Sari la conținut
Forum Roportal
Cr4k3r

Nu ma mai inteleg cu nimeni si nu este vina mea

Postări Recomandate

Salut :doh: (ma grabesc cu scrisul unpic ma scuzati) . Am si eu o problema de cand hau...nu stiu daca ma puteti ajuta. Sa va zic cateva chestii despre mine pe scurt : nu cred in noroc (totul are un motiv sa se intample), nu exista prieteni (ii consider cunostinte), nu suport oamenii prosti,mincinosi si laudarosi, sunt rasist :doh: , nu prea am avut copilarie fericita (desi nu as schimba nimic la ea deoarece am invatat viata). Acum ce sa zic....deci nu ma inteleg cu nimeni, inteleg ca fiecare cu parerea lui, dar totusi chiar toti sa aibe aceleasi pareri. Toti spun ca luna viitoare isi iau BMW (lauda multa) si le zic ca nu o sasi ia nimic, am dreptate si cand le zic nusi mai aduc aminte, toti au bani de la parinti...le zic ca o sa vada ei ceo sa se intample cand or sa moara "mami" si "tati" ...iar ei nu ma cred, toti habarnau sa faca nimic (nu de lauda da chiar nustiu sa faca nimic si cand ii intrebi ce stiu sa faca raspund cu aceiasi intrebare...incercati sa vedeti), mereu am dreptate si stiu viitorul acelei persoane dupa cum respira si dupa ce scoate din gura (numa prostii). Toti sunt neexperimentati in viata, ori mam dezvoltat eu prea repede si gandesc ca un om matur, ori toata generatia de azi (inafara de noi ceilalti) este idioata :doh: . Deci cunostintele ( "prietenii") care mam inteles foarte bine cu ei, la modul cel mai serios, ne aparam vietile unu altuia...dupa un timp s-au prostit nustiu de ce. Numai gandesc lafel, sunt nepunctuali, uita repede (ceea ce numi place deloc...cum frate sa uiti de azi pe maine in special cand stii ca omul acela are o treaba importanta),umbla cu prostii, devin ofticosi,invidiosi etc. Deci ori sunt eu nebun ori nustiu. Mereu am dreptate...dovedita, dar data viitoare cand le dau un sfat (imi place sa dau sfaturi din experienta proprie) tot nu il iau...sau tot eu sunt prostul. Tot timpul cel destept este cel prost si chiar daca se conving ca esti destept nu vor sa accepte si fac mai rau. Deci nustiu, imi vine sa ma duc in padure undeva sa uit de oameni. Altfel devin agresiv rau in prezenta prostiei. Help Please :doh: . Mersi

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E absolut imposibil ca toti din jurul tau sa fie prosti si tu sa ai mereu dreptate in orice privinta iar ei in niciuna. Trebuie sa fie doar o impresie, si daca transpare prin atitudinea ta, atunci ti-ai raspuns singur la problema. :doh: Nu te vei intelege bine cu ei atata timp cat cauti sa le vezi doar partile negative. In orice caz, chiar si atunci cand dai un sfat si stii ca ai dreptate, acel om nu e obligat sa te asculte, si faptul ca nu-ti impartaseste punctul de vedere nu il face prost. Daca intr-adevar nu va potriviti la caracter, schimba-ti cercul de prieteni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da dar nu pricep....toti mincinosi, toti nepunctuali, ii doaren **** de ce zic io si ca incerc sai ajut cumva :doh: . Io as aprecia un om ca mine langa mine...sa stiu ca am de la cine sa iau un sfat, dar ei se cred mari smecheri si mari inteligenti... dar ei habarnau nici sa mearga cum trebuie. Educatia le lipseste si cei care au avut-o au pierdut-o. Deci nu zic ca sunt prosti toti...dar ma deranjeaza ca nu le pasa de nimeni si nimic...sunt invidiosi,egoisti etc...iar eu leam dat si ajutat cu ceam putut. Sunt un om bun...cu caracter tare, nu ma doboara asa usor, dar mam cam saturat sa stii. Nu eu sunt cel prost deoarece am dovada dreptatii mele...mereu am avut dreptate si leam demonstrat iar ei mau invidiat si alungat intr-un fel. Deci...nu cred ca ma voi intelege cu nimeni niciodata. Macar merit 2 vorbe (da nici palea nu le primesc) : "Ai dreptate". Dar cred ca putini trec prin dastea si nustiu cum este sentimentul de ura. Poate ma voi intelege mai bine cu animalele din padure.

