Sari la conținut
Forum Roportal
MarilenaB

Sarcom Kaposi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Marilena, Dumnezeu sa te mangaie si sa iti dea putere pe mai departe!

 

Pentru ca noi, oamenii credem doar ce vedem si atingem, in astfel de situatii trebuie sa lasam pe Cel care poate sa faca si sa spuna mai mult.

 

As vrea sa iti pun o poezie, in care se reflecta toata putina mea credinta .

 

URME PE NISIP

 

Un om a visat ca mergea pe malul marii alaturi de Dumnezeu.

Pe cer au inceput sa se arate,una cate una,scene din viata lui.

In multe din ele a observat doua urme de pasi pe nisip:

Urmele pasilor lui si urmele pasilor lui D-zeu.

A remarcat insa,ca de multe ori de-a lungul vietii lui,

Era doar UN SINGUR RAND DE URME.

Si tocmai in momentele cele mai triste si mai grele!

Pus pe ganduri,L-a intrebat pe D-zeu:

- Doamne,mi-ai promis ca daca te urmez,

Vei merge alaturi de mine toata viata mea.

Dar cand am fost in cele mai mari necazuri,

A ramas doar un singur rand de urme.

Nu inteleg de ce m-ai lasat SINGUR,tocmai cand aveam mai mare nevoie de tine!

Domnul i-a raspuns:

- Scumpul meu copil,

Eu te iubesc si nu te voi parasi niciodata.

In momentele de incercare si suferinta,

Ai vazut doar un singur rand de urme,

Pentru ca EU TE DUCEAM PE BRATE!!!

 

Ontopic la ceea ce ai spus mai sus, astazi am aflat ca o persoana de 58 de ani, in remisiune, a facut un vaccin antigripal , care i-a cauzat atac de cord. Poate ca daca el amintea boala de care suferea, sau l-ar fi intrebat cineva de boli, alergii, nu l-ar fi facut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru tine! Si bunicul meu sufera de aceasta boala rara, de cativa ani buni. Ca manifestare, aparitia de mici formatiuni tumorale la nivelul pielii membrelor inferioare si superioare. Apoi, evolutia difera: unele se usuca si cad singure in apa calda, altele dupa ce au fost tratate cu duofilm, iar celor carora nu s-a intamplat nici una nici alta si au tot crescut, au fost extirpate chirurgical.

Desi diagnosticul a fost pus de doctorii de la Bucuresti (ca si extirparile), nu a primit un tratament in adevaratul sens al cuvantului, ci doar imunizatoare: kantastim, cartilaj de rechin, pastile si sucuri naturiste cu acelasi rol.

Din documentarea de pe net, am vazut si eu tratamentul cu interferon si mai nou injectii cu vincristina, vinblastina si bleomicina direct in tumora. Cum se manifesta boala in cazul tatalui tau?

Singurul sfat a fost sa nu le mai lase sa creasca si sa le opereze cat sunt inca mici. Am gasit aici mai multe aici: http://www.romedic.ro/sarcom-kaposi/tratament

Imi poti da si mie, te rog, numele doctorilor cu care ai fost in contact? Apreciez orice sfat in plus. Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau pentru tine! Si bunicul meu sufera de aceasta boala rara, de cativa ani buni. Ca manifestare, aparitia de mici formatiuni tumorale la nivelul pielii membrelor inferioare si superioare. Apoi, evolutia difera: unele se usuca si cad singure in apa calda, altele dupa ce au fost tratate cu duofilm, iar celor carora nu s-a intamplat nici una nici alta si au tot crescut, au fost extirpate chirurgical.

Desi diagnosticul a fost pus de doctorii de la Bucuresti (ca si extirparile), nu a primit un tratament in adevaratul sens al cuvantului, ci doar imunizatoare: kantastim, cartilaj de rechin, pastile si sucuri naturiste cu acelasi rol.

Din documentarea de pe net, am vazut si eu tratamentul cu interferon si mai nou injectii cu vincristina, vinblastina si bleomicina direct in tumora. Cum se manifesta boala in cazul tatalui tau?

Singurul sfat a fost sa nu le mai lase sa creasca si sa le opereze cat sunt inca mici. Am gasit aici mai multe aici: http://www.romedic.ro/sarcom-kaposi/tratament

Imi poti da si mie, te rog, numele doctorilor cu care ai fost in contact? Apreciez orice sfat in plus. Multumesc!

 

Nu stiu dc pot sa ajut pentru ca din ce am citit ce are bunicul tau nu seamana cu ce a avut tatal meu. Intradevar avea si el mici formatiuni tumorale la nivlul pielii mem inf si sup chair si pe trunchi, dar nu cadeau si nu sa pus niciodata problema extirparii chirurgicale. A facut o perioada radioterapie dar nu a ajutat fr mult, boala era deja intr-un stadiu avansat. Tata din momentul in care a fost diagnosticat cu sarkom kaposi aproape in permanenta a facut chimioterapie ceea ce l-a doborat psihic. Avea caderi de imunitate, racea fr des era foarte sensibil la frig, nu avea voie la soare si multe, multe altele. Inca o data o spun PSIHICUL CONTEAZA FR MULT. In privinta doctorilor, tatal meu a fost tratat de un doctor de la fundeni dar nu pot spune ca sunt impacata ca a fost cea mai buna alegere... ca sfat cred ar trebui sa cauti sa ajungi la cati mai multi doctori chiar dc este costisitor, poate ajungi sa gasesti pe cineva care intradevar sa cunosca boala si sa stie ce tratament sa abordeze. Adevarul crunt ca sunt foarte multi medici care nu stiu fr multe si este de ajuns sa ajungi pe mainile lor ca sa iti diminueze sansele de vindecare. Nu stiu ce pot sa mai adaug decat multa sanatate si aveti grija de el! Dc vrei sa imi mai scrii in leg cu simtomele astept...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cancer,cel mai greu de suportat este ideea mortii.Frica de moarte!

Bolnavul,cu asta lupta de fapt,mai greu decit cu boala insasi.

Ceaiul de sunatoare ajuta la mentinerea tonusului psihic.Medicamentele,de orice fel,nu fac decit sa-i agraveze starea,sa-l arunce in bratele hepatopatiei!

Pe tatal tau,ca si pe sotul meu,chimioterapia i-a rapus. :spiteful: Medicatia...

Nu oricine o suporta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×