Sari la conținut
Forum Roportal
Bozz21

Tratament cu interferon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

 

Sunt acum aproape de sfarstitul tratamentului cu interferon, insa am cateva intrebari:

 

1. Daca imi mai raman pastile de luat, ribavirina, dupa ce termin de facut toate injectiile, sa le iau asa, fara interferon pana le termin si pe acesta? Dauneaza sau nu?

 

2. Exista sanse ca dupa 6 luni dupa terminarea tratamentului sa imi revina la loc viremia, adica sa am o recadere? Daca da, in ce conditii si ce se mai poate face pe urma? (mentionez ca, pana acum, analizele mi-au iesit bine si viremia e nedetectabila!)

 

3. Dupa terminarea tratamentului se mai iau ceva pastile pt protejarea ficatului si ce anume si cat timp?

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!

 

Sunt acum aproape de sfarstitul tratamentului cu interferon, insa am cateva intrebari:

 

1. Daca imi mai raman pastile de luat, ribavirina, dupa ce termin de facut toate injectiile, sa le iau asa, fara interferon pana le termin si pe acesta? Dauneaza sau nu?

 

Nu dauneaza dar nu are rost. Cele doua fac treaba numai impreuna iar daca tratamentul s-a incheiat ce rost are sa mai iei pastile?

 

 

2. Exista sanse ca dupa 6 luni dupa terminarea tratamentului sa imi revina la loc viremia, adica sa am o recadere? Daca da, in ce conditii si ce se mai poate face pe urma? (mentionez ca, pana acum, analizele mi-au iesit bine si viremia e nedetectabila!)

 

Din pacate da. Exista sanse. Este frica cu care traiesc multi. Trebuie sa ai speranta ca va fi bine la 6 luni mai ales ca pana acum totul e bine.

Pai o iei de la inceput cu dosarul si alta tura de tratament. Daca doresti.

 

Dar daca la 6 luni esti nedetectabil ai sanse reale sa nu mai revina niciodata.

 

3. Dupa terminarea tratamentului se mai iau ceva pastile pt protejarea ficatului si ce anume si cat timp?

 

Nu. Dupa treminarea tratamentului si daca acesta a dat rezultatul asteptat nu mai sunt necesare pastile si alte medicamente. Totusi viata sanatoasa care presupun ca ai dus-o pana acum si o oarecare dieta nu strica nimanui.

 

Multumesc.

 

Sanatate si incredere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

1. Poti lua pastlile(ribavirina) 3-4 zile pt interferon sau 6-7 zile pt tratam cu pegasys.Se stie ca o injectie de pegasys are efect pt o saptamana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!

 

Am inceput cam de 3 sapt tratamentul cu interferon. La prima injectie m-am simtit chiar ft rau, pot sa spun ca doza cred ca a fost un soc pt organism, febra 40, care apoi mi-a scazut, am avut stari de ameteala, de voma, slabiciune (astea le mai am inca!) etc... insa de la un timp vad ca organismul s-a obisnuit cu tratamentul ca vad ca nu prea mai am nici un simptom acum! intrebare: e bine asa? ce trebuie sa mananc in afara de fructe si regim cat mai bun, ca sa imi dea rezultate tratamentul?

Tin sa spun ca simt ca niste intepaturi la ficat acum, de cand fac tratamentul. (nu stiu daca e bine sau nu asta!)

Si cineva m-a intrebat cand stateam la coada la Casa, ca sa-mi vizez reteta pe luna in curs, cat am viremia. eu am zis ca in jur de 1.000.000. si individa respectiva mi-a zis ca e cam mare valoarea si cica.... e cam avansata la tine! Eu nu cred porcaria asta! Plus ca daca iei 6 pastile de rebeton pe zi, e tot asa mult, inseamna ca gata, boala e avansata la mine, si am ciroza? Cred ca m-a cam speriat gagica!

