Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

O placa video 9550 cu memorie 128MB pe 128biti interfata poate fi mai rapida ca una cu 256MB pe 128biti? La frecventa memoriilor ma refer! Daca are racire pasiva o GIGABYTE 9550 cu 256MB poate fi stabila termic? Ma gandesc totusi ca puteau sa-i puna un ventilator sau e buna si asa? Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in privinta memoriilor nu prea stiu cum ar sta lucrurile ca si eu am un ati 9600 256/128 dar caacelasi model la 128/128 e mai rapida a mea. acuma cu racirea ce pot sa zic ca atata timp cat nu iti face probleme nu cred ca ar trebui si un ventilator daca asa e conceputa dar banuiesc ca ai unul de sistem sau daca nu io iti recomand un ventil ptr ea. Nu stiu poate altii au mai multe cunostinte vezi si parerile altora...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este DA.

 

E culmea, asa-i ? Ei bine... inafara placilor video de ultima generatie unde memoria de 256 MB DDRAM 3 e mult mai rapida decat memoriile de pe 9550 si unde aceasta memorie foloseste mult din cauza numarului mare de pipeline-uri, la modelele de sub 6800 / X1300 cei 156 ram mai mult incurca... Este bine stiut ca memoriile cu cat sunt mai mari cu atata sunt mai lente... viteza de transfer la un DDRAM e in medie de 550-580 MB / sec iar a cache-ului de pe proc e de cativa zeci de GIGA / sec ... diferenta este sesizabila si intre 128 MB si 256 MB la o placa video. Pe langa faptul ca nu s-a gandit nimeni (inca) sa faca Dual Channel pe memoriile unei placi video (din cauza costurilor, dar veti apuca sa vedeti si asa ceva, garantez eu) nici la latentele memoriilor nu se prea umbla cand se pun 256 MB in loc de 128 MB cam tot din cauza costurilor...

 

Dar ideea se pune altfel si din alte puncte de vedere...

 

1. Jocurile mai adesea au nevoie de viteza de procesare decat de spatiu mare de stocare pentru texturi grafice... exceptie facand jocurile pentru care se considera ca ti-ai luat placa peste 6600 / X1300 (luati in calcul ca aceste calcule de cost sunt facute pentru nivelul de trai / salar / costuri de dincolo...).

 

2. Spatiul mare de memorie pentru o placa video e folosit mai degraba pentru multe pipeline-uri sau programe de proiectare (nu e cazul aici...)

 

3. Programele de test nu folosesc acei 256 MB ... texturile lor sunt cel mai adesea "light" ca spatiu dar cer multa procesare pentru a fi "asamblate" impreuna in imagine...

 

Eu m-as feri de placile video Gigabyte.... sincer... la FX 5200 facute de Gigabyte ni s-au intors in service toate inafara de una sau doua din cele vandute !!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o mare diferenta intre 256 si 128 si anume la memorie si frecventa! Daca ai probleme cu racirea, puneti inca un ventilator sau depinde! Ce frecvente ai la core (engine) si memory?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei neaparat 9550 recomand doar GeCube. Mai precis GeCube 9550 GU Extreme. 400 Mhz core si 500 Mhz memorie. E mai scump cam cu 1 mil decat orice alt 9550 dar duce cat un 9600, si asa se si vede in Windows pt ca aia si e...

 

ATENTIE ! Iti recomand sa NU iei GeCube 9550 Infinite OD pt ca ala e overclockat cu talpa in blana si vara mai moare cate unul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt proaste, sunt mediocre. :P Timinguri slabe la cpu sau memorii. Ei au si un nVidia 6600 GT la care se lauda cu DDRAM 3 si are 500 mhz... aia ii obtin si cu DDRAM 1 daca ma chinui un pic :-

 

EDIT: Sa ne intelegem... la placi de baza sunt cei mai buni pret / calitate ! Ii iau doar DFI (nu bagam si Tyan aici ca alea sunt mai "special").

Editat de Herr Spiegellman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×