingere.

 

macar poa sa-si ia un concediu medical sau fara plata, dar sa nu renunte la slujba.

 

pe de alta parte il inteleg si pe el, dar daca nu mai poate fi lucid, incearca sa fii tu pentru el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine isi ia un concediu si sa stea acolo in Germania o luna, maxim doua sa vada ca nu e raiul pe pamant oricat de mare ar fi dragostea. Chelner in baruri nu e usor si nicaieri nu e usor, eu am vazut si la noi in tara si dincolo ca sunt zile in care abia ai timp sa respiri plus ca trebuie sa stai toata noaptea pana ce pleaca ultimul client. Poate fi sef in tara sa si el merge sa traga altii de el ... dupa ce s`a luptat sa ajunga unde este, imi vine si sa rad ca o fata care sta in Germania pt ca nu ii place clima din Constanta( ce motiv stupid :roll:) si face trei facultati doar ca sa o intretina parintii ... pai pentru asa ceva sa lasi tu o munca de om ?

Tu nu mai ai ce face, daca el nu vede mai departe de iubirea lui e grav ... Si apai daca ei la 27 de ani, ambii gandesc doar atat .. degeaba toata scoala aia are au facut`o amandoi ... chiar ca degeaba :|

Oricum el merge acolo in speranta ca se va casatori, ma gandesc eu ca ar vrea ceva mai serios ... dar fata aceea a zis doar ca e prea tanara pt o slujba ... pai pt altceva cu siguranta nu ar fi potrivita ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai bine isi ia un concediu si sa stea acolo in Germania o luna, maxim doua

In ce film (romanesc) ai vazut tu concediu de doua luni? Nimeni nu e indispensabil, toti putem fi inlocuiti. In criza asta, el isi permite sa lase un astfel de loc de munca?

E de-a dreptul prost.

 

Aia de 27 de ani care mai copilareste inca, ar trebui sa se gandeasca la faptul ca pe piata fortei de munca, dupa o anumita varsta nu prea mai esti cautat. Multi pun limitele la 25 - 26 - 27 de ani.

Mai ales fara experienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil va sta cu el vreo cateva saptamani, pana cand se va plictisi, si va cauta unul cu bani. Dar daca omul e atat de sigur pe el, lasa-l dom'le sa se duca.

Fara suparare, da' prietenu' ala al tau e cretin? Cum p***a ma-sii sa dai vrabia din mana pe cioara de pe gard?!

5000 de lei pe luna?! Apai, eu nu-i mai inteleg pe unii in ziua de azi. Eu cred ca omu' nu mai poate de bine. Intr-adevar, om trai noi intr-o tara de rahat, da' cand ai 5000 de lei in mana lunar, nu cred ca-ti mai pasa, atat timp cat iti permiti un trai mai mult decat decent.

Auzi frate, sa renunti la viitor pentru prima stoarfa care ti-a luat mintile... :roll:

 

Ce sa-i zici oare? Explica-i si tu ca uneori mai trebuie sa gandesti si cu capul de sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×