Editat de Cr4k3r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In cazul asta, indeparteaza-te de ei. E posibil sa fii un om care lasa de la el intotdeauna, si asta e un lucru foarte bun, numai ca trebuie sa fii in cercul potrivit de prieteni, altfel poti deveni un magnet pentru asemenea persoane neserioase. Chiar daca vrei sa fii marinimos, crede-ma (vorbesc din experienta) ca nu e cazul sa te bagi in problemele unor oameni cu caracter dubios, mai ales daca te mint in mod repetat. Unii sunt de-o viclenie fantastica si chiar daca ai impresia ca poti sa treci peste asta pentru a-i ajuta, ca probabil ti-e mila de ei daca nu se descurca singuri, nu stii de ce pot fi in stare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da dar vezi tu...mereu ma intreb, oare va exista acolo cineva macar 50% ca mine? Ridica niste intrebari urate pentru viitorul meu si al altora chiar. Imi pot da seama daca sunt vicleni sau nu, pe interes sau nu (interes mai putin ca nam ce oferii prea mult), dar schimbarile astea din om serios in copil dala parca invidios si ofticos.Parca cum cresc mai rau se prostesc.Doar no fi toata lumea in halu asta.... :| . Chiar daca nu e toata lumea,dar si lumea se schimba :doh: . Iti apreciez ajutorul , vezi tu eu apreciez orice sfat sau ajutor, ai zis din experienta ta deci te cred si voi incerca sa vad din p.d.v al tau. Daca ii ziceai altuia asa ceva...ce domne ca nu stii, asa le zic eu la multi fiindca incerc sa-i invat ceva, dar ei deja se cred invatati. O sa iau in considerare ce miai zis. Mersi :doh: .

Editat de Cr4k3r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai incerca sa inveti pe nimeni, nimic. Ce ai de demonstrat? Traieste pur si simplu si nu iti mai pune atatea intrebari. Nu poti tu sa schimbi lumea, cum nu au putut nici altii, nu mai incerca pentru ca doare. Pe tine te doare, ca pe restul ii doare in pix.

 

Stai linistit si vezi-ti de treaba - s-au terminat locurile de vizitat, cartile de citit, muzicile de ascultat, cafenelele de colindat, parcurile de plimbat, etc? Fa-ti o viata a ta si nu mai depinde de cei din jur pentru ca oamenii sunt... oameni. Te pot oricand dezamagi. Si atunci cu ce ramai?

 

