Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare .Am si eu o problema. De ceva timp imi place de o fata din liceu .Nu stiu exact de ce ,cred ca pt. felul ei de a fi pt. ca nu e fotomodel sau ce stiu eu .E diferita de majoritatea pitipoancelor de liceu .Adica nu prea le are cu shopping-ul ,imbracatul elegant, machiatul exagerat etc. .More in sports. Vorbeam din ce in ce mai mult in ultima perioada ,zambete ,glume ,aiureli ,destainuiri ,friendly hugs .Incercam sa ii dau de inteles ca o plac cat de cat si cel putin am crezut ca si ea simte la fel dar zilele trecute am invitat-o asa mai subtil in oras iar raspunsul ei a fost "mai vorbim ,nu pot sa-ti dau un raspuns acum" . Ce sa inteleg din asta ? Prieten nu mai are de cateva luni . Si daca este un refuz asa cum cred eu , ce sa fac mai departe ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare .Am si eu o problema. De ceva timp imi place de o fata din liceu .Nu stiu exact de ce ,cred ca pt. felul ei de a fi pt. ca nu e fotomodel sau ce stiu eu .E diferita de majoritatea pitipoancelor de liceu .Adica nu prea le are cu shopping-ul ,imbracatul elegant, machiatul exagerat etc. .More in sports. Vorbeam din ce in ce mai mult in ultima perioada ,zambete ,glume ,aiureli ,destainuiri ,friendly hugs .Incercam sa ii dau de inteles ca o plac cat de cat si cel putin am crezut ca si ea simte la fel dar zilele trecute am invitat-o asa mai subtil in oras iar raspunsul ei a fost "mai vorbim ,nu pot sa-ti dau un raspuns acum" . Ce sa inteleg din asta ? Prieten nu mai are de cateva luni . Si daca este un refuz asa cum cred eu , ce sa fac mai departe ?

Din ce spui tu, nu a fost categoric refuzul ei. Poate, era pur si simplu o amanare. Poate avea si ea aspiratii la vreun baiat, iar tu ai pus-o in vreo dilema. Sau poate este implicata pur si simplu in vreun program iar tu i l-ai ingreuna. Poate ca fata are nevoie de timp sa gandeasca, poate nu se astepta la invitatia ta. Sunt multi de daca. Tu, nu ai ce sa faci pentru moment, doar sa fii foarte atent la comportamentul ei, daca este la fel ca si pana acum.

Nu prea stiu ce inseamna la tine "i-am dat de inteles ca..." si, nici "cat de cat".

Daca crezi ca un zambet sau un telefon prin care ai intrebat-o cat e ceasul sau ce mai face, este un dat de inteles, te inseli. Or fi ele fetele subtile si rafinate dar...daca a luat-o ca pe o simpla amicitie? Iar acest "cat de cat", daca l-a interceptat, poate nu-i este suficient, si nu il considera ceva destul de serios pentru a se implica.

Acum, ai produs o etapa in care te-ai pus in sah. Esti un pic legat la maini si, daca insisti, risti sa sperii fata. Astepti, cu radarele si antenele la maxim. Poate de rusine ca ti-a dat atunci cu flit, nu indrazneste sa iti spuna mai multe. Tu, nu are rost sa faci pe imbufnatul, comporta-te ca pana acum. Si fii antena, poate iti va deschide vreo portita si tu sa o ratezi ca un bleg. Trebuie sa intelegi daca intr-un moment vrea sa iti vorbeasca, trebuie sa intelegi atunci cand va avea nevoie de interventia ta. Asta nu inseamna insa, sa te holbezi numai la ea. Fii subtil, fii atent, dar fara sa para. Dar cand s-a aprins becul rosu, actionezi prompt.

Esti de acum un barbatel in formare, trebuie sa intelegi ca intreaga situatie este in mainile tale. Tu va trebui sa faci primul pas, tu va trebui sa simti cand este momentul sa intri in actiune, si cum anume. Iar cand vei avea aceasta ocazie, fii cat se poate de limpede. Spune-i si tu ce simti pentru ea. Daca iti place personalitatea ei si felul ei de a fi, spune-i asta curajos. Spune-i ca esti incantat de persoana ei, ca ai vrea sa o cunosti mai bine decat a fost pana acum, da-i si tu de inteles ca te intereseaza mai mult de "cat de cat". Un barbat nu umbla cu jumatati de masura. Iar daca o iubesti, spune-i asta. Crezi ca daca ii vei marturisi ce simti cu adevarat, vei suferi mai mult decat atunci cand vei tine in tine?

