Sari la conținut
Forum Roportal
Bonduela

Indrumarea fiicei de 19 ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, tu ai fost un caz aparte si te felicit pentru asta :roll: sper ca bebele e baiat :crazy:

Eu am mai spus povestea mea pe aici dar daca e nevoie o repet , cea in legatura cu necesitatea studiilor in care mi-am bagat piciorul si la care a trebuit sa revin :yes:

 

Bydy , de acord , nu cea mai importanta dar destul de importanta :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, tu ai fost un caz aparte si te felicit pentru asta :roll: sper ca bebele e baiat :crazy:

Eu am mai spus povestea mea pe aici dar daca e nevoie o repet , cea in legatura cu necesitatea studiilor in care mi-am bagat piciorul si la care a trebuit sa revin :yes:

 

Bydy , de acord , nu cea mai importanta dar destul de importanta :yes:

Pai ideea mea era ca fiecare simte ce are de facut, sunt sigura de asta. Nu subestimati capacitatea copiilor. Ce te face pe tine ca parinte ( si aici vb in general) sa crezi ca esti mai bun si mai intelept decat copilul tau. Abordarea este gresita. Tu ai facut greseli in viata , la fel ca oricine, faptul ca ai o experineta mai mare in ale vietii, nu te face neaparat mai intelept. Copii sunt muuult mai aproape de o gandire pura si nealterata de "rautatile vietii" decat un parinte stresat grupa mare de viata. Parerea ta ca parinte este oricum subiectiva, pt ca exista doar adevar personal in aceste situatii. Si avand in vedere ca nici unul dintre voi nu detine adevarul absolut, este inutil sa incerci sa il impui pe al tau :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma ajungem in acelasi punct, cel mai important comunicarea parinte copil . Un copil receptiv si istet stie ce sa faca cu sfaturile parintilor .unul rebel stie sa nu asculte acseste sfaturi asa ca........este foarte greu sa fi parinte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana la urma ajungem in acelasi punct, cel mai important comunicarea parinte copil . Un copil receptiv si istet stie ce sa faca cu sfaturile parintilor .unul rebel stie sa nu asculte acseste sfaturi asa ca........este foarte greu sa fi parinte

un copil istet si receptiv stie ce sa faca cu sfaturile parintilor , dar un parinte stie sa priceapa un copil???? nu e greu sa fi parinte daca inveti sa fi om si nu iti sustii copilul de a fi cineva in societate ci de a fi fericit . avind in vedere ca neajunsurile si neimplinirile parintilor cad deseori pe capul copiilor parintele mai are de invatat sa fie copil .un parinte deseori e imatur insa da sfaturi de viata fericita el nefiind fericit...si uite cum apar sinuciderile tinerilor '' rebeli'' care cresc intr-o societate lipsita de afectiune si bazata numai pe imagine , bani si altele .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poftim? De cand o facultate asigura un viitor stralucit?

 

Daca isi doreste, sa muncesca, sa faca niste bani si apoi in italia poate sa faca orice facultate vrea ea ...pe bani... Facultati sunt o gramada, bani sa ai ca sa te intretii si mai ales ca in strainatate este mult mai apreciat.

Stiu ce inseamna sa NU ai facultate. Si stiu ce inseamna sa-ti doresti sa faci una si sa nu poti.

 

Pe ce lume traiesti tu? Stii cat costa o facultate in Italia, daca tot vorbim de Italia? Se pare ca nu.

 

Si ca o concluzie din suflet asa.... : Facultate si alegeri corecte, poti face si mai tarziu.

Nu stii ce-ti rezerva viitorul. Fiecare lucru se face la timpul lui.

parintii nu pot sa-i impuna sa faca ce spun ei, dar si sa plece dupa prietenul ei sau sa faca o facultate sub nivelul ei, este gresit, chiar daca ea nu-si da seama ACUM de asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chryso , in primul rand trebuie sa-ti intelegi(pricepi ) copilul , asta e clar .Eu in primul rand sunt copil , alaturi de ea .

As intreba mamele de cate ori se joaca seara cu fetele , gadilat , alergat , etc ?

Pe mine ma consulta sa cumpere un cadou unui amic ( ca asa vrea ea si are incredere ) .Stie ca poate sa puna pret pe sfaturile mele .

Copii care se sinucid , ori parintii pun prea mare pret pe pozitia in societate ( la ce liceu de renume este , ce note mari are ...etc ) si nu sunt aproape de ei , ori copiii au ceva probleme si parintii din nou nu sunt aproape de ei.

Eu sunt un caz fericit dar putea sa nu fie asa ...

M-am casatorit din dragoste , mi-am bagat piciorul in ea de facultate ca doar facusem un curs si acum eram contabila in regula.

Csatoria a mers pana in ziua de azi , cum spuneam un caz fericit dar putea sa nu fie.

Dar profesia , nu prea , din ce cauza ? Eu faceam lucrurile importante , grele in firma si altcineva lua salariul mult mai mare numai ca era economist.

Si uite asa m-au luat nervii si mi-am terminat studiile ( mai greu decat daca le terminam la vremea lor ) si munca mi-a fost rasplatita la adevarata valoare , tot ce dinainte numai ca cum aveam studii .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chryso , in primul rand trebuie sa-ti intelegi(pricepi ) copilul , asta e clar .Eu in primul rand sunt copil , alaturi de ea .

As intreba mamele de cate ori se joaca seara cu fetele , gadilat , alergat , etc ?

Pe mine ma consulta sa cumpere un cadou unui amic ( ca asa vrea ea si are incredere ) .Stie ca poate sa puna pret pe sfaturile mele .