Un semn de viata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

 

Da, mai am putin si termin. Insa, pot sa spun ca am suportat destul de bine tratamentul (poate in afara faptului ca mi-a cam cazut parul, lipsa de calciu cat cuprinde, si de aici anemie!, dantura facuta praf intre timp!), am cam slabit (dar acum am revenit la greutatea de dinainte!), am avut la inceput niste stari de rau cam nasoale, pana sa ma obisnuiesc cu tratamentul, ameteli, varsaturi, etc., (depinde si de fiecare om aici!), somn la greu in zua cu injectia, insa dupa ce am mai avansat cu tratamentul simptomele mi-au disparut si m-am simtit chiar ft bine. Asta si pt ca organismul s-a obisnuit cu tratamentul.

 

Deh, poate in afara faptului ca seara picam de somn si de oboseala (s-a intamplat si dupa-masa, cand ajungeam de la munca acasa sa dorm cel putin 2 ore, tot asa de la oboseala!!!!), si cum puneam capul pe perna, cum adormeam butuc! (obosesti de 2 ori mai repede in tratament!, cel putin cam asta e senzatia) Insa, nopti albe, nedormite, nu am avut cum sa am, desi imi doream sa merg pe la concerte, spectacole, etc, nu am putut deloc din cauza ca imi era somn seara de picam!

 

Insa, intrebare: Viremia se repeta si acum, la finalul tratamentului, sau doar dupa 6 luni, dupa ce l-am terminat??? Si, copii ceva, cand si in ce conditii pot face (dar sa nu le transmit si lor boala sau sotului?)

 

In rest, totul e ok, as putea sa zic. Ma apropii cu pasi repezi de final. Sper sa fie bine. Tinem legatura.

 

O primavara frumoasa, si multa sanatate!

 

 

 

Ce sa va spun acum? Sa Dea Domnul sa fie bine, sa ma vindec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insa, intrebare: Viremia se repeta si acum, la finalul tratamentului, sau doar dupa 6 luni, dupa ce l-am terminat??? Si, copii ceva, cand si in ce conditii pot face (dar sa nu le transmit si lor boala sau sotului?)

 

In urma cu cativa ani statul platea 3 viremii. Insa erau necesare cel putin 4. Adica si la final si la 6 luni dupa incheierea tratamentului. Practic aia de la 6 luni dupa terminarea tratamentului e cea care iti arata reusita tratamentului.

Acum nu stiu cum e dar medicul curant trebuie sa stie.

 

Cat priveste transmiterea acestei boli, aici pe forum si din alte surse, poti afla multe informatii.

Ce e de retinut: inca stiinta nu a ajuns la stabilirea clara a modalitatilor de transmitere a virusului. Asta nu e o veste proasta. Dar acest fapt trebuie considerat la modul foarte serios.

 

Sanatate urez.

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

Am si eu nevoie de sfaturile voastre, de incurajari... De maine incep tratamentul cu interferon. Am tot citit despre acest tratament si nu stiu la ce sa ma astept.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

Am si eu nevoie de sfaturile voastre, de incurajari... De maine incep tratamentul cu interferon. Am tot citit despre acest tratament si nu stiu la ce sa ma astept.

 

Hopa.

Trebuie ca deja ai facut prima injectie si ai luat primele pastile de Ribavirina. Acum probabil te-au retinut in spital sa-ti supravegheze starea. Maine te lasa acasa iar urmatoarea injectie va trebui sa ti-o faci singura. Si pe urmatoarele timp de un an, o data pe saptamana.

Regim sa tii ca si pana acum dar sa te hranesti nu sa rabzi foame. Sa nu renunti la serviciu sau la ocupatia ta de zi cu zi. Si in rest cu curaj inainte ca e de bine faptul ca ai primit tratamentul.

Si treci pe aici si ne mai spune ca esti bine si totul merge perfect.

Sanatate.

flowers1.gif

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×