Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

MOISE -evreu sau egiptean ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In Iesirea (2 :19) un verset afirma :

 

Iar ele au zis: "Un egiptean oarecare ne-a apărat de păstori, ne-a scos apă şi ne-a adăpat oile noastre!" "egipteanul" fiind Moise.

 

Exista de asemenea o similitudine foarte mare intre cele zece porunci si formulari , dar nu la imperativ, din Cartea Egipteana a Mortilor.

 

In sec XIII i.e.n. nu se cunoastea limba ebraica in forma scrisa ceea ce conduce la ideea ca Tablele erau scrisecu hieroglife.

 

In concluzia celor mai de sus se poate afirma cu certitudine ca Moise a fost evreu ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Iesirea (2 :19) un verset afirma :

 

Iar ele au zis: "Un egiptean oarecare ne-a apărat de păstori, ne-a scos apă şi ne-a adăpat oile noastre!" "egipteanul" fiind Moise.

 

Exista de asemenea o similitudine foarte mare intre cele zece porunci si formulari , dar nu la imperativ, din Cartea Egipteana a Mortilor.

Asa i-a spus fetele lui Reuel (inseamna prieten cu D-zeu), cand l-a vazut pe Moise, deoarece era imbracat ca un egiptean, cand a fugit dinaintea faraonului. Una din cele 7 fete ii va fi sotie, Sefora.

In sec XIII i.e.n. nu se cunoastea limba ebraica in forma scrisa ceea ce conduce la ideea ca Tablele erau scrisecu hieroglife.

 

In concluzia celor mai de sus se poate afirma cu certitudine ca Moise a fost evreu ?

De la Adam,... Noe cu fii lui Sem, Ham si Iafet,... se vorbea o limba, apoi Babilonul,

In ,,Gen 10:21 Şi lui Sem, tatăl tuturor fiilor lui Eber, şi fratele cel mai mare al lui Iafet, i s'au născut fii.,, ... Eber, Heber (dincolo, partea cealalta,..) fiind o regiune iar numele lui continua si ramane evreul, Avram Evreul (eberitul descendent din Eber).

Iar apoi prin Moise ,,Exod 2:24 Dumnezeu a auzit gemetele lor, şi Şi-a adus aminte de legăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moise era evreu,dar a crescut in invatatura egipteana deoarece a fost adoptat de fiica faraonului,cand parintii l-au pus intr-un cosulet pe Nil,si la gasit aceasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii sanatos Vemans ca deschizi subiecte care la noi se numesc "din lemn" . Asta se explica despre subiecte care au ca scop sa torpileze credintele altora nu sa desvaluie adevaratul raspuns.

Eu,sa zic drept am multe suspiciuni la multe scenarii si acte care se gasesc in Biblie si Tora dar chestia este ca oameni cred ce cred si asa le este bine. Dece sa vin eu sa arunc in vant intrebari la care nu poti azi sa ai raspunsuri potrivite.

Ca si cum as veni eu evreul sa deschid un subiect ,"daca intr-adevar a existat o persoana numita Iisus Hristos" ca si aci nu ai nici o dovada stintifica ci numai credinta crestinilor. Eu nu voi deschide asa un subiect ca din primul moment inteleg ca discutia va fii plina de emotii printre credinciosi. Nu o sa intreb daca exista Dumnezeu sau nu .Nici cum a devenit la crestini Dumnezeu tata a unui copil care mama lui era o femeie maritata ? Astea nu sunt intrebari care vor raspuns ci vor numai discutie aprinsa intre credinciosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Biblie, cu voia lui Dumnezeu, orice este posibil :yahoo:

 

Uite, vezi? Exact ce am scris . Deschiderea unui subiect de genul ista era o gresala. Si tu ai scris aci raspunsul care l-ai asteptat poate de la altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moise era German, la fel si Iisus Hristos si Solomon si David.

 

Nu vezi ce infatisare germanica au toti? Barbi castanii roscovane de vikingi ...

 

Sangele Sfant se afla in venele germanilor din Europa.

 

Cum altfel ar fi fost capabili de astfel de miracole divine, aduse in beneficiul umanitatii?

 

Adolf Hitler chiar fusese nominalizat la premiul Nobel pentru Pace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×