Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inteles eu ce vroia sa zica,dar tot jongland cu cele mai potrivite cuvinte ,a ramas cu ala nepotrivitul ."Tactica bulangista" este potrivit cel mult intre ION si VASILE de sf. VALENTIN .Dar ma rog ,si ION il poate tapa de bani pe VASILE sau viceversa.

Scuze pentru cei care se numesc Ion si Vasile ,dar sunt usurati la portofele de "Valentinele" lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles eu ce vroia sa zica,dar tot jongland cu cele mai potrivite cuvinte ,a ramas cu ala nepotrivitul ."Tactica bulangista" este potrivit cel mult intre ION si VASILE de sf. VALENTIN .Dar ma rog ,si ION il poate tapa de bani pe VASILE sau viceversa.

Scuze pentru cei care se numesc Ion si Vasile ,dar sunt usurati la portofele de "Valentinele" lor.

 

 

Pai atunci cand vine ziua onomastica (sunt mai diplomata decat tine, in sensul ca nu dau nume), si ei ne usureaza pe noi de bani. Bine ca mai exista cate unii care se bucura pentru un simplu "la multi ani".

Si apropo! Nu numai barbatii raman cu portofelul gol. Ci si femeile. Bineinteles, cei care s-au americanizat. Gen pitzi si coca (ca sa-l citez pe Scorpion).

Cat despre tactica aia.. probabil ca se referea la comerciantii aia ambulanti care fac afaceri cu sfinti imprumutati de la alte religii.

Editat de Etherial

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E tactica aia ca femeile va lasa cu portofelul gol. :)

Nu intotdeauna.

Chiar nu ne-am cumparat nimic unul altuia. Insa surpriza a venit de la fiul meu care - cu ajutorul meu (caci n-am putut sa-l refuz cand am vazut cata verva si zel avea in el) - a vrut sa ne aranjeze el masa. Ne-a pus cupele de sampanie chiar daca n-am avut sampanie in ele (nu mai stiu ce am baut), ne-a asezat farfuriile cu tacamuri si servetele si m-a rugat sa scot sfesnicul cu lumanari. ... Ma amuz si ma induiosez si acum.

Iar acum 2 ani, a complotat cu bunicii si ne-a luat cate o inimioara de ciocolata, dupa ce noi mancasem o salata cu de toate, stand pe jos ca ma simteam mai bine asa.

Sa tot avem astfel de zile de 14 februarie :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu intotdeauna.

Chiar nu ne-am cumparat nimic unul altuia. Insa surpriza a venit de la fiul meu care - cu ajutorul meu (caci n-am putut sa-l refuz cand am vazut cata verva si zel avea in el) - a vrut sa ne aranjeze el masa. Ne-a pus cupele de sampanie chiar daca n-am avut sampanie in ele (nu mai stiu ce am baut), ne-a asezat farfuriile cu tacamuri si servetele si m-a rugat sa scot sfesnicul cu lumanari. ... Ma amuz si ma induiosez si acum.

Iar acum 2 ani, a complotat cu bunicii si ne-a luat cate o inimioara de ciocolata, dupa ce noi mancasem o salata cu de toate, stand pe jos ca ma simteam mai bine asa.

Sa tot avem astfel de zile de 14 februarie :)

 

 

Scuza-ma, dar eu nu vorbeam de cei care stiu cu adevarat sa iubeasca. Ma refeream la cei/cele care doresc si vor sa aiba cu orice pret un extra-mega-super cadou. :) :roll:

Editat de Etherial

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles eu ce vroia sa zica,dar tot jongland cu cele mai potrivite cuvinte ,a ramas cu ala nepotrivitul ."Tactica bulangista" este potrivit cel mult intre ION si VASILE de sf. VALENTIN .Dar ma rog ,si ION il poate tapa de bani pe VASILE sau viceversa.

Scuze pentru cei care se numesc Ion si Vasile ,dar sunt usurati la portofele de "Valentinele" lor.

Man, am explicat tactica. E vorba de multe chestii - e vorba si de a pune valoare materiala pe sentimente ceea ce e de (cuvant urat). Nu ma ascund dupa degete si cunosc regulile forumului - nu am nicio chestie cu 14 februarie, nici nu ma intereseaza sa impresionez pe cineva prin cuvinte alese. Am denumit foarte bine tactica, asta ca sa nu incalc regulile forumului ca altfel puneam un cuvant mai dur. In final - 14 februarie e luata de cei superficiali si ingusti ca un motiv sa faca nush ce chestie extraordinara din obligatie, din dorinta de a eclata, din disperare, din ideea de valoare sociala. Tactica asta de care te legi - expusa sub alta forma: obligatia de a confirma niste sentimente - nu exista niciodata obligatie in sentimente si daca esti fortat sa ti le exprimi inseamna ca ele nu exista, e doar ideea aia copilaresca de "ia uite ca am si eu ce are toata lumea - deci am si eu valoare". Craciunul este o traditie, Sf Valentin nu - nu sunt eu foarte coerent acum, dar cred ca se intelege ideea ca e aiurea sa fortezi o traditie, sa fortezi demonstrarea unor sentimente si mai ales sa pui in legatura valoarea cadoului cu intensitatea sentimentelor. Bottom line - Sf Valentin nu exista si nu reprezinta un motiv sa faci ceva anume, dar asta e parerea mea, cum ziceam - sunt o gramada de pitzipoance si de cocalari care ma vor contrazice - deh, fiecare cu sistemul lui de valori.

 

Nu intotdeauna.

...

Sa tot avem astfel de zile de 14 februarie :roll:

 

Asta e un caz deosebit si e ceva frumos :) - atat ca nu prea are legatura cu ideea acestei "sarbatori".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai asta este. Cu limba romana ,semantica si coerenta ta aveam eu ce aveam.In principiu sunt de acord cu tine. Daca vrei neaparat sa folosesti cuvinte precum "bulangista ,pitipoance, cocalari " etc.,problema ta ,dar categoriile astea nu au nici o legatura cu iubitorii de Valentine's, care sunt la fel ca si criticii, din toate categoriile.

Cat priveste catalogarea in acel fel, a celor care te contrazic pe tine ,asta este o incalcare de REGULAMENT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai tocmai asta este. Cu limba romana ,semantica si coerenta ta aveam eu ce aveam.In principiu sunt de acord cu tine. Daca vrei neaparat sa folosesti cuvinte precum "bulangista ,pitipoance, cocalari " etc.,problema ta ,dar categoriile astea nu au nici o legatura cu iubitorii de Valentine's, care sunt la fel ca si criticii, din toate categoriile.

Cat priveste catalogarea in acel fel, a celor care te contrazic pe tine ,asta este o incalcare de REGULAMENT.

Si de ce nu ma contrazice nimeni ? :nep:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de ce nu ma contrazice nimeni ? :nep:

 

 

Ma contrazic eu cu tine. Te-am mai si aprobat. :P

 

Noapte buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma contrazic eu cu tine. Te-am mai si aprobat. :P

 

Noapte buna!

 

Uneori e cazul sa ne mai si contrazicem, uneori nu, dar pana acum m-ai cam aprobat :)

Bafta :nep:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este deosebita pentru voi aceasta zi ? Sau va fi o zi ca oricare alta ?

 

Pentru mine as vrea sa fie mai deosebita :)

 

Uh. Cica e deja 14 februarie. :P

Pentru mine e o zi ca oricare alta. Daca iubesc, iubesc in fiecare zi. Nu am nevoie de "sarbatori" pentru a dovedi asta sau pentru a mi se dovedi. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×