Sari la conținut
Forum Roportal
Bonduela

Indrumarea fiicei de 19 ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt mama unei adolescente de 19 ani si sunt casatorita de 20 de ani.Pana acum nu am prea avut decat mici probleme dar acum simt ca incep sa creasca problemele.O sa prezint pe scurt despre ce este vorba si astept de la voi sfaturi pentru ca chiar nu stiu incotro sa o iau.....

Fiica mea, pentru ca de aici incep problemele, este in clasa a-XII-a, intotdeauna a fost un elev model si acum este , de 8 luni are un prieten care are 21 de ani si cu care are o relatie foarte frumoasa iar noi parintii am fost de acord.Dupa cinci luni de prietenie ,ei au hotarat sa faca dragoste...si au facut. Eu si fiica mea am discutat despre acest lucru cu mult inainte de a se intampla pentru a o informa despre toate riscurile care le implica acest lucru....in fine s-a intamplat.Eu nu am indraznit si bineinteles nici ea sa-i spunem sotului meu si tatalui ei iar relatia lor a continuat.Fiind din orase diferite au inceput sa doarma in wekend cand la noi cand la el, bineinteles cu acceptul nostru.De la un timp de vreme sotul meu a inceput sa-i interzica sa se mai duca sa doarma la el si tot ii zice sa invete. Fata invata are toate medii de 10 si nu ne-a dezamagit niciodata. Eu ma simt prinsa la mijloc...imi pare rau si de prietenia lor...dar nu vreau nici sa afle el ca cei doi au facut dragoste ca atunci ar fi un dezastru pentru toti...sigur se va simti mintit din toate partile....si e normal sa se simta asa...dar el nu ar fi inteles oricum ,niciodata ,pentru ca uneori se comporta ca si cum ar fi gelos pe prietenul fetei.

O alta problema care ma framanta este faptul ca fiica mea nu este inca hotarata unde sa se duca la facultate, are medii foarte bune ar putea sa se inscrie oriunde, dar poate faptul ca ea a invatat la toate disciplinele ii e mai greu acum sa opteze pentru ceva anume ....si mai e si el...prietenul ei...care nu este la facultate...el vrea sa plece in Italia cu mamalui la munca...iar fiica mea ar vrea sa se inscrie la o facultate din orasul in care locuieste el....facultate care nu este asa bine cotata si este sub nivelul ei de pregatire.Nu stiu spre ce faculate sa o indrum si cum sa o conving sa nu mearga la o facultate oarecare dintr-un orasel oarecare pentru ca e pacat ca poate mult mai mult.

Va rog din suflet sa-mi spune-ti unde am gresit si ce sa fac sa indrept greseala....Ma simt ca si cum as fi la o raspantie de drumuri si nu stiu incotro sa o apuc....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand, stai linistita

nu ai gresit nicaieri, sau cel putin nu reiese din povestea ta

iar daca cei doi dorm unul la altul, sotul tau nu are cum sa nu'si inchipuie si restul

lui ii e ceva mai greu sa se adapteze situatiei, fiindca, pe de o parte nu are decat o experienta teoretica despre ce simte o adolescenta, pe de alta, are una foarte practica despre ce poate gandi un baiat( nu neaparat pesonala).. Faptul ca nu stie ca au relatii sexuale, avand in vedere ca fiica voastra are 19 ani, nu este nici acesta vina ta. Daca fata considera ca el trebuie sa stie, ii va spune, caci doar ea are dreptul asta. Si el poate accepta ca copilul a devenit un matur, ce'si asumna responsabilitati si are anumite drepturi, sau nu. Dar asta este alegerea dumnealui.

Cat despre scoala, spune'i fetei in fata ce gandesti. Spune'i ce te macina. Spune'i ca un pas ca asta costa mult. Si apoi, accepta'i alegerea.

Doare cand ni se dau copiii cu capul de pereti, dar, e alegerea lor si viata lor.Si nu noi sintem cei care avem dreptul sa o traim.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici e vorba de povestea clasica in care fosti, prezenti sau viitori capsunari fara studii se combina cu fete tinere si naive. Sfatul meu e sa nu te stresezi prea mult. Cazuri ca acesta sunt cu miile si majoritatea relatiilor se termina de indata ce fata ajunge la facultate si incepe sa isi deschida mintea. Tu ca mama tot ce trebuie sa faci e sa te asiguri ca fata nu face prostia de a renunta la studii pentru el. Restul vine de la sine.

Editat de Dingo25
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc si eu pe cineva care a avut de ales intre doua facultati, una in provincie mai slabuta, si una foarte buna din Bucuresti, si a ales-o pe cea din provincie. Acum regreta si spune ca nu ii place deloc nici facultatea, nici colegii. A ramas acolo doar pentru prieten.

 

Ar fi o greseala sa se inscrie la o facultate slaba doar pentru el, risca sa isi rateze intreaga viata. Ar fi cel mai bine sa discuti cu ea si sa inteleaga ca la alegerea facultatii si a carierei viitoare nu au ce cauta criterii precum prietenul locuieste in orasul ala, ci calitatea facultatii si a profesorilor.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are 19 ani, nu cred ca e indicat sa ii impui ceva. Ii spui parerea ta si o lasi pe ea sa decida. Daca ii impui facultate buna, departe de prietenul ei, o sa iti reproseze mai tarziu, ca nu i-ai lasat sa fie fericiti. Prezinta-i avantaje si dezavantaje si las-o sa decida, e majora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu Darianna , cea mai buna cale este sa-i explici cu blandete , ufff dar este greu la varsta asta sa judece si cu capul si cu inima .

