Sari la conținut
Forum Roportal
angelica-doina

Oare bolnavii de cancer chiar sunt condamnati la moarte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

va rog ajutaeeti-ma,tatal meu are adenocarcinom de prostata cu metastaze osoase,are dureri foarte mari de oase,am incercat la clinica de neurochirurgie din cluj,nimeni nu ne da nici o sansa,medicul oncolog ne spune ca este posibila operatie,dar nu am gasit medicul potrivit,sunt disperata,este un om tare bun si nu are decat62 ani,nu mai stiu unde sa incerc?oare chiar sunt condamnati la moarte cei in situatia lui...?cum as putea sa-l ajut?nu pot sta cu mainile in san sa-l vad cum sufera,dar nici nu stiu unde sa mai incerc ,nimeni nu ne da nici o sansa....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cancerul, descoperit in stadiu incipient, poate fi vindecat relativ usor. Dar in cazul tatalui tau care are metastaze osoase, eu personal nu ii mai dau sanse. Eventual ai putea sa ne dai mai multe detalii despre stadiul cancerului care il are tatal tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cancerul, descoperit in stadiu incipient, poate fi vindecat relativ usor. Dar in cazul tatalui tau care are metastaze osoase, eu personal nu ii mai dau sanse. Eventual ai putea sa ne dai mai multe detalii despre stadiul cancerului care il are tatal tau.

Cine esti tu sa ii dai sau nu sanse? Esti cumva Dumnezeu ? Esti medic? Ai studiat cazul? Sa stii ca vorbele astea de obicei pot face foarte mult rau atunci cand nu sunt avizate.

 

Asta nu inteleg eu , de ce unii oameni vorbesc ca sa nu adoarma.

 

Da tatal tau are sanse, si sanse mari daca boala este abordata corespunzator. Evident ca din prisma medicinii alopate, sansele sunt putine spre deloc, dar asta doar din cauza ignorantei stiintei medicale actuale, care habar nu are sa trateze organismul bolnav.

 

Ceea ce ar trebui sa faca este dur si destul de complex, complicat nu, insa complex si este nevoie de multa rabdare si vointa. Daca te intereseaza pot posta mai mult... Dar sa stii ca tratamentul nu va fi cel alopat....ci cel alternativ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chryso, tu esti doar un copil de 20 de ani care crede ca se pricepe la toate. Incearca sa nu mai dai sfaturi in domenii in care nu te pricepi. Legat de tratamentele alternative bazate pe plante, e destul sa dai o cautare pe google si o sa gasesti atatea "tratamente miraculoase" de ajungi sa te intrebi cum de mai moare lumea de cancer.

 

Angelica-doina, faptul ca tatal tau are metastaze osoase e extrem de grav. Sfatul meu e sa mergi cu tatal tau pana la Bucuresti si sa vorbesti cu medicii de acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chryso, tu esti doar un copil de 20 de ani care crede ca se pricepe la toate. Incearca sa nu mai dai sfaturi in domenii in care nu te pricepi. Legat de tratamentele alternative bazate pe plante, e destul sa dai o cautare pe google si o sa gasesti atatea "tratamente miraculoase" de ajungi sa te intrebi cum de mai moare lumea de cancer.

 

Angelica-doina, faptul ca tatal tau are metastaze osoase e extrem de grav. Sfatul meu e sa mergi cu tatal tau pana la Bucuresti si sa vorbesti cu medicii de acolo.

dingo draga, abtine-te din a mai face supozitii in ceea ce ma priveste....S-ar putea sa fii surprins....

iar daca continui in acelasi stil, uite te provoc, ca sa vdem cine stie ce stie, cat stie despre boli in general...medicina etc. Ce zici? te tine? :) apoi se va decide cine este in masura sa dea sfaturi si cine nu ... Suna bine?:roll:

 

Pt cultura ta generala, medicina alternativa NU inseamna doar plante ... dar evident ca nu ai de unde sa stii pt ca esti total pe langa subiect... in alta ordine de idei, industria farmaceutica de acum se bazeaza pe stiinta plantelor...poate nu stii ca aspirina este facuta din scoarta de salcie.... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Angelica!. Vreau doar sa iti transmit mult noroc, sa reusesti sa gasesti omul sau doctorul potrivit care sa iti ajute tatal, sa va indrume si sa reuseasca sa va indeplineasca miracolul, acela de a reusii sa il vindece pe tatal tau. Vreau doar sa iti spun ca suntem foarte neputinciosi in fata bolii, suntem la mana mediciilor si trebuie sa incerci tot ce poate pentru a alina durerile tatalui tau. Nu vreau sa te descurajez, incerc doar sa iti enumar anumite greseli (nu stiu dc le pot spune greseli ca am incercat aproape orice, ca sa spun asa si cu toate acestea nu a fost indeajuns) pe care le-am facut si noi cu tatal meu. La noi chiar aceasta disperare de incerca totul sa dovedit a fi fatala. Tot ce pot sa iti spun cu mana pe inima ca conteaza FOARTE MULT PSIHICUL, FOARTE FORTE MULT.

