Sari la conținut
Forum Roportal
Male Andrei

AJUTOR Placa de baza

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca pun un procesor AMD Sempron LE-140 Socket AM3 cu o placa de baza tot cu socket AM3 care suporta memorii

DDR3 1666MHz si mai pun o memorie 1GB DDR3 1333MHz imi merge calculatorul pot sa lucrez cu el???

Sau daca as pune pe placa de baza care suporta DDR3 1666MHz o memorie 1GB DDR2 800MHz ce se intampla merge sau

nu merge,face bau sau ce???

Voi astepta raspunsurile voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca pun un procesor AMD Sempron LE-140 Socket AM3 cu o placa de baza tot cu socket AM3 care suporta memorii

DDR3 1666MHz si mai pun o memorie 1GB DDR3 1333MHz imi merge calculatorul pot sa lucrez cu el???

Sau daca as pune pe placa de baza care suporta DDR3 1666MHz o memorie 1GB DDR2 800MHz ce se intampla merge sau

nu merge,face bau sau ce???

Voi astepta raspunsurile voastre.

pai..daca se potriveste la socket de ce nu..daca ai pune un ram cu frecventa de 1333 merge..dar daca ai pune un ram ddr2 o sa ai surpriza sa nu se potriveasca......incearca...in cel mai rau punct.....se arde placa de baza...succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Placile de baza au in BIOS un parametru care se numeste Memory clock (sau ceva similar). De obicei acest parametru e pus pe AUTO. Daca l-ai blocat tu pe o valoare atunci nu poti pune memorie cu frecventa mai mica de acea valoare (cu frecventa mai mare nu-i bai).

Daca totusi incalci aceasta regula, nu se arde placa de baza, stai linistit, o sa ai doar experienta nefasta a unor ecrane albastre cu scris alb si multe detalii despre erorile aparute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×