Sari la conținut
Forum Roportal
thunami

Fiii lui Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dovezi despre existenta unui potop acum 12.500 de ani (aproximativ) exista peste tot in lume, e perioada cind a inceput sa treaca epoca glaciara. Asa ca pune mina si cauta, si nu ma spune prostii.

 

De unde stii ca afirmatiile acestea sunt corecte?

 

Ei se iau dupa structura de carbon si isi dau cu presupusul, si nu uita sunt si ei oameni pot gresi.

Cred ca datarea asta e singura pe care o cunosti... Altfel nu ar fi nevoie sa iti spun ca exista si multe alte dovezi si metode de datare care indica asta. De exemplu datarea folosindu-se gheata (straturile de gheata extrase din ghetari si de la poli), sau straturile de pamint formate de-a lungul timpului, sau chiar harta constelatiilor pe care o formeaza piramidele din Egipt impreuna cu Nilul - care indica niste o harta a cerului de acum 12.500 de ani, si mai sint si altele. Chiar daca unele metode sint abia recunoscute la nivel oficial, se stie clar ca finalul ultimei ere glaciare s-a petrecut acum aproximativ 12.000 - 12.500 de ani.

Biblia nu greseste!

Da, nu greseste... se inseala de-a binelea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

really??......daca dumnezeu m-ar fi iubit(si nu vb numai de mine ci de milioane de oameni din toata lumea) atunci realitatea nu ar mai fi cum o vedem noi, de fiecare data cand am avut nevoie de ajutor EU am fost singura alaturi de mine si nici un dumnezeu nu a venit sa ma ajute, asa ca mai lasati prostiile astea ca nu o sa ploua niciodata cu bani din cer sau alte minuni...totul se intampla de la sine si nu de la nush ce divinitate suprema...sa vina dumnezeu in fata mea sa-mi arate ca exista si atunci o sa cred si eu, nu ma bazez pe o carte veche de 2000 de ani pe care putea s-o scrie orice "om"(sa ma exprim intr-un mod adecvat), dumnezeu este doar un "motiv"...

Crezi ca dumnezeu nu te a ajutat ?Cum de ai internet ?Cum de ca poti sa scrii ?Cum de ca esti sanatoasa te ai intrebat daca ai fi acum in spital sau ai fi intr un accident si nimeni nu opreste ?Daca Acum ar fi un cutremur de 15grade ce zici te mai pregatesti de revelion ?Ai dreptul sa crezi ce vrei !Daca ai avea bani ce ai face cu ei distractie droguri ,chef sa te simti tu bine?Dumnezeu poate ca a fost prea aproape si tu nu l ai vazut ca te uitai prea mult la tine si la sfortarile tale !Poate o sa fii surprinsa dar Dumnezeu ti se va arata dar e posibil sa ai aceeasi reactie sau va fi prea tarziu .Incearca sa l vezi tu pe Dumnezeu mai intai !

Un An nou cu bine !

:D :smartass: :D :D :lol:

Acum, dupa ce m-am distrat de minune, poti sa imi spui si mie ce fel de grade are cutremurul ala? Celsius, Farenheit? :D Sau cum ne-a dat Dumnezeu internetul? :(

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Light_kun, universul e prea desvarsit, toate se misca fara ca sa se atinga unele de altele, ma refer la stele, soarele , anotimpurile, nu este un haos, si omul are o structura bine definita, e atat de complex, daca ei de exemplu un organ, ochiul vei vedea ca e complicat, cum ia imaginea pe retina si cum stochiaza informatia pe creer, e faccinant, nici o camera de luat vederi profesionala nu poate atinge perfectiunea ochiului, nici cel mai sofisticat calculator nu poate echivala cu creerul uman.Omul e perfect, nu poate omul sa faca o copie identica.

Da, universul este complex si inca abia invatam despre el. Da, omul este complex si INCA nu poate face copii identice ale fiintelor din jurul lui.

Deci toate astea arata ca ,,Cineva ,,este autorul acestor lucruri si acel cineva este Dumnezeu!

Parerea ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, universul este complex si inca abia invatam despre el. Da, omul este complex si INCA nu poate face copii identice ale fiintelor din jurul lui.

 

 

Vad ca pricepi, dar mai este o problema Marius, de ce omul nu avanseaza, de ce e plin de boli, de ce savantii astea destepti nu rezolva situatia, avem tehnica, ce facm cu ea, zburam cu ea ca apoi sa murim, atatea razboaie, si ata haos pe pamant, de ce?

Pentru ca unul ca tine si ca altul se razvrateste impotriva lui Dumnezeu, si se crede buricul pamantului, da vai acusi se va vede cine este Dumnezeu cu adevarat, El mai are fii de ai lui pe pamant care acuma hoinaresc si ei asa cum hoinaresti si tu, si cine stie poate se intorc la Dumnezeu, si eu cred ca vor fi multi care se vor intoarce, si de ce nu si tu!

 

Dumnezeu sa fie bunecuvantat, El la dat pe unicul Lui Fiu ca jertfa pentru ca tu Marius sa nu mori ci sa traiesti, nu 80 de ani ci vesnic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, universul este complex si inca abia invatam despre el. Da, omul este complex si INCA nu poate face copii identice ale fiintelor din jurul lui.

Vad ca pricepi, dar mai este o problema Marius, de ce omul nu avanseaza, de ce e plin de boli, de ce savantii astea destepti nu rezolva situatia, avem tehnica, ce facm cu ea, zburam cu ea ca apoi sa murim, atatea razboaie, si ata haos pe pamant, de ce?