Depinde si de copil , poate sa se gandeasca la aceste sfaturi sau poate sa fie o fire rebela si sa nu ia in seama nimic.

Si mai sunt si tatii de fete care sunt de groaza eu cel putin incerc sa ma pregatesc sufleteste si cu toata artileria din dotare , mult nu mai este :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate si sfaturile voastre imi sunt de mare ajutor dar e asa de greuuuu.....Chiar asta-seara am avut o discutie cu sotul meu ,si eu sunt la fel de nelinistita ca si el .....am muncit numai pentru ea si nu am vrea sa gresim tocmai acum dar el e mai aprig decat mine si mult mai dur. Eu nu stiu ce sa fac sa fie bine...n-as vrea nici intre ei sa se creeze o prapastie dar nici ei sa-i dau apa la moara ..sa zica ca sunt de partea ei tot timpul. Eu inteleg ca trebuie sa am incredere in ea si sa o sustin dar mi-e frica sa nu greseasca si din cauza prieteniei cu baiatul...care nu este capsunar.Are familie si a fost impreuna cu mama lui in italia la un hotel in perioada verii, acum asteapta sa plece din nou...si ma gandesc undeva in adancul sufletului ca poate si aceasta plecare va aseza cumva lucrurile...sau poate ca nu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea...sotul tau ar trebui sa sti ca fata lui este femeie si nu mai este fetita. Este majora si perfect normal sa aibe o viata sexuala...de preferat ar fi sa se marite dar nu este nimeni perfect. :roll: In privinta facultatii...trebuie sa faca ceva ce ii place in primul rand...in al doilea rand ceva ce va puteti si voi permite financiar. Daca are o relatie serioasa cu prietenul acesta al ei...poate nu vrea sa plece in alta parte si sa il piarda...inca nu este suficient de matura sa aleaga ce este bine pentru ea dar nici daca o sa alegeti voi pentru ea nu inseamna ca o sa fie bine...oribile situatiile de genul asta dar va doresc sa treceti cu bine. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bonduela, tu esti la mijloc

n-ai vrea sa pierzi nici increderea si prietenia fiicei tale, nici sa iasa un scandal din cauza sotului

Mie mi se pare ciudat faptul ca tatal ei ar trebui sa stie daca ea si-a inceput viata sexuala sau nu, (decand isi anunta copii parintii despre subiectul asta? :crazy: ) poate chiar banuieste dar prefera sa nu stie

Nu te simti vinovata ca nu stie!

Cat despre facultate... eu cred ca fata ta isi doreste sa studieze in orasul baiatului si ca sa aiba mai multa libertate, daca ar face facultatea in orasul unde stati, ar locui in continuare cu voi? ca o inteleg in cazul asta... eu consider ca un tanar de 18 ani deja trebuie sa locuiasca singur

 

Eu zic ca cel mai mult acum conteaza sa se hotarasca ea ce facultate doreste sa urmeze

indiferent in ce oras

pentru ca ea se poate muta oricand din acel oras la facultate in orasul vostru

la fel cum se poate muta si din orasul vostru in cel al prietenului ei !

o situatie mai putin placuta ar fi de ex sa isi doreasca sa urmeze medicina sa spunem si sa n-o aleaga din cauza ca nu este in orasul prietenului...

 

daca se hotaraste sa mearga in acel oras, discuta cu ea ce posibilitati sunt la acea facultate, ce profiluri sunt, ce va face dupa ce termina acea facultate, daca discuti cu ea o faci sa se gandeasca mai bine la subiectele astea si sa ia o decizie mai inteleapta

Eu stiu ca tot ce ati facut ati facut pentru ea dar daca ii spui asa ceva e ca si cum ea trebuie sa se simta datoare sa va faca pe plac tot restul vietii de acum inainte si va suferi

 

Te apreciez ca ai deschis ca parinte un asemenea subiect si accepti mesajele unor necunoscuti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand este foarte important ca fiica ta sa nu se simta obligata sa aleaga intre cariera si iubire, pentru ca rezultatul va fi unul neplacut, iar decizia ce o va lua nu o va satisface si nu o va face fericita. Pana la urma trebuie sa te gandesti ceea ce ar face-o pe ea fericita si nu ceea ce "se cade" sa faca. Adica sa aleaga o facultate de fitze dar sa simta ca a ratat o iubire frumoasa. Asta nu o va face fericita :roll:. De obicei parintii tind sa gandeasca faptul ca iubirea la varsta gen 19 ani trece, vor mai fii altii, insa facultatea este o alegere capitala, prin urmare nu este importanta relatia. Asta este gresit! Pentru ca este posibil sa rateze o relatie speciala care sa o faca fericita si din asta sa se creeze frustrari , si chiar cu o cariera perfecta nu ar mai putea fi complet fericita.

Oamenii majori cum este fiica ta are nevoie sa fie lasata sa experimenteze viata asa cum crede ea mai bine. Fiecare din noi avem capacitatea de a simti/discrimina ceea ce este bine pt propria persoana. Bineinteles ca ea trebuie sa fie foarte informata, insa ceea ce trebuie sa decida trebuie sa fie inima si nu mintea, pentru ca mintea este de genul feminin, si mai inseala din cand in cand :crazy: .

Parerea mea :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×