INCURAJEAZA-TI TATAL, FITI ALATURI DE EL, FITI OPTIMISTI SI INCERCATI SA IL VINDECATI SI PSIHIC.

Stiu ca e greu prin ceea ce treci dar ti-am raspuns in ideea ca orice incurajare CONTEAZA si te mobilizeaza sa continui lupta cu aceasta boala.

Succes si multa, multa, multa SANATATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca oamenii ar vedea ce ne apropie, nu doar ce ne desparte, am trai intr-o lume mult mai buna...

 

cred ca aspirina a fost facuta din scoarta de salcie, caci altfel ar fi falimentara industria farmaceutica si n-ar mai exista nici un produs de sinteza.

 

Angelica, imi pare rau de necazul din familia voastra. vreau sa iti spun cum mi s-a intamplat mie, in unul dintre cazurile de cancer din familia mea, foarte pe scurt.

 

la aflarea diagnosticului si dupa zilele de disperare, "m-am ridicat, m-am scuturat de praf" si am hotarat ca trebuie sa merg mai departe.

 

in primul rand nici un strain nu doreste binele rudei , ca tine. nu are timpul, rabdarea , nici dragostea...poate are propriile probleme.

 

trebuie sa te documentezi f. bine despre boala , ce tip, unde e localizat, gradul, ce metastaze da, etc.

 

din optimismul tau , vei transmite si lui. fac o paralela, ca sa intelegi, va fi ca un transfer de energie.

 

ceea ce nu pot oamenii face, e posibil la Dumnezeu. SI NICIODATA LA EL NU ESTE PREA TARZIU!!!

 

daca se alimenteaza f. greu , da-i suc cu lingurita de sfecla rosie+morcov. roaga-te pentru el! pune-l si pe el sa se roage.

 

o curatie trupeasca incepe cu una sufleteasca.

 

cam asta ar fi primul pas.

 

Dumnezeu sa va ajute, sa va intareasca si nu fiti fara nadejde, la Dumnezeu totul este cu putinta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:D De acord cu Nyky.Intra tare pe sucuri naturale,dezintoxicare,hidratare,terapie emotionala...

Dzeu sa va lumineze!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va rog ajutaeeti-ma,tatal meu are adenocarcinom de prostata cu metastaze osoase,are dureri foarte mari de oase,am incercat la clinica de neurochirurgie din cluj,nimeni nu ne da nici o sansa,medicul oncolog ne spune ca este posibila operatie,dar nu am gasit medicul potrivit,sunt disperata,este un om tare bun si nu are decat62 ani,nu mai stiu unde sa incerc?oare chiar sunt condamnati la moarte cei in situatia lui...?cum as putea sa-l ajut?nu pot sta cu mainile in san sa-l vad cum sufera,dar nici nu stiu unde sa mai incerc ,nimeni nu ne da nici o sansa....

 

 

Draga Angelica,

Sper sa nu fie prea tarziu dar tare mi-ar place sa luam legatura sa te pot ajuta macar cu o vorba buna!

De curand am trecut si eu printr-o situatie similara cu a ta: tatal meu a fost diagnosticat cu aceeasi boala nenorocita. Am luptat din rasputeri impreuna cu fratele si mama sa ii facem chinul mai usor de suportat, sa amanam momentul despartirii cat se poate de tare!

 

Oricum eu iti urez sa ai puterea necesara sa-ti ajuti tatal si sa treci peste momentele grele ce te vor incerca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu credeam ca intr-o zi imi va fugi pamantul de sub picioare la aflarea unei asemenea vesti pentru care nu esti pregatit niciodata :spiteful: Acum o luna din senin tatalui meu i s-a facut rau si a cazut.Initial noi am crezut ca este tensiunea ceva de genul asta si am fugit repede la doctor pentru analize.Mentionez ca niciodata nu i-a fost rau,nu a avut nici o durere pe nicaieri.Dupa ce a facut analizele la plamani ii aparea ceva ca o pata asa ca l-au trimis la spitalul de plamani unde l-au si internat pentru o alta serie de analize mult mai amanuntite ( sange,plamani,tomograf,si altele). Dupa ce au venit analizele doctora ne-a chemat la ea in birou pe mine si pe iubitul meu .Ne-a dat vestea pe care niciodata nu as fi vrut sa o primesc.Tatal meu are cancer cu metastaza la creier.In momentul ala am crezut ca-mi infige cineva un cutit drept in inima,nu mai puteam sa judec,nu am putut sa asimilez vestea asta.Nici acum nu pot.Din spusele doctorei el nu mai are nici o sansa,chimioterapie nu are rost sa faca,doar radioterapie pentru alinarea durerilor.A inceput radioterapia,momentan se simte bine ,mananca,nu sunt alte probleme.Dar ma intreb pana cand? Am luat netul la puricat,am citit,dar se pare ca nenorocita asta de boala nu are leac :o:

Editat de Valentina81

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×