Sari la conținut
Forum Roportal
Cr4k3r

Nu ma mai inteleg cu nimeni si nu este vina mea

Postări Recomandate

Inceteaza sa mai astepti ceva de la oameni. Multumiri, recunostinta, aprobare, recunoastere... O sa te simti mai bine. Cu cat asteptarile sunt mai mari, cu atat dezamagirile sunt mai mari.

 

foaaarte adevarat.

dar ca sa te convingi de chestia asta iti trebuie antrenament. si din pacate antrenamentu' asta cam doare. partea buna e ca nu te doare numai pe tine.

 

Si inca ceva. In lumea asta nu exista oameni destepti. Toti sunt prosti (inclusiv eu si tu). Si numai atunci cand incepi sa inveti iti dai seama cat de prost esti defapt.

 

subscriu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut :rot: (ma grabesc cu scrisul unpic ma scuzati) . Am si eu o problema de cand hau...nu stiu daca ma puteti ajuta. Sa va zic cateva chestii despre mine pe scurt : nu cred in noroc (totul are un motiv sa se intample), nu exista prieteni (ii conside[............................................]. Altfel devin agresiv rau in prezenta prostiei. Help Please :) . Mersi

Ascaulta un om trecut prin viata! Daca cei din jurul tau sunt asa cum ii descrii eu cred ca ai putea fructifica momentul si sa-ti cauti pur si simplu alt anturaj. Uita o vreme de "prietenii" tai. Din pacate vestea proasta esta ca ei nu se vor schimba niciodata si daca vrei sa te realizezi in viata nu o vei face singur si cu atat mai putin alaturi de oameni ca cei desrisi de tine. Socializeaza in alt mediu. Nu mai pierde vremea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut :flowers: (ma grabesc cu scrisul unpic ma scuzati) . Am si eu o problema de cand hau...nu stiu daca ma puteti ajuta. Sa va zic cateva chestii despre mine pe scurt : nu cred in noroc (totul are un motiv sa se intample), nu exista prieteni (ii consider cunostinte), nu suport oamenii prosti,mincinosi si laudarosi, sunt rasist ;) , nu prea am avut copilarie fericita (desi nu as schimba nimic la ea deoarece am invatat viata). Acum ce sa zic....deci nu ma inteleg cu nimeni, inteleg ca fiecare cu parerea lui, dar totusi chiar toti sa aibe aceleasi pareri. Toti spun ca luna viitoare isi iau BMW (lauda multa) si le zic ca nu o sasi ia nimic, am dreptate si cand le zic nusi mai aduc aminte, toti au bani de la parinti...le zic ca o sa vada ei ceo sa se intample cand or sa moara "mami" si "tati" ...iar ei nu ma cred, toti habarnau sa faca nimic (nu de lauda da chiar nustiu sa faca nimic si cand ii intrebi ce stiu sa faca raspund cu aceiasi intrebare...incercati sa vedeti), mereu am dreptate si stiu viitorul acelei persoane dupa cum respira si dupa ce scoate din gura (numa prostii). Toti sunt neexperimentati in viata, ori mam dezvoltat eu prea repede si gandesc ca un om matur, ori toata generatia de azi (inafara de noi ceilalti) este idioata :crazy: . Deci cunostintele ( "prietenii") care mam inteles foarte bine cu ei, la modul cel mai serios, ne aparam vietile unu altuia...dupa un timp s-au prostit nustiu de ce. Numai gandesc lafel, sunt nepunctuali, uita repede (ceea ce numi place deloc...cum frate sa uiti de azi pe maine in special cand stii ca omul acela are o treaba importanta),umbla cu prostii, devin ofticosi,invidiosi etc. Deci ori sunt eu nebun ori nustiu. Mereu am dreptate...dovedita, dar data viitoare cand le dau un sfat (imi place sa dau sfaturi din experienta proprie) tot nu il iau...sau tot eu sunt prostul. Tot timpul cel destept este cel prost si chiar daca se conving ca esti destept nu vor sa accepte si fac mai rau. Deci nustiu, imi vine sa ma duc in padure undeva sa uit de oameni. Altfel devin agresiv rau in prezenta prostiei. Help Please :yahoo: . Mersi

 

In primul rand, persoanele acelea nu au constiinta (nici de sine, nici de mediu) daca nu pot sa-ti inteleaga sfaturile, si nu pot invata din propriile greseli. Prin urmare tu ai constiinta, dar ti-o irosesti pe cei fara asa ceva.

