Sari la conținut
Forum Roportal
juliana

mostenire casa pamint ca cetatean strain

Postări Recomandate

Hallo,

tatal meu a murit in Romania si a lasat o casa cu teren in urma lui. Am dreptul ca cetatean strain sa mostenesc casa inclusiv terenul si apoi sa o vind?

Va multumesc anticipat.

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hallo,

tatal meu a murit in Romania si a lasat o casa cu teren in urma lui. Am dreptul ca cetatean strain sa mostenesc casa inclusiv terenul si apoi sa o vind?

Va multumesc anticipat.

Juliana

Casa o poti mosteni dar strainii nu pot avea pamant in proprietate. Nu stiu exact daca primesti despagubiri pentru teren. Normal asa ar trebui sa fie. Daca ai si cetatenia romana poti mosteni si terenul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo, mersi pentru raspuns. Din pacate nu mai am cetatenia roamana pentru ca am plecat legal inainte de revolutie si a trebuit sa renuntz la cetatenie.

Intre timp am mai cautat prin internet si am gasit urmatoarele despre tema:

 

Poate un cetatean strain sa devina propietar al unui teren aflat in Romania, prin mostenire? Mentionez ca este vorba de fiica mea, devenita cetatean strain prin casatorie".

RASPUNS: Potrivit Constitutiei Romaniei proprietatea privata este garantata si ocrotita in mod egal de lege, indiferent de titular. Cetatenii straini si apatrizii pot dobandi dreptul de proprietate privata asupra terenurilor numai in conditiile rezultate din aderarea Romaniei la Uniunea Europeana si din alte tratate internationale la care Romania este parte, pe baza de reciprocitate, in conditiile prevazute prin lege organica, precum si prin mostenire legala. Potrivit Legii nr. 54/1998 privind circulatia juridica a terenurilor "cetatenii straini si apatrizii nu pot dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor". Referitor la acest articol s-a ridicat o exceptie de neconstitutionalitate datorita faptului ca, prin modificarea Constitutiei, efectele prohibitive generate de acest text de lege nu-si mai gasesc aplicarea. Sub imperiul noii reglementari constitutionale cetatenii straini pot dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor in Romania prin mostenire legala. Astfel, aceasta prevedere constitutionala este de imediata aplicare din momentul intrarii in vigoare a revizuirii Constitutiei respective numai pentru situatia in care succesiunea in legatura cu care se exercita calitatea de mostenitori legali s-a deschis dupa aceasta data. Asadar, Curtea Constitutionala a admis aceasta exceptie de neconstitutionalitate si a decis ca, potrivit prevederilor constitu-tionale, dispozitiile Legii 54/1998, care interziceau cetatenilor straini si apatrizilor dreptul de a dobandi in proprietate terenuri in Romania, nu mai sunt in vigoare. Decizia Curtii Constitutionale este din data de 7.10.2004.

 

Ce eintelegeti voi prin asta pot mostenii terenul sau nu? Pentru ca eu as dori sa vind casa si nu cred ca-mi gasesc cumparator fara teren.

Multumesc anticipat.

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hallo, mersi pentru raspuns. Din pacate nu mai am cetatenia roamana pentru ca am plecat legal inainte de revolutie si a trebuit sa renuntz la cetatenie.

Intre timp am mai cautat prin internet si am gasit urmatoarele despre tema:

 

Poate un cetatean strain sa devina propietar al unui teren aflat in Romania, prin mostenire? Mentionez ca este vorba de fiica mea, devenita cetatean strain prin casatorie".

