Sari la conținut
Forum Roportal
angelica-doina

Oare bolnavii de cancer chiar sunt condamnati la moarte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nici eu nu credeam ca intr-o zi imi va fugi pamantul de sub picioare la aflarea unei asemenea vesti pentru care nu esti simte bine ,mananca,nu sunt alte probleme.Dar ma intreb pana cand? Am luat netul la puricat,am citit,dar se pare ca nenorocita asta de boala nu are leac :spiteful:

nu ai luat la puricat cum trebuie si ce trebuie . cancerul are leac.

uite aici si poate te ajuta , DACA faci

http://altamedicina.com/dr-marginean-trateaza-cancerul/

ar fi bine sa nu mai faca radioterapie daca vrei sa aiba sansa

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu nu credeam ca intr-o zi imi va fugi pamantul de sub picioare la aflarea unei asemenea vesti pentru care nu esti pregatit niciodata :blink: Acum o luna din senin tatalui meu i s-a facut rau si a cazut.Initial noi am crezut ca este tensiunea ceva de genul asta si am fugit repede la doctor pentru analize.Mentionez ca niciodata nu i-a fost rau,nu a avut nici o durere pe nicaieri.Dupa ce a facut analizele la plamani ii aparea ceva ca o pata asa ca l-au trimis la spitalul de plamani unde l-au si internat pentru o alta serie de analize mult mai amanuntite ( sange,plamani,tomograf,si altele). Dupa ce au venit analizele doctora ne-a chemat la ea in birou pe mine si pe iubitul meu .Ne-a dat vestea pe care niciodata nu as fi vrut sa o primesc.Tatal meu are cancer cu metastaza la creier.In momentul ala am crezut ca-mi infige cineva un cutit drept in inima,nu mai puteam sa judec,nu am putut sa asimilez vestea asta.Nici acum nu pot.Din spusele doctorei el nu mai are nici o sansa,chimioterapie nu are rost sa faca,doar radioterapie pentru alinarea durerilor.A inceput radioterapia,momentan se simte bine ,mananca,nu sunt alte probleme.Dar ma intreb pana cand? Am luat netul la puricat,am citit,dar se pare ca nenorocita asta de boala nu are leac :think:

 

 

Din pacate nu are leac cum spui tu, si noi cei de langa bolnavii de cancer putem doar sa le fim alaturi in clipele de agonie, sa-i ajutam sufleteste sa fie curati, impacati cu viata, sa plece si ei linistiti si noi la randul nostru sa ramanem linistiti si impacati ca am facut ce ne-a stat in putere si le-am fost alaturi "la bine si la rau" cum se zice... E greu, e groaznic de greu sa te simti legat de maini si de picioare in fata suferintei persoanei apropiate/dragi. Dar sincer eu red cu adevarat ca toate in viata se intampla cu un anume scop (oricare ar fi acela) si ca cineva acolo sus are grija de noi toti aici in viata asta sau in alta!! Nu sunt eu cea mai credincioasa dar vei vedea ca primesti puterea necesara sa ajuti si sa invingi necazul! Multa sanatate!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu nu credeam ca intr-o zi imi va fugi pamantul de sub picioare la aflarea unei asemenea vesti pentru care nu esti pregatit niciodata :search: Acum o luna din senin tatalui meu i s-a facut rau si a cazut.Initial noi am crezut ca este tensiunea ceva de genul asta si am fugit repede la doctor pentru analize.Mentionez ca niciodata nu i-a fost rau,nu a avut nici o durere pe nicaieri.Dupa ce a facut analizele la plamani ii aparea ceva ca o pata asa ca l-au trimis la spitalul de plamani unde l-au si internat pentru o alta serie de analize mult mai amanuntite ( sange,plamani,tomograf,si altele). Dupa ce au venit analizele doctora ne-a chemat la ea in birou pe mine si pe iubitul meu .Ne-a dat vestea pe care niciodata nu as fi vrut sa o primesc.Tatal meu are cancer cu metastaza la creier.In momentul ala am crezut ca-mi infige cineva un cutit drept in inima,nu mai puteam sa judec,nu am putut sa asimilez vestea asta.Nici acum nu pot.Din spusele doctorei el nu mai are nici o sansa,chimioterapie nu are rost sa faca,doar radioterapie pentru alinarea durerilor.A inceput radioterapia,momentan se simte bine ,mananca,nu sunt alte probleme.Dar ma intreb pana cand? Am luat netul la puricat,am citit,dar se pare ca nenorocita asta de boala nu are leac :P

 

Mama mea are 46 de ani si de curand tot asa... din senin a facut o cirza (tremura si i se incorda fara sa vrea partea dreata, mana, gura, ochiul) am internat-o intr-un spital in targu mures unde dupa cateva analize a venit verdictul : cancer pulmonar cu metastaza cerebrala. Raze la plamani au fost facute in 3 spitale si peste tot rezultate diferite. 1 luna jumate s-a simtit bine dar astazi de dimineata a facut iar o criza, asa ceva nu va puteti imagina, doar in filmele de groaza se pot vedea asemenea scene, e vorba despre o criza "jacksonian". Acum medicii ezita, daca la inceput au planificat operatia pe ultima suta de metri au ezitat spunand ca e prea tanara si ca mai are de trait. Draga valentina nu dispera ca poate trai mult si bine. Nu inteleg de ce nu il opereaza fiindca cancerul la plamani este tratabil .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate va ajuta sa ganditi ca pentru cel bolnav este mai bine sa se termine totul.

