Sari la conținut
Forum Roportal
thunami

Fiii lui Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate fii lui Dumnezeu mai sunt mentionati si in alta parte.

Vezi ca biblia are trimiteri cam la fiecare paragraf.

Am sa ma uit si eu sa vad ce gasesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Facerea, cap. 6, versetele 1-4

care e treaba cu Fiii lui Dumnezeu. Astia cine mai sunt? Ca in Biblie nu se precizeaza.

Este un mister pe care trebuie sa-l ignoram? Sau poate povestitorul incerca sa dea un raspuns convenabil pentru noua religie celor care in vechime se intrebau despre aceste legende - sau adevaruri - ce contraziceau teza zeului unic?

acesta este un text neelucidat de teologii crestini

este un mister pe care nu il putem elucida strict pe baza textului biblic

in Kabbalah se dau unele interpretari dar tin mult de specificul respectivelor cautari

 

despre contradictii asupra "tezei zeului unic" mai sunt si alte pasaje biblice

sa ne gandim ca Avram asculta indemnul venit de la un zeu strain de zeii familiei sale...

in plus, o lunga perioada de vreme, evreii au crezut ca neamurile vecine au zeii lor, apoi au inceput sa creada ca zeul lor este mai mare decat zeii vecini... apoi au hotaratr ca exista un singur Dumnezeu si pentru ei si pentru restul lumii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mitologie greaca.

mitologie, da, dar nu greaca!

textul este cel mai tarziu din perioada babiloniana a poporului lui Israel - grecii au influentat Orientul Mijlociu ceva mai tarziu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mitologie, da, dar nu greaca!

textul este cel mai tarziu din perioada babiloniana a poporului lui Israel - grecii au influentat Orientul Mijlociu ceva mai tarziu

Nu ai cum sa stii sigur daca grecii si babilonienii au fost influentati sau nu de aceeasi forte pe care le-au considerat zei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai cum sa stii sigur daca grecii si babilonienii au fost influentati sau nu de aceleasi forte pe care le-au considerat zei.
nici tu!

 

de ce schimbi subiectul si nu recunosti ca am dreptate sa trimit la influentele babiloniene, in loc de cele grecesti!? oricine poate gresi - mai ales cand raspunsul este dat in graba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Daca va e de folos:

 

"In fii lui Dumnezeu s-au vazut fie fiinte ceresti, fie ingeri cazuti. Credem ca mai potrivit e sa-i intelegem pe urmasii lui Set, cei ce au inceput sa cheme numele Domnului, iar pe fiicele oamenilor, descendente ale lui Cain, numite astfel deoarece au ratat posibilitateade a-si transcede conditia de creatura cazuta"

Preot Ioan Sorin Usca-"Facerea-Vechiul testament in talcuirea Sfintilor Parinti" 2002

 

Ce sunt uriasii?

Cuvantul folosit in original este "nefilim", derivat al verbului nafal=a cadea

Uriasii sunt cei cazuti. Ce fel de fapturi au fost ei putem afla doar din relatarile aluzive din Scriptura. Este evident ca "uriasii" au fost mari in dimensiuni si la fel de mari in rautate. Ei au fost un fel de supraoameni, niste anomalii genetice si morale ce au trebuit sterse de pe fata Pamantului prezerurarea sanatatii planetei si pt perpetuarea planului mesianic (Gen: 3:15)

Acesta a fost motivatia potopului (2Petru:2:5) dupa profetia rostita mai dinainte de Enoh.

Ceea ce este surprinzator este ca citim iarasi de existenta uriasilor si dupa potop.

De unde au aparut acesti uriasi daca toate fiintele decazute au fost distruse de apele potopului singurul raspuns este ca a mai avut loc o alta imixtiune a ingerilor in treburile umane cu scopul de a-i impiedica pe Avram si ai sai sa ocupe Canaanul. In Geneza 12:6 ni se spune ca in timp ce Avraam se indrepta spre tara promisa "Canaanitii erau atunci in tara" iar in Geneza 14:5 ii gasim implicati in conflictele tribale locale. Aici ei sunt numiti "refaimiti" stabiliti la Asterot-Carnaim si "emimi" stabiliti la Save-Chiritaim.

Uriasii s-au numit Anachimi descendenti din tatal lor Anac si Refaimiti de la Rafa.

Septuaginta inlocuieste termenul refaimiti ce cel de "cei morti".

....nu mai tin minte autorul celor spuse mai sus....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nici tu!

 

de ce schimbi subiectul si nu recunosti ca am dreptate sa trimit la influentele babiloniene, in loc de cele grecesti!? oricine poate gresi - mai ales cand raspunsul este dat in graba

Pai nu te-am contrazis. Poate ca ar trebui sa mai citesti o data ce am spus, mai ales ultimul mesaj. Nu am trimis special spre mitologia greaca in defavoarea celei babiloniene, ci am sugerat ca ambele au fost influentate de o singura civilizatie. Evident, e doar o sugestie. Inca nu stim cu siguranta adevarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In fii lui Dumnezeu s-au vazut fie fiinte ceresti, fie ingeri cazuti. Credem ca mai potrivit e sa-i intelegem pe urmasii lui Set, cei ce au inceput sa cheme numele Domnului, iar pe fiicele oamenilor, descendente ale lui Cain, numite astfel deoarece au ratat posibilitateade a-si transcede conditia de creatura cazuta" Preot Ioan Sorin Usca-"Facerea-Vechiul testament in talcuirea Sfintilor Parinti" 2002
este o interpretare, si inca una care desconsidera femeia (mai ceva decat in Islam)...

aceasta interptare este tarzie, la sfintii parinti crestini

in context ebraic (Kabbalah) se dau cu totul alte interpretari - bazate pe texte talmudice de dinainte de crestinism

 

Poate ca ar trebui sa mai citesti o data ce am spus,

ai spus ca se poate ca grecii si babilonienii sa fi fost influentati de aceleasi forte pe care le-au considerat zei - da, dar nu era vorba despre originea fortelor (care sigur ca sunt aceleasi: zei...), ci de influentele interpretarilor lor asupra popoarelor vecine: persii i-au influentat sigur pe evrei (in exilul in Babilonian), dar grecii au aparut in acel spatiu ceva mai tarziu, cand textul ebraic respectiv exista deja (oare de ce insisti cu influentele grecesti?!?)

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×