Take it from me, eu sunt dezamagita des. M-am blazat de tanara. Poate astept prea mult de la unii... ma astept sa fie corecti si sa aiba doua vorbe legate. Ca mine. Sunt subiectiva si mi-e imposibil sa cred ca astfel de oameni nu pot exista si in realitate. Cartile prea multe citite m-au tampit... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Idealismul doare la inceput cand iei contact prea brusc cu realitatea. Mai tarziu se batatoreste atat de bine, se intareste ca pielea din calcai si desi ramane acolo pentru totdeauna, nu mai speri la el, te obisnuiesti cu gandul ca nu poti face nimic, ca nu poti schimba ceea ce este. Poti doar sa le iei pe toate asa cum sunt, zambind amar si melancolic din coltul buzelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:crazy: Sa stiti ca aveti dreptate...poate am lasat de la mine prea mult si tin sa demonstrez altora ca se inseala, dar nu cred ca ma pot schimba in vreun fel. Adica as putea incerca sa fiu mai nepasator sa fac multe refuzuri si sa-i las sa se descurce, dar voi fi exact ca ei. Mereu mia placut sa fiu unic in ceea ce fac, sa stiu toate meseriile, sa citesc cel mai mult, sa invat cel mai mult , sa ii invat si pe altii sa se descurce. De exemplu (fara lauda), pilotez avioane, fac mecanica auto, sunt programator acasa si stiu sa fac afaceri si mai sunt cateva. Deci din toate astea vreau sa rezulte un om cu calitati, dar daca nu ii invat pe altii sau ii ajut, pentru ce stiu atatea? Ca de facut in viata la perfectie o sa fac una din ele, nu toate. :scare: Deci imi place sa fac detoate sa fiu "universal", dar daca nu pot sa ii invat si pe altii ce e bine si ce e rau atunci cunostintele mele sunt inutile, nu zic ca nu le folosesc pentru mine, dar inseamna ca sunt egoist :pope: . Incerc sa fac o schimbare, dar de obicei toate drumurile alese de mine duc la aceiasi destinatie. Nu sunt perfect, ba deloc, am si eu slabiciuni si dezavantaje, dar stiu ca am acumulat si voi acumula incontinuare cunostinte pe care altii ar plati sa le aiba. Nu vreau sa schimb lumea, doar sa inteleaga ca nu le vreau raul, iar daca nu le vreau binele inseamna ca sunt ca ei. Cum am zis imi place sa fiu diferit de altii in sensul bun al cuvantului. Nu vreau sa ajung ca ei, nepasatori si ignoranti, simt ca traiesc pentru ceva special. Alte sfaturi Multumesc :swoon:

Editat de Cr4k3r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: Sa stiti ca aveti dreptate...poate am lasat de la mine prea mult si tin sa demonstrez altora ca se inseala, dar nu cred ca ma pot schimba in vreun fel. Adica as putea incerca sa fiu mai nepasator sa fac multe refuzuri si sa-i las sa se descurce, dar voi fi exact ca ei. Mereu mia placut sa fiu unic in ceea ce fac, sa stiu toate meseriile, sa citesc cel mai mult, sa invat cel mai mult , sa ii invat si pe altii sa se descurce. De exemplu (fara lauda), pilotez avioane, fac mecanica auto, sunt programator acasa si stiu sa fac afaceri si mai sunt cateva. Deci din toate astea vreau sa rezulte un om cu calitati, dar daca nu ii invat pe altii sau ii ajut, pentru ce stiu atatea? Ca de facut in viata la perfectie o sa fac una din ele, nu toate. :scare: Deci imi place sa fac detoate sa fiu "universal", dar daca nu pot sa ii invat si pe altii ce e bine si ce e rau atunci cunostintele mele sunt inutile, nu zic ca nu le folosesc pentru mine, dar inseamna ca sunt egoist :pope: . Incerc sa fac o schimbare, dar de obicei toate drumurile alese de mine duc la aceiasi destinatie. Nu sunt perfect, ba deloc, am si eu slabiciuni si dezavantaje, dar stiu ca am acumulat si voi acumula incontinuare cunostinte pe care altii ar plati sa le aiba. Nu vreau sa schimb lumea, doar sa inteleaga ca nu le vreau raul, iar daca nu le vreau binele inseamna ca sunt ca ei. Cum am zis imi place sa fiu diferit de altii in sensul bun al cuvantului. Nu vreau sa ajung ca ei, nepasatori si ignoranti, simt ca traiesc pentru ceva special. Alte sfaturi Multumesc :swoon:

 

Vezi-ti de drumul tau,incearca sa te faci folositor nu prin a deschide ochii unora sau altora ...daca nu vor sa vada sau sa auda ,e o pierdere de timp si energie.

Canalizeaza-te spre a face lucruri deosebite in alte domenii,sunt multi care solicita ajutor,indrumare si nu il gasesc.Indreapta-te spre ei,nu spre cei din jurul tau.

Si,stii tu cum e chestia asta cu facutul binelui?(in sensul in care nu ti se solicita) ....cred ca stii continuarea.

Si mai este un lucru...ceea ce consideri tu ca este bine,pentru un altul poate fi rau.Notiunile de bine si rau sunt relative.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×