 

In al doilea rand, multidisciplinaritatea ta este o baza absolut necesara in societate. Ca un fel de gradinita, dar nu cea din caramizi, cea din "scoala vietii". O persoana care nu-ti apreciaza sau intelege talentul, nici nu merita sa-ti vorbeasca.

 

In al treilea rand, prima perioada in care te intelegeai perfect cu ei, nu era din cauza potentialului lor. Ci din cauza ca ei iti reflectau personalitatea in oglinda, fiind inca tineri si maleabili. Dupa ce si-au format caracterul ulterior, ai ajuns sa le vezi adevarata natura de herghelie.

 

Prietenii sunt cei care pastreaza intelegerea sau legatura, asculta sau discuta sfaturile indiferent de perioadele de schimbare sau diferentiere. Daca ei au fost "prieteni" doar intr-o singura perioada, in care inca nu-si formasera personalitatea, inseamna ca nu erau decat intamplari intamplatoare .. si nu erau in stare sa fie prieteni cu tine.

 

In ultimul rand, turmele lor sunt conduse dupa instinct. Adica dupa miros, si nu dupa minte. Daca nu mirosi a ei, nu conteaza ce ai in minte. Daca nu faci parte din turma lor, nu existi cu adevarat. Astfel creand secte barbarice cu tendinte elitiste, franjurand idealul unei societati normale intr-o piesa de teatru scrisa de clowni, iar tu ajungi singurul spectator din sala, ce se uita la clowni cum se manifesta-n absolut.

 

Chiar crezi ca exista notiunea de "grup" ce nu este condus doar de instincte precum ei? Grup care se bazeaza pe inteligenta atunci? Daca exista asemenea persoane in tara asta, ai incerca sa le cauti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mereu am dreptate si stiu viitorul acelei persoane dupa cum respira si dupa ce scoate din gura

 

aplica si la tine, ghiceste-ti viitorul, da-ti sfaturi, o sa ai dreptate :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In realitate,puteti trai si fara oameni. Si nu-i neaparat nevoie de mers ,,la padure” decat dupa lemne,fiindca adevarata padure se afla ... in interior. Solutia:sa faceti curatenie in interorul dumneavoastra afectiv,emotional,psihic si intelectual. Iar aceasta curatenie necesita trei pasi simpli:detasare psihologica,emotionala si afectiva de prezenta oamenilor care va incomodeaza viata. Puneti la gunoi mesajele pe care le primiti de la persoanele toxice din viata dumneavoastra,incercati sa discerneti cu adevarat ce se afla in spatele cuvintelor ce vi se adreseaza.

Incercati sa va descurcati 3-4 saptamani fara emisiunile de stiri si politica,fara informatii despre VIP-uri,fara radio,fara ziare,fara telefon,si fara taclale pe la colturi cu vecinii de cartier.

Intre timp,incercati sa cultivati o mica gradina de trandafiri,chiar si pe terasa blocului,sau unde aveti un spatiu liber. Va rog ocupati-va bine de acei trandafiri,astfel incat,intr-un timp rezonabil,sa puteti merge cu ei la piața de flori. Sunt sigur ca trandafirii pe care ii veti sadi si ingriji personal va vor vindeca de situatia pe care o intampinati acum,iar cand ii veti duce la piata,va vor pregati pentru a face acest lucru cu inima plina de bucurie si satisfactie.

Incercati astfel sa investiti increderea acordata oamenilor care n-au meritat-o si v-au dezamagit,oferind-o trandafirilor,care o merita cu adevarat! Puteti fi sigur ca nu va vor dezamagi.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In realitate,puteti trai si fara oameni. 

 

De acord sint si eu cu ideea asta.   La nimic bun nu se ajunge in majoritatea cazurilor cu asa numiti prieteni.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×