Sari la conținut
Forum Roportal
Spyder

Sa facem fotografii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Nu de curand mi-am cumparat si eu prima camera semi-profesionala. Un Panasonic FZ-28, de care sunt foarte multumit pana acum.

La inceput am intrat pe Flickr si am cunoscut o gramada de oameni, am schimbat impresii si am postat o sumedenie de fotografii. Incet incet am fost criticat, mustrat si apoi felicitat pentru fotografiile mele. Apoi m-am gandit, oare nu as putea face bani din asta?

Un search rapid pe Google si am gasit o gramada de site-uri care vand imagini stock. Primul din ele Fotolia, unde mi-am facut primul cont si am devenit contribuitor exclusiv. A fost cam greu la inceput, dar imediat ce primele fotografii au fost acceptate au inceput sa apara si vizitatori si nu in ultimul rand, download-urile ce au facut primii banuti din fotografie.

 

As dori sa stiu daca mai sunt alti fotografi pe acest forum care isi vand pozele pe alte site-uri si care din ele este cel mai bun (legat de preturi, taxe, comisioane, etc.)

 

Spor la...pozat! 8)

Editat de Spyder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am conturi pe dreamstime.com , stockexpert.com (fotografie de stock contra cost) unde am incarcat cateva imagini (cca 60) si pe sxc.hu (fotografie de stock gratuita). Am facut-o mai degraba pentru a vedea daca vreuna din fotografiile mele se "califica" pentru un asemenea site (dpdv tehnic, artistic, etc). Nu-ti pune totusi sperante prea mari in asa ceva. Cu putin noroc , poti strange eventual bani de "un suc", ca sa zic asa, nicidecum o suma consistenta. Practic , esti in competitie cu fotografi super-profesionisti din intreaga lume care isi vand imaginile la acelasi pret cu ale tale.Iar de trait din asa ceva nici nu poate fi vorba. Cel putin nu la nivelul nostru.

Satisfactia mai mare in cazul asta nu e cea financiara, ci mai degraba aceea de a-ti vedea imaginile publicate pe coperta unor reviste, carti, pe afise, flyere, site-uri sau diverse alte suporturi tiparite.

Editat de _cata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e interesanta si tentanta. Eu nu fac poze profesioniste insa. Si asa cum s-a mai zis aici nu e ceva sigur. Dar, daca tu ai reusit, felicitari! Mie imi place sa-mi vad pozele apreciate de altii si atat. Cine le vrea le poate lua gratuit; daca le fac publice. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pana la fotografii profesioniste mai am mult: cred ca pasul 1 ar fi o camera DSRL ( cu toate ca se spune ca cel mai bun aparat foto este cel pe care il ai 8) ), macar una entry level daca nu mai mult si _cata are dreptate, cred ca mai mult m-ar bucura sa imi vad fotografiile apreciate si sa apara intr-un calendar sau pe o coperta sau sa fie primite intr-o expozitie si apoi m-as gandi la bani :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost cam greu la inceput, dar imediat ce primele fotografii au fost acceptate au inceput sa apara si vizitatori si nu in ultimul rand, download-urile ce au facut primii banuti din fotografie.

 

As dori sa stiu daca mai sunt alti fotografi pe acest forum care isi vand pozele pe alte site-uri si care din ele este cel mai bun (legat de preturi, taxe, comisioane, etc.)

 

Spor la...pozat! 8)

 

sunt milioane de fotografii, dar nu-s milioane de euro.

piata e inundata, poate e mai usor sa-ti deschizi o mica galerie, eventual cu alti fotografi

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×