Sari la conținut
Forum Roportal
Revolutie2122

Legea 18 - a venitului ilicit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Venitul ilicit era venitul care nu putea fi justificat ca a fost obtinut in mod legal.

Activitatile private erau aproape interzise.

Spre exemplu nu puteai sa faci depanari de radio sau tv, daca nu erai angajat la un atelier de reparatii al cooperatiei.

Se pute lucra ca zidar particular, la constructia de locuinte daca avea autorizatie si se platea un impozit.

Autorizatile erau acordate cu zgarcenie daca se dadea pesches.

 

Spre exemplu cineva care era angajat la gaz-metan a justificat din valoarea locuintei, valaorea instalatiei de gaze si de caldura, cum ca a fost realizata de el, pentru ca era certificat sa faca instalatii.

In asemena situatii putea sa faca lucrari in regie proprie, adica pentru el, dar nu pentru terti pentr uca nu avea autorizatie de prestari servicii.

 

Eu as fi de acord cu o asemenea lege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu ar fi respectata oricum. Cei putred de bogati sunt intangibili in Romania. Poate ar cadea initial cateva capatani ale unora care n-au avut grija sa adune destule informatii pentru a santaja in stanga si-n sreapta. Sau poate doar ar incuraja coruptia, desi sunt sigura ca toti cei vizati cotizeaza deja din greu pentru a fi lasati in pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu introducerea legii 18 intr-o forma adaptata realitatilor zilei de azi.

Din pacate aceasta lege ar trebui aplicata de aceleasi autoritati care aplica lamentabil si interesat toate celelalte legi.Coruptii ar trebui sa-si aplice singuri legea! Greu de crezut ca ar face acest lucru.

Din acest motiv cred ca o lege simplificata ar avea sanse mai mari sa poata fi aplicata.Simplificata pana acolo, incat sa acceptam si o provizorie si controlata abatere de la notiunea de drept democratic.

Cred ca trebuie sa fie data o lege fiscala ,prin care persoana juridica sau fizica anchetata de fisc ,sa trebuiasca sa dovedeasca provenienta licita a averii si nu invers,sa dovedeasca autoritatea incalcarea legii.In aceasta situatie ,o persoana fizica sau juridica, care ar detine valori mult mai mari ,decat ar fi posibil sa le detina pe cale legala,este clar ca le-a produs pe cale ilicita.Chiar daca nu poate fi dovedita ilegalitatea sau caracterul ilicit al posesiei ,acest lucru fiind evident,as fi de acord ca partea ilicita sa fie confiscata de catre stat, fara alte consecinte pentru persoana supusa legii,daca nu pot fi dovedite in istanta incalcari ale altor legi.

Acest tip de abordare a legii fiscale,ar insemna abandonarea strict in cazul acestei legi,a conceptului de prezumtie de nevinovatie.

Daca altfel nu se poate face dreptate,fie si asa.

Pe langa dreptate, este vorba si de sume foarte mari de bani care ar intra in bugetul statului.In jur de 40% din economie lucreaza la negru sau gri.Daca se recupereaza jumatate ,asta ar insemna o crestere a finatelor statului cu 20%.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Coruptii ar trebui sa-si aplice singuri legea! Greu de crezut ca ar face acest lucru.

Din acest motiv cred ca o lege simplificata ar avea sanse mai mari sa poata fi aplicata.Simplificata pana acolo, incat sa acceptam si o provizorie si controlata abatere de la notiunea de drept democratic.

 

 

Aşa cum e greu de crezut că ar exista vreun politician corupt care să-şi aplice lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate,dictatura luminata este la fel de utopica ca si egalitarismul democratic.

Eu raman un visator care inca mai sper ,chiar daca nu cred.

Sper in miracolul unui conducator profetic pentru romani.Un astfel de conducator, care sa fie adulat si urmat din convingere.Un domnitor modern ,ar putea sa impuna legi pe care poporul nu le-ar accepta de la un presedinte democrat niciodata.

Da stiu,ar deveni martir, iar cei rai s-ar folosi de acele legi, pentru a instaura o dictatura intunecata si nedemocratica.

Despre o cota variabila de impozitare ti-am mai spus.Doar daca pleaca de la zero ajunge la mine la max 15% si creste pe masura veniturilor.Asa ceva s-a mai incercat la noi si a dus la o economie subterana de 70%.Acum este de 40%.

In Occident merge la noi nu.Nu inca.Nici dupa 20 de ani, nu suntem pregatiti pentru democratie, deoarece politicienii care ne-au condus nu au avut interes sa avem o democratie de tip occidental.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un domnitor modern ,ar putea sa impuna legi pe care poporul nu le-ar accepta de la un presedinte democrat niciodata.

 

Dacă privim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×