Trebuie sa fim optimisti. De exemplu bunicul meu are 88 de ani si a fost diacnosticat anul trecut prin octombrie cu cancer la prostata. A trecut prin 3 operatii, iar acum urmeaza tratament si se simte foarte mine. E fericit cand are aproape copii si nepotii. D-zeu sa-l ajute si sa ii ajute pe toti cei bolnavi de cancer.

Editat de Cristinick
eliminat reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea a murit de cancer. Nu a vrut sa stiu ca sa nu o ajut. Am stat alaturi de ea pana in ultimul moment si am incurajat-o atunci cand s-a apropiat sfarsitul. Practic, nu am putut face nimic pentru ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru mama ta,a fost alegerea ei.

Eu am vazut bolnavi de cancer care efectiv trageau cu dintii de viata si multi traiesc si astazi.

Deci nu trebuie generalizat ca oricine este bolnav de cancer isi doreste sfarsitul .Sunt multi care lupta pentru viata lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sunt noua pe acest forum, dar din pacate nu binele m-a adus aici ci problemele de sanatate ale mamei mele. A fost diagnosticata cu tumora pancreatica 45/50mm, stadiul 4 (neoperabila). Acum terminam prima cura de citostatice si de cateva zile sunt pe tratament cu Tarceva. A mai urmat cineva tratament cu Tarceva? la cat timp au aparut efectele adverse?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, sunt noua pe acest forum, dar din pacate nu binele m-a adus aici ci problemele de sanatate ale mamei mele. A fost diagnosticata cu tumora pancreatica 45/50mm, stadiul 4 (neoperabila). Acum terminam prima cura de citostatice si de cateva zile sunt pe tratament cu Tarceva. A mai urmat cineva tratament cu Tarceva? la cat timp au aparut efectele adverse?

 

Tarceva este printre ultimele optiuni terapeutice la o boala si un stadiu cum descrii tu, imi pare rau. din pacate cancerul de pancreas are la modul global o mortalitate de aproximativ 85%. asta inseamna ca, in functie de anumite criterii, dintre care cel mai important este stadiul initial, din 100 de bolnavi de cancer de pancreas, cam 85 din ei vor muri exact de aceasta boala. Tarceva este relativ bine tolerat, incomparabil mai bine decat tratamentele citostatice, dar din pacate la ora actuala beneficiile demonstrate cu el sunt foarte mici. el este mai eficient in cancerul de plamani. este foarte probabil ca boala mamei tale sa progreseze foarte tare cu mult inaintea aparitiei vreunui eventual efect secundar la Tarceva, daca acesta a fost suportat bine la inceput.

mult noroc totusi! te astept sa mai postezi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tarceva este printre ultimele optiuni terapeutice la o boala si un stadiu cum descrii tu, imi pare rau. din pacate cancerul de pancreas are la modul global o mortalitate de aproximativ 85%.

 

mor toti, De unde ai scos tu 85 % ? din joben ?

Pe de alta parte soarta este dictata de pacient. Se duce la centru pt cancer sa se trateze. Nu pt vindecare. Motivul este simplu; medocii oncologi sint cel mai prost pregatiti dintre profesionisti. Nu pricep si nu stiou decit cind incepi chimio. Niste criminali .

Daca va duceti dupa diagnostic la oncologi, cumparati si griu de coliva !

Sint multe metode sa scapi de cancer ( desigur ca nu cu ceai si suc de morkovi ). Gasesti si scapi !

medicii inca se uita in microscop si te asculta cu o ruginitura de stetoscop daca mai traiesti.

Legati-va de viata lor si cereti-le rezultate .

Cancerul nu e cum zic medicii. Ei habar nu au , ca invata la scoala 15 pagini toata scoala si un caiet cu medicamente ce le vinde. Ca asta sint : vinzatori de droguri.

Da, sinteti condamnati la moarte , dar nu sint de vina oncologii. De vina sinteti voi ! Daca un oncolog pare prost ( si par toti ! ca sint paraziti , au fruntea neteda ca artistele ), plecati . Daca zic ca veti muri in 3 luni, fugiti si mai tare. Ca v-o face !

Medicina nu face decit niste bosorogi fac adaugari la citostatice , cum pun cofetarii flori pe tort si iau milioane . fabricile de medicamente nu le testeaza ( vezi avastin ) si la dau la negustorui sa le vinda celor cu cancer.

Nu e nici o dovada ca au lucrat si tot ii dau ca a supravietuit nu stiu ce artist ( si tot repeta ). In realitate , va duceti la ei si va omoara .

Nu va place ce am scris ? atunci vedeti pe pielea voastra !

Eu am vazut ce pot si de asta am luat taurul de coarne .

Este speranta , dar pt cei ce o cauta unde trebuie.

Duke asta e un panglicar !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×