Sari la conținut
Forum Roportal
Bozz21

Tratament cu interferon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bunica a avut dosarul aprobat sa faca tratament cu interferon. A facut 3 luni tratamentul,a facut analiza de viremie si i-a scazut sub 2% si nu mai vor sa ii aprobe in continuare tratamentul.Ce putem face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nerespondent.

pacat.

cu regim alimentar si control strict al medicamentelor poate trai chiar bine. cum se simte?

multa sanatate bunicii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc

 

Nu poate sa manance(nu se digera alimentele) si are 50kg

Ce fel de hepatita are bunica ta?B sau C?In cazul hepatitei C,daca pacientul nu raspunde la tratament intr-adevar se intrerupe interferonul,pentru ca si acesta da foarte multe reactii adverse.In cazul hepatitei B exista si alte optiuni de tratament.Spune mai multe despre analize ,ca sa te putem ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Am inceput cam de 3 sapt tratamentul cu interferon. La prima injectie m-am simtit chiar ft rau, pot sa spun ca doza cred ca a fost un soc pt organism, febra 40, care apoi mi-a scazut, am avut stari de ameteala, de voma, slabiciune (astea le mai am inca!) etc... insa de la un timp vad ca organismul s-a obisnuit cu tratamentul ca vad ca nu prea mai am nici un simptom acum! intrebare: e bine asa? ce trebuie sa mananc in afara de fructe si regim cat mai bun, ca sa imi dea rezultate tratamentul?

Tin sa spun ca simt ca niste intepaturi la ficat acum, de cand fac tratamentul. (nu stiu daca e bine sau nu asta!)

Si cineva m-a intrebat cand stateam la coada la Casa, ca sa-mi vizez reteta pe luna in curs, cat am viremia. eu am zis ca in jur de 1.000.000. si individa respectiva mi-a zis ca e cam mare valoarea si cica.... e cam avansata la tine! Eu nu cred porcaria asta! Plus ca daca iei 6 pastile de rebeton pe zi, e tot asa mult, inseamna ca gata, boala e avansata la mine, si am ciroza? Cred ca m-a cam speriat gagica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

E foarte bine ca tii regim dar sa te hranesti cu alimente care sa-ti dea putere. Medicul iti spune ce si cum cel mai exact.

Nu depinde de regim sau mod de viata reusita tratamentului. Asta depinde doar de organismul tau, de noroc si de Dumnezeu.

Din ce stiu eu:

Viremia de 1 milion nu e mare. Dar nici nu e mica.

Starea de sanatate a ficatului tau este data de rezultatele la analizele pe care care le-ai facut. O viremie mare nu implica automat un stadiu avansat al bolii.

Fibroza hepatica este un indicator care atesta starea bolii. Valoarea transaminazelor, de asemenea. Cand mergi la medic pentru controlul periodic intreaba-l cum stai cu analizele si in ce stare e boala ta.

Si ca un sfat personal: nu vorbi cu nimeni despre boala ta inafara de familie si medicul tau curant. Nu-ti face nici un bine.

Multa sanatate si cu optimism inainte.

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, multumesc frumos pt raspuns. Sper sa fie bine si sa dea rezultate tratamentul la mine. O sa vad cand ajung la a 12-a injectie si cand imi fac analizele de sange, care este situatia atunci! Ok, numai bine sa fie! O zi buna si bafta tuturor si noroc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, multumesc frumos pt raspuns. Sper sa fie bine si sa dea rezultate tratamentul la mine. O sa vad cand ajung la a 12-a injectie si cand imi fac analizele de sange, care este situatia atunci! Ok, numai bine sa fie! O zi buna si bafta tuturor si noroc!

Ce s-a mai intamplat din mai 2010?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×