Sari la conținut
Forum Roportal
sweetbby24

Decolorare papilara

Postări Recomandate

Am un verisor care la 12 ani a cazut in cap de pe casa . Din aceasta cauza s-a format un cheag de sange uscat si a fost trimis la Bucuresti ca sa-l opereze. Timp de 4-5 ani a luat medicamente si nu a mai avut nici o problema insa nu stiu cum de s-a intamplat dar la 17 ani s-a format din nou cheag in acelasi loc. A fost nevoie de operatie asa ca a fost trimis iar la Bucuresti. Numai ca la acesta operatie a fost strivit un nerv optic (stang). In timp de 5 zile vederea i s-a diminuat pana cand nu a mai vazut cu nici un ochi. Doctorii i-au spus ca sufera sau nu stiu cum sa ma adresez de decolorare papilara. I luna mai se implinesc doi ani de cand nu vede si in acesti ani a avut de cateva ori dureri mari de cap ce au dus la internare in spital pentru cateva zile. Am incercat sa caut pe internet ceva despre acest diagnostic dar nu am gasit nici o definitie. Asa m-am gandit sa va intreb aici daca imi puteti da detalii sau explica ceva... poate au mai fost cazuri sau vreun mod care ii poate reda vederea, un nume de spital de la noi din Romania sau din strainatate dar va rog sa nu imi spuneti ca a-ti "auzit" de nu stiu care spital... ceva mai concret. Unul dintre doctori i-a spus ca au mai fost cazuri de pierdere a vederii dar care dupa cativa ani vederea a revenit brusc. El a asteptat doi ani si va dati seama ca nu e deloc placut sa nu vezi mai ales la o varsta asa de frumoasa (19 ani).

 

P.S.: stie cineva denumirea in engleza?

P.S.*: va rog sa ma scuzati daca am facut vreo greseala insa nu am nici o idee cum sa ma exprim in termeni medicali. Asta e tot ce am inteles de la parintii lui. Si daca aveti nevoie de mai multe detalii nu ezitati sa cereti fiindca nu stiam exact cum sa incep.

Editat de fullmoontonight

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×