Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

"In primul caz (al unei confuzii de expresie)

Neuronii se misca atunci, cand cauti sa relevezi, sa clarifici sau sa simplifici ceva. Choronzon se refera la sintaxa si la modul in care ma exprim, in care creez legaturile si asociez termeni, nu la intelegerea mesajului din raspunsurile mele, care-i clar, fara subintelesuri. "

 

 

Asta da.

 

"Aceasta referire trimite la contemplare, o atitudine de meditatie. "

 

Asta nu.

Mesajul meu din subtext a fost ca admir acest stil alambicat, pentru ca nu este usor sa scrii incalcit si totusi cu sens, sa exprimi imprevizibil lucrurile dar sa nu pierzi sirul gandurilor.

Mesajul meu din subtext a fost "daca ai scrie o carte in stilul asta, ai da lovitura, caci azi e la moda in literatura si in critica literara sa ai un stil stufos, complex dar cu miez, intertextualitatea, referintele multiple, palimpsesturile, scrierea criptica, subintelesurile, postmodernismul si alte trucuri impresionante. Tu nu iti intelegi harul, asa ca nu vei scrie o carte, dar eu il inteleg asa ca voi scrie o carte in stilul asta, si voi da lovitura, va fi ceva gen Sotron de Julio Cortazar sau Cartea de Nisip de Borges, ca Ada sau ardoarea de Nabokov sau Rusinea de Salman Rushdie sau Orbitor de Cartarescu."

 

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×