RASPUNS: Potrivit Constitutiei Romaniei proprietatea privata este garantata si ocrotita in mod egal de lege, indiferent de titular. Cetatenii straini si apatrizii pot dobandi dreptul de proprietate privata asupra terenurilor numai in conditiile rezultate din aderarea Romaniei la Uniunea Europeana si din alte tratate internationale la care Romania este parte, pe baza de reciprocitate, in conditiile prevazute prin lege organica, precum si prin mostenire legala. Potrivit Legii nr. 54/1998 privind circulatia juridica a terenurilor "cetatenii straini si apatrizii nu pot dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor". Referitor la acest articol s-a ridicat o exceptie de neconstitutionalitate datorita faptului ca, prin modificarea Constitutiei, efectele prohibitive generate de acest text de lege nu-si mai gasesc aplicarea. Sub imperiul noii reglementari constitutionale cetatenii straini pot dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor in Romania prin mostenire legala. Astfel, aceasta prevedere constitutionala este de imediata aplicare din momentul intrarii in vigoare a revizuirii Constitutiei respective numai pentru situatia in care succesiunea in legatura cu care se exercita calitatea de mostenitori legali s-a deschis dupa aceasta data. Asadar, Curtea Constitutionala a admis aceasta exceptie de neconstitutionalitate si a decis ca, potrivit prevederilor constitu-tionale, dispozitiile Legii 54/1998, care interziceau cetatenilor straini si apatrizilor dreptul de a dobandi in proprietate terenuri in Romania, nu mai sunt in vigoare. Decizia Curtii Constitutionale este din data de 7.10.2004.

 

Ce eintelegeti voi prin asta pot mostenii terenul sau nu? Pentru ca eu as dori sa vind casa si nu cred ca-mi gasesc cumparator fara teren.

Multumesc anticipat.

Juliana

Am sa ma interesez si o sa iti raspund!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DA. Poti mosteni si casa si terenul.Ce a vrut sa-ti spuna in mesajul cel detaliat este faptul ca una dintre singurele modalitati in care un cetatean strain poate dobandi in proprietate terenuri este prin MOSTENIRE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUNA

 

HAI SA O FCEM SCURT OK?

STIU DIN EXPERIENTA PROPRIE CA DACA ESTI MOSTENITOARE VEI MOSTENI DAR NU DIN TARA UNDE TE AFLI TU ACUMA

AI TIMP DOI ANI DE LA DECESUL TATALUI SA ANNAINTEZIPROCESUL DE SUCCESIUNE DACA NU AI TAXE MAI MARI :AI FACUT?

AI FOST LA NOTAR CU CERTIF DE DECES AL TATALUI TAU SI CU ACTE DE PROPRIETATE CA SA ANAINTEZI PROCESUL? PAI CE ASTEPTI?!

AI FOST SI TIA ZIS NOTARUL CA NU SE POATE SA FACI ASTA ???

PAI GRABESTETE CA DACA ALTCINEVA AL ANNAINTEAZA SI ANAFARA DE ACELA NU MAI CONFIRMA PRIN SUCCESIUNE CA AR AVEA DREPTUL A MOSTENI SE ANCURCA CHESTIA :DECI AI MOSTENIT PAI SI ASTA E GREU SA MERGI PANA AN ROMANIA SA ANNAINTEZI ACTELE CARE DACA E TUTTO BENE ABN CATEVA LUNI ESTI PROPRIETAR AL MOSTENIRII SI AN ACLITATE DE PROPRIETAR CINE AMI ZICE MIE CA TE OBLIGA CINEVA SA PASTREZI SAU SA NU VINZI CEEA CE AZI APARTINE?! :crazy:

SAU AMPUTERNICESTE PE CINEVA CU O PROCURA NOTARIALA DACA ESTI DIN AMERICA SAU AUSTRALIA

CU MENTIUNEA AMPUTERNICESC PE X SA MA REPREZINTE AN PROCESUL DE SUCCESIUNE NUMAI SI NUMAIAN PUNCTELE RESPECTIVE ;ASADAR VEI PUTEA FII REPREZENTAT FARA A RISCA CEVA DAR DACA NUTE PREZINZI LA SUCCESIUNE POATE CA O DESCHIDE ALTCINEVA DIN RUDE CARE ESTE ANDREPTATITA A MOSTENI AN CZ AN CARE TU NU DORESTI SA PREIEI MOSTENIREA O POTI SI REFUZA SI AT NU TE SPERIA CA ARE CINE SO IA OK? URMATOAREA RUDA!!!!!!!!!

 

SALUTARI MIHAI MSY3010

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×