In viata nu exista garantii, si daca te-ai obisnuit sa actionezi doar cand stii ca vei castiga sigur... imi pare rau pentru tine.

Asuma-ti curajul, si actioneaza chiar daca sunt sanse sa pierzi. Ia si asta in calcul altfel... In privinta acceptarii sau refuzului unei fete, este bine sa speri la ce este mai bun dar, sa te pregatesti pentru tot ce poate fi mai rau.

Eu iti doresc bafta si inspiratie, si poate ca...ne mai tii la curent despre evolutia lucrurilor.

 

P.S.- si mai ales, nu lua pozitia si fata aluia care i s-a scufundat flota. Fii vioi, fii vesel, fii plin de speranta, arata-te optimist. Vei creste in ochii fetei mai mult decat daca ai face pe victima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca continui sa faci ce ai facut si pana acum, probabil ca ea va amana tot timpul sa iti dea un raspuns clar fiindca vrea doar sa fiti prieteni, asa ca tre sa iei situatia in mainile tale si sa o duci la urmatorul nivel. de fiecare data cand va vedeti trebuie sa ii dai de inteles ce vrei tu de fapt de la ea, pentru ca poti sa fii sigur ca a primit toate semnalele tale, iar daca nu cedeaza inseamna ca e o fraiera care ori se lasa greu de prins ori chiar nu te place in alt sens si e prea lasa ca sa iti spuna cinstit. baftalez!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am nevoie de un sfat ... povestea mea e fff lunga dar voi incerca s ao scurtez umpic ... acum aproape 3 ani am cunoscut un baiat am inceput o relatie ... a fost frumos la inceput dar apoi ne-am mutat impreuna si asa a inceput calvarul ... el mergea in cluburi ma incuia in casa ... isi facea de cap ... l-am parasit de atatea ori dar ma chema plangand inapoi ... si normal yo ma intorceam ... dupa un an si 8 luni am ramas insarcinata ... am pastrat copilul chiar daca nu a vrut ... yo l-am rugat sa facem ceva ca copilul nostru sa aibe o familie ... dar ne impacam si dupa cateva zile aflam ca a avut deaface cu vreuna si ne desparteam si tot asa pana acum cand fetita noastra are 5 luni ... am tras de el ...azi am pus capat relatiei pt ca nu mai pot ... sufar atat de mult ... si nu suport gandul ca ar putea sa fie cu o alta ...c sa fac sa pot sa trec peste? il iubesc enorm si sincer ias da sanse la infinit dar stiu ca niciodata nu se va schimba ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am nevoie de un sfat ... povestea mea e fff lunga dar voi incerca s ao scurtez umpic ... acum aproape 3 ani am cunoscut un baiat am inceput o relatie ... a fost frumos la inceput dar apoi ne-am mutat impreuna si asa a inceput calvarul ... el mergea in cluburi ma incuia in casa ... isi facea de cap ... l-am parasit de atatea ori dar ma chema plangand inapoi ... si normal yo ma intorceam ... dupa un an si 8 luni am ramas insarcinata ... am pastrat copilul chiar daca nu a vrut ... yo l-am rugat sa facem ceva ca copilul nostru sa aibe o familie ... dar ne impacam si dupa cateva zile aflam ca a avut deaface cu vreuna si ne desparteam si tot asa pana acum cand fetita noastra are 5 luni ... am tras de el ...azi am pus capat relatiei pt ca nu mai pot ... sufar atat de mult ... si nu suport gandul ca ar putea sa fie cu o alta ...c sa fac sa pot sa trec peste? il iubesc enorm si sincer ias da sanse la infinit dar stiu ca niciodata nu se va schimba ...

mno draga da tu te bagi peste topicurile la toti?:|

 

vezi ca pe pagina in josul pagini sau sus scrie pe o banda visine TOPIC NOU da si tu clic si baga acolo mare tot ce ai de zis..

Editat de AlexaViviana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×