Pentru ca moralitatea crestina este inca o piedica in acest sens.

Pentru ca unul ca tine si ca altul se razvrateste impotriva lui Dumnezeu, si se crede buricul pamantului, da vai acusi se va vede cine este Dumnezeu cu adevarat, El mai are fii de ai lui pe pamant care acuma hoinaresc si ei asa cum hoinaresti si tu, si cine stie poate se intorc la Dumnezeu, si eu cred ca vor fi multi care se vor intoarce, si de ce nu si tu!

Buricul pamintului? :smartass: :D :( Nu, multumesc, nu sint fanatic.

Dumnezeu sa fie bunecuvantat, El la dat pe unicul Lui Fiu ca jertfa pentru ca tu Marius sa nu mori ci sa traiesti, nu 80 de ani ci vesnic!

Nu ma intereseaza sa traiesc vesnic. Ar fi asa de plictisitor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca moralitatea crestina este inca o piedica in acest sens.

 

Aici Marius iti dau dreptate, sunt multi, care sustin ca sunt ceea ce nu sunt, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu e mincinos pentru ca altii se joaca dea credinta.

 

Nu ma intereseaza sa traiesc vesnic. Ar fi asa de plictisitor...

 

Nu ma apuc eu sa insir ce frumos va fi in imparatia lui Dumnezeu, dar ce zici ca acolo leul e bland, sarpele e inofensiv, pui de urs dorm impreuna cu pui de caprioara, si nu vor mai manca carne, daca animalele sunt asa cum sunt acuma , e din cauza omului pentru ca omul sia satisfacut egoismul sau.

 

Si chiar asa de frumos e aici incat sa nu mai poti , viata e trecatoare Marius, biblia spune ca suntem straini si calatori, si viata asta nia fost data ca sa ne pregatim pentru cea vesnica, dar fiecare are dreptul sa se opreasca unde vrea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca moralitatea crestina este inca o piedica in acest sens.

 

Aici Marius iti dau dreptate, sunt multi, care sustin ca sunt ceea ce nu sunt, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu e mincinos pentru ca altii se joaca dea credinta.

 

Nu ma intereseaza sa traiesc vesnic. Ar fi asa de plictisitor...

 

Nu ma apuc eu sa insir ce frumos va fi in imparatia lui Dumnezeu, dar ce zici ca acolo leul e bland, sarpele e inofensiv, pui de urs dorm impreuna cu pui de caprioara, si nu vor mai manca carne, daca animalele sunt asa cum sunt acuma , e din cauza omului pentru ca omul sia satisfacut egoismul sau.

 

Si chiar asa de frumos e aici incat sa nu mai poti , viata e trecatoare Marius, biblia spune ca suntem straini si calatori, si viata asta nia fost data ca sa ne pregatim pentru cea vesnica, dar fiecare are dreptul sa se opreasca unde vrea.

povesti :D chiar as putea sa adorm un copil cu asta :( la fel ca povestile cu zane si zmei :smartass:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca moralitatea crestina este inca o piedica in acest sens.

 

Aici Marius iti dau dreptate, sunt multi, care sustin ca sunt ceea ce nu sunt, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu e mincinos pentru ca altii se joaca dea credinta.

Dumnezeu este asa cum il vad oamenii. Daca unii oameni ii folosesc imaginea ca sa faca lucruri rele iar Dumnezeu nu ii opreste, atunci Dumnezeu e rau.

Nu ma intereseaza sa traiesc vesnic. Ar fi asa de plictisitor...

 

Nu ma apuc eu sa insir ce frumos va fi in imparatia lui Dumnezeu, dar ce zici ca acolo leul e bland, sarpele e inofensiv, pui de urs dorm impreuna cu pui de caprioara, si nu vor mai manca carne, daca animalele sunt asa cum sunt acuma , e din cauza omului pentru ca omul sia satisfacut egoismul sau.

Vise.

Si chiar asa de frumos e aici incat sa nu mai poti , viata e trecatoare Marius, biblia spune ca suntem straini si calatori, si viata asta nia fost data ca sa ne pregatim pentru cea vesnica, dar fiecare are dreptul sa se opreasca unde vrea.

Daca tu spui ca are dreptul sa se opreasca unde vrea, de ce sinuciderea este un pacat pentru crestini?

Eu te sfatuiesc sa faci o pauza in seara asta de la scris pe forum, esti prea nervos si scrii numai cu greseli. :smartass:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu spui ca are dreptul sa se opreasca unde vrea, de ce sinuciderea este un pacat pentru crestini?

Eu te sfatuiesc sa faci o pauza in seara asta de la scris pe forum, esti prea nervos si scrii numai cu greseli. wink.gif

 

 

Viata nu o avem de la noi ca sa facem ce vrem cu ia, cei care se sinucid nu au treaba cu Dumnezeu, Deci Marius depinde cum citesti, nervos nu sunt ca nu am de ce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai auzit de big bang?

in prezent nu se stiu prea multe despre originile universului, asa ca...oricum ceva acolo a fost...see, tocmai despre asta vb...dumnezeu a fost inventat de oameni pe de o parte pt a-si explica anumite lucruri...dar si credinta conteaza...oricum, fie ca un om e crestin, musulman, budhist, ateist, shintoist etc..etc...tot om e...asa ca nu mai faceti discriminari...

asta a fost pt sfarsit..pt ca nu mai vreau sa particip la aceasta discutie cu niste blind people... :smartass:

 

 

Daca noi suntem orbi atunci de unde era materia de la bigBeng ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×