Copii care se sinucid , ori parintii pun prea mare pret pe pozitia in societate ( la ce liceu de renume este , ce note mari are ...etc ) si nu sunt aproape de ei , ori copiii au ceva probleme si parintii din nou nu sunt aproape de ei.

Eu sunt un caz fericit dar putea sa nu fie asa ...

M-am casatorit din dragoste , mi-am bagat piciorul in ea de facultate ca doar facusem un curs si acum eram contabila in regula.

Csatoria a mers pana in ziua de azi , cum spuneam un caz fericit dar putea sa nu fie.

Dar profesia , nu prea , din ce cauza ? Eu faceam lucrurile importante , grele in firma si altcineva lua salariul mult mai mare numai ca era economist.

Si uite asa m-au luat nervii si mi-am terminat studiile ( mai greu decat daca le terminam la vremea lor ) si munca mi-a fost rasplatita la adevarata valoare , tot ce dinainte numai ca cum aveam studii .

si daca e sa o iei de la capat ai fi lasat casatoria ca sa faci facultate mai intai? ai fi schimbat ceva???? prin faptul ca spui ca esti un caz fericit banuiesc ca nu. si daca am face o statistica s-ar putea sa gasim destui oameni care sunt fericiti fara sa fie cineva in societate , dar astia nu conteaza caci imaginea sa ai facultate si sa nu fi om este la mare pret. deci eu prefer ca fiica mea sa fie fericita cu unu fara facultate decit sa fie nefericita cu unu cu facultate ... tu ce preferi din cele doua????

ps deci se poate si mai tarziu sa faci facultate ca tot se discuta mai sus ca nu se putea ....totul depinde de vointa celui sau celei care isi doreste acest lucru dar deseori parintii au neimpliniri si vor sa le implineasca copiii lor si aici e prostia parinteasca si nenorocirile care decurg in acele familii (sinucideri , plecari de acasa , droguri etc etc etc )

 

Stiu ce inseamna sa NU ai facultate. Si stiu ce inseamna sa-ti doresti sa faci una si sa nu poti.

 

Pe ce lume traiesti tu? Stii cat costa o facultate in Italia, daca tot vorbim de Italia? Se pare ca nu.

 

 

Nu stii ce-ti rezerva viitorul. Fiecare lucru se face la timpul lui.

parintii nu pot sa-i impuna sa faca ce spun ei, dar si sa plece dupa prietenul ei sau sa faca o facultate sub nivelul ei, este gresit, chiar daca ea nu-si da seama ACUM de asta.

pai daca considera ca fiica e isteata inseamna ca poate sa castige ca sa isi faca facultatea , nu conteaza cit costa conteaza sa vrei si sa depui efort.deci am spus intr-un post mai sus ca neimplinirile parintilor se pun pe seama copiilor SI ASTA E O GRESEALA . nu ai putut sa faci facultate atunci??? fa-o acum. deci copilul NU E RESPONSABIL DE NEAJUNSURILE TALE CA PARINTE asa ca nu mai subestima capacitatea unui ''copil ''la 19 ani de a lua decizii ....

Editat de Chryso

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu conteaza cit costa conteaza sa vrei si sa depui efort.

deci copilul NU E RESPONSABIL DE NEAJUNSURILE TALE CA PARINTE

Conteaza DOAR sa vrei si sa depui efort? :zorro: Chiar crezi ca le stii pe toate, nu?

 

Am zis eu ca e responsabil cineva de neajunsurile mele ca parinte?!?!? Ce va mai place sa folositi clisee, pe cuvant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conteaza DOAR sa vrei si sa depui efort? :zorro: Chiar crezi ca le stii pe toate, nu?

 

Am zis eu ca e responsabil cineva de neajunsurile mele ca parinte?!?!? Ce va mai place sa folositi clisee, pe cuvant.

atita timp cit unii sau unele au reusit DATORITA EFORTULUI da NUMAI efortul conteaza . si te-ai adus in discutie ca exemplu ca nu ai putut sa faci facultate si atunci fara sa iti dai seama VEI PUNE NEAJUNSUL ASTA asupra copilului tau daca el nu va vrea sa urmeze o facultate ( daca nu ai facut-o pina acum si daca ai copil desigur :geek: ) nu folosesc clisee ci asta e adevarul atita timp cit ai spus ''parintii nu pot sa-i impuna sa faca ce spun ei, dar si sa plece dupa prietenul ei sau sa faca o facultate sub nivelul ei, este gresit, chiar daca ea nu-si da seama ACUM de asta.'' ......oare de aici nu reiese ca le stii pe toate?????

Editat de Chryso

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am invatat de-ajuns din relatia mea cu parintii, ca sa nu repet aceleasi greseli.

Nu, nu le stiu pe toate, asta ar mai lipsi. Dar am exemple in jurul meu, persoane pe care le cunosc.

Cineva a renuntat la facultatea de medicina in anul 2, pentru dragoste. A divortat cativa ani dupa si a trait frustrata o viata, pentru ca nu si-a dus visele pana la sfarsit. A fost o asistenta medicala stralucita, dar asta nu i-a adus satisfactiile pe care i le-ar fi adus profesia de medic. Si nu a mai cunoscut alti barbati. A murit singura, cu niste straini langa ea.

Un om capabil, intotdeauna va cere mai mult si mai mult de la el insusi, nu va accepta sa se plafoneze.

In fine. Tu stii mai bine, se pare.

Ma retrag din discutie.

Succes, doamna si multa bafta fetitei, va puteti mandri cu ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×