Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ampera,

Am doi copiii minunati de varsta ta ( poate ) si doua nepotele la scoala, care ma respecta!

Ca nu vrei sa ma respecti tu, nu ma intereseaza, tu de fapt nu respecti pe nimeni pe acest forum!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am spus ca nu te respect pe tine, am spus ca nu respect pe nimeni care pretinde sa fie respectat pt ca are o varsta. respectul se castiga, nu vine automat cu varsta.

 

sa-ti fie sanatoasa familia, dar ce are ea cu respectul pt tine? sau pt faptul ca ai copii si nepoti si esti in varsta trebuie sa te respect eu si altii? asta nu e o gandire sanatoasa. copii, nepoti si zeci de ani au miliarde de oameni pe lumea asta, asa deosebit nu esti. scuze ca ti-o spun, dar e adevarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca discutiile astea pe marginea subiectului, nu isi au rostul.

 

Big, cred ca ai inteles gresit. Ampera nu se referea strict la tine, vorbea la modul general si, nu ca ar conta foarte tare, dar sunt de acord cu ce spune.

 

Respectul nu are legatura cu varsta. Cunosc tineri la 20 de ani care merita tot respectul meu, dar si oameni la 40-50, care nu merita sa ii bagi in seama.

De multe ori, nici intelepciunea nu vine la pachet cu varsta.



El intenteaza divort, ea se prezinta si legea ii da fetele ei si lui ii stabileste pensie alimentara.

 

 

Si cu asta ai spus tot. Daca Instanta a hotarat asa, restul e can can.


Dar daca parasesti domiciliul conjugal, atunci adio de la copiii, asta este problema.

 

:) Nu e chiar atat de simplu. Si ma bucur ca nu e.

 

Analizand omeneste, nimeni nu pleaca de acasa de bine.

Nu exista casnicii perfecte sau oameni perfecti, exista oameni mai toleranti si oameni mai putin toleranti.

 

Fiecare casnicie e o viata intr-o alta viata, sa nu judecam pe cei care vor doar calitate in viata din casnicia lor.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cu asta ai spus tot. Daca Instanta a hotarat asa, restul e can can.

Ete scartz. In astfel de cazuri, daca ambii sunt oameni normali, instanta decide by default in favoarea femeii. Barbatii sunt discriminati aici in mod flagrant si nu se misca un deget in acest sens. Ca asa ie normal, femeile e parinti mai buni.

 

Un tata model se poate trezi fara copii peste noapte doar pentru ca din varii motive casnicia sa nu mai merge - ca l-a inselat sau i-a fugit femeia e irelevant. Custodia comuna nu se refera la domiciliul copilului care mai mereu va fi la mama - pentru ca interes superior.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, sunt casatorita de 19 ani, si de 14 suntem separati,avem 2 copii impreuna, unul din ei este minor, sotul nu este de acord cu divortul, suntem in Spania toti, eu asi dori sa divortez in Romania, dar el nu vrea sa-mi semneze actele, ce pot sa fac, va rog dati-mi o solutie nu avem bunuri in comun.  Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca Spania este o tara catolica dar si acolo se divorteaza.   Inainteaza actele si te muti din locuinta, ca nimeni nu te poate forta sa stai cu el daca tu nu vrei!!! 

Pe urma se va rezolva ca sinteti deja separati de o vreme si copilul minor mai creste.    

N-ar trebui sa fie un divort asa de complicat si totusi se tine tare de acea semnatura care tine femeia in robie!!! 

Ma intreb, chiar e necesar casatoria pentru a fi fericiti in viata asta???

La fel legalitatea copilului rezultat din casatoria parintilor sau fara ... ce chestiuni retardate in secolul XXI, dar inca nu s-a ajuns acolo sa se dezbata in alegeri prezidentiale ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, suntem despatriti de 14 ani, nu mai stam impreuna, eu stau cu copiii in alt cartier. singura problema este ca el nu vrea sa-mi acorde divortul, si avem un copil minor . multumesc

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, dar nu exista acolo o lege ca dupa atit amar de vreme nu se mai cheama nimic acel document???

Cum ar fi daca te-ai duce in Romania sau alta tara din Europa???   Daca erai in State demult erai divortata fara consentul lui si nu in Reno,  Nevada ... oriunde.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Gaslight a spus:

Pentru a divorta in instanta nu ai nevoie de acordul sotului :o:

Da, asa este si nici nu-l poate opri nimeni daca este ferm in decizia sa, indiferent de cati copii si ce averi au impreuna. Cand o relatie de casatorie nu mai functioneaza decat prin compromis, atunci despartirea trebuie sa se produca, deoarece ramanerea intr-o astfel de relatie nu face decat sa produca efecte nefaste asupra tuturor membrilor familiei si nu numai.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×